Czym jest bariera językowa? Jak sobie z nią radzić?

Nauka języka obcego może być naprawdę fascynującą przygodą, wyzwaniem, które w efekcie otwiera wiele nowych możliwości. Swobodne podróżowanie, lepsza praca, nawiązanie głębokich relacji z ludźmi innej narodowości – to niezaprzeczalne korzyści wynikające z umiejętności posługiwania się obcym językiem. Co jednak w przypadku, gdy nauka nie idzie nam tak łatwo, a w trakcie konwersacji pojawia się w głowie blokada? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czym jest bariera językowa oraz jak sobie z nią radzić.

Co to jest bariera językowa?

Jeżeli mamy trudności w płynnym porozumiewaniu się, brakuje nam słów, gdy chcemy porozmawiać z kimś w innym języku, doznajemy stresu i silnego napięcia – możemy uznać, że mierzymy się z barierą językową. Poniekąd jest to naturalne zjawisko, które w miarę podwyższania umiejętności językowych oraz nabywania większej pewności siebie, zanika.

Warto jednak zwrócić uwagę, że omawiany problem może dotknąć uczniów na każdym poziomie znajomości języka, nawet tych, którzy zdają testy na poziomie zaawansowanym, nie mają problemu z rozumieniem ze słuchu, pisaniem czy czytaniem. Wynika to z faktu, że najczęstszym powodem wystąpienia bariery językowej jest blokada emocjonalna – strach przed popełnieniem błędu, negatywną oceną ze strony innych.

Zatem wśród głównych przyczyn bariery językowej znajdują się:

  1. Brak pewności siebie

Mamy problemy z mówieniem w języku obcym, bo boimy się popełnienia błędów.

  1. Niedostateczna praktyka

Im rzadziej podejmujemy wysiłek mówienia w języku obcym, tym trudniej przychodzi nam znalezienie odpowiednich słów oraz pokonanie lęku.

  1. Nieznajomość słownictwa

Płynność w komunikacji osiągniemy tylko wtedy, gdy nasz zasób słów i zwrotów będzie bogaty oraz stale aktualizowany.

jak-radzic-sobie-z-bariera-jezykowa

Jak pokonać barierę językową?

Budowanie pewności siebie

Nie bój się popełniać błędów! Zdarzają się one przecież każdemu. Pomyśl, że Twój rozmówca chce się z Tobą porozumieć, a nie wyłapywać językowe potknięcia. Nikt inny, poza Tobą, nie analizuje konstrukcji ułożonego przez Ciebie zdania, nie notuje błędów gramatycznych. Ponadto, jeśli zdarzy Ci się powiedzieć coś niepoprawnie, a potem ów błąd poprawisz, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że więcej go nie popełnisz.

Wzbogacanie słownika

Twórz fiszki z nowymi słówkami i ucz się ich systematycznie. Czytaj książki i artykuły w języku obcym, podkreślając nowe słowa. Ucz się dwóch rzeczy jednocześnie: danego słówka oraz jego zastosowania w kontekście. Dopisuj zatem w swoim notatniku do każdego słówka zdania, aby zapamiętać ich znaczenie i sposób użycia. Wracaj wielokrotnie do notatek, by utrwalać wiedzę.

Ciągłe praktykowanie

Planuj codziennie czas na naukę i praktykę języka. Korzystaj z różnych źródeł, takich jak książki, filmy, podcasty, konwersacje online. Dobrym posunięciem będzie zapisanie się na kurs angielskiego (jeśli ten język jest dla Ciebie wyzwaniem) lub kurs języka polskiego (w przypadku, gdy jesteś obcokrajowcem w Polsce). Szkoła językowa BLA-BLA SCHOOL prowadzi lekcje zarówno online, jak i stacjonarnie w Warszawie.

Im częściej będziesz mieć styczność z żywym językiem, z im większej ilości okazji skorzystasz do praktykowania języka, tym szybciej pokonasz barierę.

Ćwiczenie rozumienia ze słuchu

Czasem bariera językowa wiąże się z trudnościami dotyczącymi rozumienia kwestii wypowiadanych przez naszego rozmówcę. Aby stawić temu czoła, oglądaj filmy, słuchaj muzyki i podcastów w języku docelowym. Powtarzaj po aktorach wypowiadane przez nich kwestie, powracaj do swoich notatek z danej sesji na następny dzień. To doskonały sposób na osłuchanie się z akcentem i naturalnym tempem mówienia.

Może Cię zainteresować: Jak uczyć się języka obcego z filmów i seriali?

Systematyczność i cierpliwość

Twórz plan nauki i postępu, śledź swoje osiągnięcia, cele, a za ich osiągnięcie nie zapominaj się nagrodzić! Znajdź partnera do rozmowy, który będzie cierpliwy i wspierający. Możesz skorzystać z dedykowanych aplikacji lub zapisać się na kurs języka angielskiego u nas (w Warszawie lub online).

Poznawanie kultury danego kraju i kontekstów komunikacyjnych

Różnice w gestykulacji, tonie głosu i kulturze komunikacyjnej mogą wpływać na zrozumienie i komfort w rozmowie. Staraj się więc poznać bliżej zwyczaje oraz kulturę osób, dla których dany język jest rodzimym.

 

Przełamywanie bariery językowej wymaga cierpliwości i determinacji. Niezależnie od przyczyn, które ją wywołują, z wytrwałością i odpowiednim podejściem możesz osiągnąć swój cel i zacząć płynnie komunikować się w języku obcym.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Jak uczyć się języka polskiego z piosenek?

Muzyka to nieodłączny element codzienności, który może służyć zarówno do umilania czasu, jak i efektywnej nauki. Dowiedz się, jak może wyglądać nauka polskiego z piosenek i w prosty sposób wzbogać swoje umiejętności językowe!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę po angielsku?

Rozpoczynanie rozmowy nie jest łatwe, zwłaszcza gdy stajemy przed koniecznością rozmowy w obcym języku. Na szczęście istnieją praktyczne techniki, dzięki którym rozpoczynanie konwersacji po angielsku nie będzie dla Ciebie problemem!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę w języku polskim?

Kluczem do płynnego porozumiewania się w obcym języku jest przełamanie bariery przed mówieniem. Aby to zrobić, warto przygotować się do rozmowy i w ten sposób zadbać o pewność siebie, która ułatwi konwersację. Sprawdź, jak zacząć rozmowę w języku polskim i jakie możliwości daje kurs polskiego dla obcokrajowców w naszej szkole językowej.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku angielskim

Język angielski jest uznawany za jeden z najłatwiejszych na świecie, co nie oznacza, że nie może sprawiać trudności. Co więcej, angielski także ma swoje pułapki językowe, w które zdarza się wpadać nawet osobom z dobrą znajomością języka. Dowiedz się, na jakie błędy w angielskim warto zwrócić szczególną uwagę.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka angielskiego?

Swobodne posługiwanie się językiem angielskim otwiera drogę do licznych możliwości zawodowych i społecznych. Jeśli angielski nie jest Twoją mocną stroną, możesz to zmienić, rozpoczynając przyjemny i skuteczny kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL — nowoczesnej szkole...

czytaj dalej

Szkolenia językowe dla firm

Dobra znajomość języka angielskiego przynosi korzyść pracownikowi oraz firmie, w której jest zatrudniony. Współcześnie trudno wyobrazić sobie swobodne poruszanie się po świecie biznesu bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z profesjonalnych szkoleń dla firm.

czytaj dalej

Jak ćwiczyć konwersacje po angielsku?

Swobodne posługiwanie się angielskim to atut i marzenie wielu osób chcących rozwijać swoje umiejętności językowe. Nie jest tajemnicą, że w nauce mówienia po angielsku kluczowe jest regularne ćwiczenie konwersacji. Sprawdź, jak ćwiczyć, by osiągać najlepsze rezultaty.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

  • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
  • Kurs języka polskiego Bla Bla School