Co zrobić, kiedy dziecko nie chce uczyć się języka angielskiego?

Nie ulega wątpliwości, że nauka języka angielskiego jest bardzo korzystna dla rozwoju dziecka. To umiejętność, która daje dostęp do globalnej społeczności, pomaga w budowaniu pewności siebie, a w przyszłości otworzy wiele drzwi w życiu zawodowym. Jednak proces przyswajania nowych informacji może być czasem żmudny, wymaga wysiłku i systematyczności. Dlatego też niektóre dzieci niechętnie podchodzą do nauki. W tym artykule podpowiemy kilka skutecznych strategii, które pomogą Ci zachęcić swoje dziecko do nauki języka angielskiego.

Skuteczne metody ułatwiające naukę angielskiego dla dzieci

Pokaż dziecku, że nauka angielskiego to świetna zabawa!

Kilkuletnie maluchy zazwyczaj potrafią się skupić na 15-20 minut, dzieci szkolne tylko trochę dłużej. Nie ma sensu zatem wymagać od nich siedzenia z zeszytem przy stole większą ilość czasu. Gdy tylko zauważysz, że dziecko przestało się skupiać, zaproponuj mu kontynuację nauki poprzez zabawę lub ruch. Możecie iść na spacer i nazywać mijane obiekty po angielsku lub zorganizować „koncert piosenek” z angielskimi tekstami. Tutaj ograniczeniem jest jedynie Wasza wyobraźnia!

Stwórz przyjazne otoczenie, wypełnione językiem angielskim

Jedną ze skuteczniejszych metod nauczania języka obcego jest immersja, czyli „zanurzenie w języku”. Chodzi o to, aby dziecko miało kontakt z angielskim w różnych sytuacjach i na co dzień. Jeśli Twoja pociacha ogląda czasem bajki – zadbaj o to, by choć część z nich była po angielsku. Słuchajcie razem angielskich piosenek, powtarzajcie słowa po native speakerze, możesz od czasu do czasu mówić do swojego dziecka po angielsku.

Nie przejmuj się przy tym akcentem. Jeśli Twoja wymowa jest zrozumiała, to fakt, że Twój akcent jest bardziej polski niż brytyjski nie jest żadnym przeciwwskazaniem do pomagania dziecku w nauce angielskiego (czy wiesz, że w samym UK istnieje ponad 50 różnych akcentów?). Ważne, aby Twoje dziecko miało szansę „chłonąć” melodię języka, co niemalże gwarantuje mu szybkie postępy w nauce.

jak-zmotywowac-dziecko-do-nauki-angielskiego

Korzystaj z pomocy naukowych adekwatnych do zainteresowań dziecka

Maluchy, ucząc się języka obcego, powinny w pierwszej kolejności eksplorować słownictwo związane z ich najbliższym otoczeniem, czyli dotyczące domu, rodziny, ciała, szkoły, zwierząt czy roślin. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dostosować tematykę lekcji do aktualnych pasji i zainteresowań malucha. Zatem jeśli Twoje dziecko obecnie intensywnie poznaje świat dinozaurów bądź wybranej bajki Disneya – wykorzystaj to np. do ćwiczenia przymiotników.

W przyswajaniu nowych słówek doskonale sprawdzą się również gry planszowe, książeczki czy zabawki do odgrywania ról.

Wykorzystaj technologię

W dzisiejszych czasach technologia może być świetnym narzędziem do nauki języka angielskiego. Skorzystaj z interaktywnych aplikacji, gier edukacyjnych i platform e-learningowych, które są dostępne dla dzieci. To nie tylko uatrakcyjni proces nauki, ale również umożliwi dostęp do różnorodnych materiałów, które można dostosować do poziomu i zainteresowań Twojego dziecka.

Pokaż przykłady sukcesów

Pokaż swojemu dziecku, jakie korzyści przynosi nauka języka angielskiego, poprzez przedstawianie inspirujących historii sukcesu. Opowiedz o osobach, które dzięki umiejętności posługiwania się tym językiem odniosły sukcesy w życiu zawodowym lub spełniły swoje marzenia. Dzięki temu Twoje dziecko zrozumie, że nauka języka angielskiego może być kluczem do osiągnięcia swoich celów.

Nie rozliczaj – motywuj!

Gdy Twoje dziecko wraca z lekcji angielskiego w przedszkolu lub szkole – nie zasypuj go od razu pytaniami o postępy. Jeśli Twój maluch zacznie mówić do Ciebie po angielsku – nie poprawiaj z uporem każdego najmniejszego błędu. To bardzo ważne, aby podsycać w młodym uczniu motywację do zdobywania nowej wiedzy i wykształcać w nim pozytywne skojarzenia związane z językiem obcym – taka postawa z pewnością zaprocentuje w przyszłości!

Znajdź odpowiedni kurs języka angielskiego dla dzieci

Sama nauka w domu lub w szkole podstawowej może nie wystarczyć, by skutecznie nauczyć dziecko angielskiego. Profesjonalne kursy języka angielskiego, prowadzone przez doświadczonych lektorów mogą być nieocenioną pomocą w całym procesie oraz inwestycją w sukces Twojego dziecka w przyszłości. Zapraszamy do BLA-BLA SCHOOl – renomowanej szkoły językowej, która oferuje stacjonarne kurs angielskiego dla dzieci oraz kursy online.

Podsumowanie

Nauka języka angielskiego może być wyzwaniem, jeśli dziecko napotyka na trudności w przyswajaniu materiału. Jednak, poprzez zastosowanie odpowiednich strategii, możesz pomóc swojemu maluchowi, skutecznie motywując go do nauki. Pamiętaj, że cierpliwość, pozytywne podejście i tworzenie przyjaznego środowiska są kluczowe. Z czasem zobaczysz, że twoje dziecko zacznie czerpać radość z odkrywania nowego języka i odnosić sukcesy w nauce.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Jak uczyć się języka polskiego z piosenek?

Muzyka to nieodłączny element codzienności, który może służyć zarówno do umilania czasu, jak i efektywnej nauki. Dowiedz się, jak może wyglądać nauka polskiego z piosenek i w prosty sposób wzbogać swoje umiejętności językowe!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę po angielsku?

Rozpoczynanie rozmowy nie jest łatwe, zwłaszcza gdy stajemy przed koniecznością rozmowy w obcym języku. Na szczęście istnieją praktyczne techniki, dzięki którym rozpoczynanie konwersacji po angielsku nie będzie dla Ciebie problemem!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę w języku polskim?

Kluczem do płynnego porozumiewania się w obcym języku jest przełamanie bariery przed mówieniem. Aby to zrobić, warto przygotować się do rozmowy i w ten sposób zadbać o pewność siebie, która ułatwi konwersację. Sprawdź, jak zacząć rozmowę w języku polskim i jakie możliwości daje kurs polskiego dla obcokrajowców w naszej szkole językowej.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku angielskim

Język angielski jest uznawany za jeden z najłatwiejszych na świecie, co nie oznacza, że nie może sprawiać trudności. Co więcej, angielski także ma swoje pułapki językowe, w które zdarza się wpadać nawet osobom z dobrą znajomością języka. Dowiedz się, na jakie błędy w angielskim warto zwrócić szczególną uwagę.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka angielskiego?

Swobodne posługiwanie się językiem angielskim otwiera drogę do licznych możliwości zawodowych i społecznych. Jeśli angielski nie jest Twoją mocną stroną, możesz to zmienić, rozpoczynając przyjemny i skuteczny kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL — nowoczesnej szkole...

czytaj dalej

Szkolenia językowe dla firm

Dobra znajomość języka angielskiego przynosi korzyść pracownikowi oraz firmie, w której jest zatrudniony. Współcześnie trudno wyobrazić sobie swobodne poruszanie się po świecie biznesu bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z profesjonalnych szkoleń dla firm.

czytaj dalej

Jak ćwiczyć konwersacje po angielsku?

Swobodne posługiwanie się angielskim to atut i marzenie wielu osób chcących rozwijać swoje umiejętności językowe. Nie jest tajemnicą, że w nauce mówienia po angielsku kluczowe jest regularne ćwiczenie konwersacji. Sprawdź, jak ćwiczyć, by osiągać najlepsze rezultaty.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

  • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
  • Kurs języka polskiego Bla Bla School