Jak napisać esej po angielsku?

Esej to dłuższa forma wypowiedzi, prezentująca punkt widzenia autora. Pisanie eseju w języku angielskim jest częścią egzaminu maturalnego, nierzadko też przed takim zadaniem stają studenci i pracownicy naukowi. Jeśli zasady poprawnego pisania eseju nie są dla Ciebie jasne, sprawdź nasz poradnik!

Struktura eseju w języku angielskim

Esej w języku angielskim najczęściej ma formę prostej rozprawki, w której przedstawiamy argumenty za i przeciw (for and against essay) lub wyrażamy i uzasadniamy własną opinię (opinion essay). Polskie odpowiedniki tej formy wypowiedzi mogą być nazywane rozprawką, esejem i wypracowaniem.

Pisząc esej po angielsku, należy skupić się na odpowiedniej strukturze tekstu. Bazowy schemat opiera się na wstępie, rozwinięciu i zakończeniu. Należy pamiętać o zarysowaniu tematu/tezy, ponieważ na tym opiera się cały tekst. Warto również zadbać o odpowiednią liczbę słów. Dla matury z angielskiego ustalono limit od 80 do 130 słów. W wersji rozszerzonej limit wynosi od 200 do 250 słów.

 • Wstęp. To akapit, w którym wprowadzamy czytelnika w temat i podajemy naszą tezę/opinię, którą w dalszej części eseju będziemy uzasadniać. We wstępie warto pokusić się o ciekawe nawiązanie do tematu, na przykład w postaci cytatu.
 • Rozwinięcie. W rozwinięciu eseju po angielsku argumentujemy nasze stanowisko, wspierając się przykładami, opiniami czy statystykami, dzięki którym nasze uzasadnienie będzie bardziej przekonujące. Dodajemy również jeden lub dwa kontrargumenty.
 • Zakończenie. To podsumowanie, czyli powtórzenie tematu i krótkie przypomnienie, o czym pisaliśmy w rozwinięciu.

Pisanie pierwszych esejów w języku angielskim będzie łatwiejsze, jeśli przed przystąpieniem do pracy przygotujemy sobie konspekt. Ustalenie kolejności przytaczanych argumentów, a także zapisanie pomysłów na błyskotliwy wstęp i zakończenie pomoże nam stworzyć treść uporządkowaną i spójną. Z czasem tworzenie konspektów nie będzie konieczne — trening czyni mistrza!

esej-po-angielsku-zasady-pisowni

Jakich słów używać, pisząc esej po angielsku?

Esej po angielsku ma stosunkowo prostą formę, jednak należy pamiętać, że jest to oficjalna forma wypowiedzi, dlatego nie stosujemy skrótów i wyrażeń potocznych. Bardzo częstym błędem jest stosowanie zwrotu in my opinion. Zamiast tego lepiej posłużyć się wyrażeniem people believe that. Dostępne są również inne zwroty, dzięki którym unikniemy nudnych i nieprofesjonalnych powtórzeń. Oto kilka przykładów.

 • It is widely believed that… – Uważa się powszechnie, że…
 • Firstly/First of all… – Po pierwsze…
 • Moreover/In addition… – Co więcej…
 • There is a small/great likelihood… – Istnieje małe/duże prawdopodobieństwo, że…
 • Similarly … – Podobnie…
 • On the contrary … – W przeciwieństwie do…
 • Supposing that … – Zakładając, że…
 • Quoting … – Cytując…
 • The conclusions were drawn on the basis of… – Wnioski zostały wyciągnięte na podstawie…
 • As it was mentioned… – Jak zostało wspomniane…
 • All in all/To sum up… – Podsumowując…

Jeśli obawiasz się, że Twoje słownictwo jest niewystarczające, by poradzić sobie z napisaniem eseju w języku angielskim, rozważ praktyczny kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL online lub w mieście Warszawa.

Naucz się pisać eseje na kursie angielskiego online lub w Warszawie

Dobry kurs angielskiego koncentruje się na praktycznych aspektach nauki, dzięki którym szybko i bez problemów zaczniesz porozumiewać się w obcym języku. Pisanie esejów po angielsku przyjdzie Ci z łatwością, gdy uzyskasz wsparcie doświadczonych nauczycieli.

Kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL odbywa się stacjonarnie w mieście Warszawa oraz online, by nauka języków obcych była prosta i wygodna, bez względu na to, gdzie mieszkasz.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Nauka angielskiego z tekstów piosenek

Nauka języka obcego nie polega na zapamiętywaniu określonych formułek. Język, zwłaszcza mówiony, jest pełen emocji i potocznych sformułowań, których nie przekaże nam żaden słownik. Na szczęście sposobów na przyswajanie wiedzy jest wiele, a w nauce angielskiego świetnie sprawdza się…muzyka, a konkretniej piosenki z dobrymi tekstami.

czytaj dalej

Jak używać przyimków w języku angielskim?

Trudno wyobrazić sobie zrozumiałe posługiwanie się językiem angielskim bez przyimków, a jednak wiele osób uczących się angielskiego wolałoby pominąć ten aspekt nauki. Na pierwszy rzut oka liczba przyimków i zasad ich stosowania wydaje się nieskończona i trudna do opanowania, ale odpowiednie usystematyzowanie wiedzy pozwala rozwiązać ten problem. Zobacz wskazówki, które pomogą Ci prawidłowo używać przyimków w języku angielskim.

czytaj dalej

Odmiana nazwisk w języku polskim

Nazwiska w języku wszystkie nazwiska się odmieniają przez przypadki. Aby wiedzieć, jak robić to poprawnie, należy przyjrzeć się kwestii samogłosek i spółgłosek. Dowiedz się, jak nie popełniać rażących błędów w odmianie nazwisk i jakimi wskazówkami się kierować, by pisanie po polsku było łatwiejsze!

czytaj dalej

Jak uczyć się angielskiego z filmów i seriali?

Twoje ulubione filmy i seriale bez wątpienia są źródłem przyjemności i relaksu, ale mogą być także sposobem na szlifowanie umiejętności językowych. Świadome oglądanie programów w języku angielskim to doskonałe połączenie rozrywki z nauką. Sprawdź, jak skutecznie uczyć się angielskiego w wolnym czasie!

czytaj dalej

Jak odpowiedzieć na e-maila po angielsku?

Współcześnie trudno wyobrazić sobie pracę bez codziennego pisania wiadomości e-mail i odpowiadania na nie. W języku polskim e-maile nie są wyzwaniem, jednak formalne e-maile po angielsku mogą sprawiać trudności. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak poprawnie tworzyć tego rodzaju wiadomości.

czytaj dalej

Biznesowy angielski

Przez nieadekwatne formy wypowiedzi możemy sprawiać wrażenie osób niegrzecznych lub niekompetentnych, dlatego trudno się dziwić, że biznesowy angielski jest przedmiotem dużego zainteresowania, zwłaszcza wśród osób chcących rozwijać karierę w firmach o międzynarodowym zasięgu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym nauka zwrotów z zakresu business english będzie łatwiejsza.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka polskiego?

Nauka języka polskiego bywa frustrująca, gdyż jest to podróż pełna pułapek językowych, skomplikowanej pisowni i trudnej wymowy. Mimo to nauka polskiego nie jest tak straszna, jak może się wydawać, zwłaszcza gdy ma się profesjonalne wsparcie. W BLA-BLA SCHOOL szybko nauczysz się języka polskiego na ciekawych lekcjach, pełnych kreatywnych rozwiązań i dobrego humoru. Sprawdź, co dobrego może spotkać Cię w naszej szkole!

czytaj dalej

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim?

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim są stosunkowo proste i łatwe do zapamiętania, jednak niektóre wyrazy mogą sprawiać trudność, zwłaszcza osobom, które nie posługują się polskim na co dzień. Jeśli wielkie i małe litery w polskiej pisowni są dla Ciebie zagadką, sprawdź nasz krótki poradnik!

czytaj dalej

Zapożyczenia językowe w języku polskim

Liczne słowa uznawane za typowe dla danego kraju, są w rzeczywistości bardzo starymi zapożyczeniami. Dowiedz się więcej o interesujących zapożyczeniach językowych w języku polskim i zaskocz swoich znajomych!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

 • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
 • Kurs języka polskiego Bla Bla School