Błędy gramatyczne w języku polskim

Mówi się, że dzięki gramatyce komunikacja staje się prostsza. Obcokrajowcy uczący się języka polskiego mogą mieć jednak inne zdanie na ten temat. Na szczęście wszystkiego można się nauczyć i język polski nie jest wyjątkiem. Dzisiaj pomożemy Ci osiągnąć kolejny poziom znajomości języka — poznaj najczęstsze błędy gramatyczne w polskim.

Co to są błędy gramatyczne?

Błędami gramatycznymi nazywamy nieprzestrzeganie norm gramatycznych obowiązujących w danym języku. Najczęściej dotyczą one budowy zdań (składnia) i odmiany wyrazów (fleksja). Język polski słynie z rozbudowanej odmiany wyrazów, a do tego jest uważany za jeden z najtrudniejszych języków na świecie. Nic dziwnego, że często sprawia trudności nie tylko obcokrajowcom, ale także samym Polakom.

Dużym ułatwieniem w rozpoznawaniu błędów gramatycznych jest dobra znajomość polskich norm językowych, czego oczywiście nie da się opanować od razu. Teorię najlepiej przyswajać na przykładach. Systematyczna nauka to klucz do sukcesu — z czasem błędy gramatyczne przestaną być Twoim problemem.

Najczęstsze błędy gramatyczne w polskim: błędy składniowe

Wspomnieliśmy już, że błędy gramatyczne dzielą się na błędy składniowe i fleksyjne. Te grupy również mają swoje podkategorie. Błędy składniowe (dotyczące budowy zdań) dzielą się na:

 • błędy w związku zgody, np. Dzieci bawili się w parku. Poprawna forma: Dzieci bawiły się w parku.
 • błędy w związku rządu, np. Używam dobrą suszarkę. Poprawna forma: Używam dobrej suszarki.
 • naruszenia związane z przyimkami i wyrażeniami przyimkowymi, np. Odżywka dla włosów. Poprawna forma: Odżywka do włosów.
 • błędne skróty składniowe, np. Zatrudnia i zarządza pracownikami. Powinno być: Zatrudnia pracowników i zarządza nimi.
 • błędy w zakresie szyku wyrazów, np. Bardzo ładne to jest, co tworzysz. Poprawna forma: To, co tworzysz, jest bardzo ładne.
 • błędy spowodowane zbędnym podmiotem, np. Maja jest piękna: ona ma duże oczy, ona ma długie włosy, ona jest wysoka. Powinno być: Maja jest piękna: ma duże oczy, długie włosy i jest wysoka.
 • błędne zapożyczenia składniowe, np. To zadanie wydaje się być skomplikowane. Poprawna forma: To zadanie wydaje się skomplikowane.
 • niewłaściwe spójniki, np. Zadanie było trudne i poprosił o pomoc kolegę. Poprawna forma: Zadanie było trudne, więc poprosił o pomoc kolegę.
 • nieprawidłowe stosowanie spójników skorelowanych, np. Cieszyła się uznaniem zarówno dzieci, lecz także dorosłych. Poprawna forma: Cieszyła się uznaniem zarówno dzieci, jak i dorosłych.
najczestsze-bledy-gramatyczne-w-polskim

Najczęstsze błędy gramatyczne w polskim: błędy fleksyjne

Błędy fleksyjne, a więc błędy związane z używaniem nieprawidłowej formy wyrazów, polegają na:

 • niewłaściwej deklinacji, np. Wsiadłam do autobusa. Poprawna forma: Wsiadłam do autobusu.
 • nieprawidłowym stopniowaniu przymiotników, np. zły, źlejszy, najźlejszy. Prawidłowa forma: zły, gorszy, najgorszy.
 • niewłaściwym doborze rodzaju rzeczownika, np. Istotną komponentą płynów do prania jest aromat. Prawidłowa forma: Istotnym komponentem płynów do prania jest aromat.
 • nieprawidłowej odmianie czasownika, np. Czy to rozumisz? Prawidłowa forma: Czy to rozumiesz?
 • nieodmienianiu wyrazów mających wzorzec odmiany, np. Cenię dokonania Józefa Piłsudski. Poprawna forma: Cenię dokonania Józefa Piłsudskiego.
 • odmienianiu wyrazów niemających wzorca odmiany, np. W sklepie kupiłam dwa pomela. Prawidłowa forma: W sklepie kupiłam dwa pomelo.

Kurs polskiego w Warszawie

Błędy gramatyczne w polskim nie sprawią, że Twoja mowa będzie całkowicie niezrozumiała, za to może brzmieć niepoważnie. Zdarza się również, że błędy gramatyczne zaburzają sens wypowiedzi, dlatego w niektórych przypadkach istotnie utrudniają komunikację. Niepoprawna gramatyka będzie problemem także w piśmie, a zwłaszcza w przypadku dokumentów oficjalnych i urzędowych.

Jeśli tajniki języka polskiego sprawiają Ci dużo trudności, z pewnością zainteresuje Cię dobry kurs polskiego. Warszawa to miasto możliwości — również językowych. W Bla-Bla School znajdziesz kursy stacjonarne i online, które pozwolą Ci szybko opanować nawet najtrudniejsze zawiłości językowe. Praktyczne umiejętności w posługiwaniu się językiem polskim najlepiej przyswajać pod okiem doświadczonego nauczyciela, który na bieżąco będzie wskazywał błędy i zdradzi praktyczne wskazówki pomocne w płynnym i bezbłędnym mówieniu po polsku.

Poznaj ofertę naszych kursów języka polskiego dla obcokrajowców z inspirującym lektorem!

Social media:

Ostatnie wpisy:

Pułapki językowe w języku angielskim

Język angielski jest uznawany za jeden z najłatwiejszych na świecie, co nie oznacza, że nie może sprawiać trudności. Co więcej, angielski także ma swoje pułapki językowe, w które zdarza się wpadać nawet osobom z dobrą znajomością języka. Dowiedz się, na jakie błędy w angielskim warto zwrócić szczególną uwagę.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka angielskiego?

Swobodne posługiwanie się językiem angielskim otwiera drogę do licznych możliwości zawodowych i społecznych. Jeśli angielski nie jest Twoją mocną stroną, możesz to zmienić, rozpoczynając przyjemny i skuteczny kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL — nowoczesnej szkole...

czytaj dalej

Szkolenia językowe dla firm

Dobra znajomość języka angielskiego przynosi korzyść pracownikowi oraz firmie, w której jest zatrudniony. Współcześnie trudno wyobrazić sobie swobodne poruszanie się po świecie biznesu bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z profesjonalnych szkoleń dla firm.

czytaj dalej

Jak ćwiczyć konwersacje po angielsku?

Swobodne posługiwanie się angielskim to atut i marzenie wielu osób chcących rozwijać swoje umiejętności językowe. Nie jest tajemnicą, że w nauce mówienia po angielsku kluczowe jest regularne ćwiczenie konwersacji. Sprawdź, jak ćwiczyć, by osiągać najlepsze rezultaty.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Nauka angielskiego z tekstów piosenek

Nauka języka obcego nie polega na zapamiętywaniu określonych formułek. Język, zwłaszcza mówiony, jest pełen emocji i potocznych sformułowań, których nie przekaże nam żaden słownik. Na szczęście sposobów na przyswajanie wiedzy jest wiele, a w nauce angielskiego świetnie sprawdza się…muzyka, a konkretniej piosenki z dobrymi tekstami.

czytaj dalej

Jak używać przyimków w języku angielskim?

Trudno wyobrazić sobie zrozumiałe posługiwanie się językiem angielskim bez przyimków, a jednak wiele osób uczących się angielskiego wolałoby pominąć ten aspekt nauki. Na pierwszy rzut oka liczba przyimków i zasad ich stosowania wydaje się nieskończona i trudna do opanowania, ale odpowiednie usystematyzowanie wiedzy pozwala rozwiązać ten problem. Zobacz wskazówki, które pomogą Ci prawidłowo używać przyimków w języku angielskim.

czytaj dalej

Odmiana nazwisk w języku polskim

Nazwiska w języku wszystkie nazwiska się odmieniają przez przypadki. Aby wiedzieć, jak robić to poprawnie, należy przyjrzeć się kwestii samogłosek i spółgłosek. Dowiedz się, jak nie popełniać rażących błędów w odmianie nazwisk i jakimi wskazówkami się kierować, by pisanie po polsku było łatwiejsze!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

 • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
 • Kurs języka polskiego Bla Bla School