Jak nauczyć obcokrajowca mówienia po polsku?

Każda osoba posiada inne preferencje i style uczenia się, dlatego nie ma jednej drogi do skutecznego opanowania języka obcego. Jedno jest jednak pewne: warto wykorzystywać naturalne predyspozycje (np. pamięć słuchowa), zainteresowania, a do całego procesu zaprosić profesjonalnego lektora. Nauczanie obcokrajowca mówienia po polsku wymaga planu i systematycznego podejścia. Oto kilka sugestii, które z pewnością przyczynią się do sukcesu.

Sprawna nauka mówienia po polsku – 10 wskazówek do wdrożenia od zaraz!

1. Uczęszczanie na kurs polskiego w dobrej szkole językowej.

Usystematyzowany program nauki, prowadzony pod przewodnictwem doświadczonego lektora, znacznie przyspieszy naukę mówienia po polsku. Wybierając odpowiednią szkołę warto rozważyć, czy kurs ma być online, czy stacjonarnie, czy uczeń woli lekcje indywidualne, czy grupowe.

2. Utrzymywanie relacji z rodowitymi użytkownikami języka polskiego.

Im więcej znajdzie się okazji do słuchania i używania żywego języka w prawdziwych sytuacjach, tym efekty będą szybsze. Znajomości można zawrzeć dołączając do grup językowych, korzystając z platform internetowych, które pozwalają na wymianę językową bądź służą szukaniu partnera do tandemu językowego.

3. Oglądanie filmów i słuchanie muzyki po polsku.

W przyswajaniu obcego języka bardzo pomaga metoda otoczenia się nim z wielu stron. W wolnych chwilach warto zatem skorzystać z zasobów polskiej kinematografii, produkcji telewizyjnej i radiowej, słuchać polskich piosenek lub podcastów. Zasłyszane kwestie dobrze jest samodzielnie wypowiadać na głos tak, aby wyćwiczyć aparat mowy do posługiwania się językiem polskim. Uczeń powinien również pracować nad wymową poszczególnych dźwięków i ćwiczyć akcent.

4. Czytanie gazet, książek i podręczników po polsku.

Jak nauczyć obcokrajowca mówienia po polsku? Uczęszczanie na kurs języka polskiego dla obcokrajowców to połowa sukcesu. Wymagana jest jeszcze praca indywidualna, np. przyswajanie tekstów opublikowanych w prasie, a potem również prostej literatury.

5. Codzienna praktyka słownictwa i gramatyki.

Jeśli osoba chcąca nauczyć się mówienia po polsku przebywa w Polsce, może podnosić swoje umiejętności niemal w każdym momencie dnia:

  • Pytanie o drogę po polsku;
  • Proszenie sprzedawcy o zakupy;
  • Pisanie wiadomości mailowych i sms-owych po polsku;
  • Przypominanie sobie w myślach materiału, który był przedstawiony na ostatnich zajęciach w szkole językowej;
  • Rozmawianie z polskimi współpracownikami;
  • Obsługiwanie telefonu komórkowego z polskim menu;
  • Korzystanie z social mediów po polsku;
  • Powtarzanie polskiego słownictwa na platformie internetowej.
jak-uczyc-polskiego-obcokrajowca

Jak uczyć się polskich słówek?

Nauka mówienia po polsku nie może obyć się bez ćwiczenia słówek. Oto kilka sposobów, jak można ułatwić sobie to zadanie:

1. Korzystanie z fiszek i karteczek samoprzylepnych.

Nazwy rzeczy z najbliższego otoczenia można zapisać na karteczkach samoprzylepnych, a następnie umieścić je na poszczególnych elementach (np. biurko, lodówka, weranda, doniczka itp.)

2. Uczenie się dwóch rzeczy jednocześnie: danego słówka oraz jego zastosowania w kontekście (zdaniu).

Warto do każdego słówka stworzyć zdania z nowymi słowami, aby zapamiętać ich znaczenie i sposób użycia.

3. Prowadzenie notatnika

W nauce mówienia po polsku i nauce słówek pomocne będzie prowadzenie zeszytu służącego do  zapisywania nowych słów wraz z ich tłumaczeniem. Pisanie ręcznie pomaga w zapamiętaniu słów, ponieważ angażuje zarówno wzrok, jak i ruchy ręki.

4. Rymowanie

Dobrym pomysłem na szybkie zapamiętanie słówka jest zrymowanie go z innym (niekoniecznie polskim!).

5. Korzystanie z obrazów i grafik

W nauczaniu obcokrajowca mówienia po polsku wskazane jest wprowadzenie materiałów wizualnych: jako załączniki do notatek bądź obrazy lub grafiki ukazujące poszczególne aspekty konwersacji. To szczególnie istotne w przypadku wzrokowców oraz na samym początku nauki, gdy uczeń niewiele jeszcze rozumie.

6. Tworzenie zestawów i skojarzeń, historii

Tworzenie skojarzeń lub zestawów słów powiązanych tematycznie pomaga w grupowaniu słów i tworzeniu związku między nimi, co ułatwia zapamiętanie. Podobnie rzecz się ma z tworzeniem historii. Uczeń może wymyślić krótką historyjkę, w której użyje wybranych słówek. Wyrazy będące elementem większej części pozostaną w pamięci na dłużej niż pojedyncze słowa bez kontekstu.

 

Regularność i systematyczność są kluczowe w nauczaniu obcokrajowca mówienia po polsku. Warto stosować różnorodne metody, aby znaleźć te, które najlepiej pasują do stylu nauki oraz preferencji ucznia. Co istotne, aby szybko nauczyć się języka polskiego, należy się nim otoczyć, sprawić, by stał się on częścią codzienności.

 

Social media:

Ostatnie wpisy:

Jak odpowiedzieć na e-maila po angielsku?

Współcześnie trudno wyobrazić sobie pracę bez codziennego pisania wiadomości e-mail i odpowiadania na nie. W języku polskim e-maile nie są wyzwaniem, jednak formalne e-maile po angielsku mogą sprawiać trudności. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak poprawnie tworzyć tego rodzaju wiadomości.

czytaj dalej

Biznesowy angielski

Przez nieadekwatne formy wypowiedzi możemy sprawiać wrażenie osób niegrzecznych lub niekompetentnych, dlatego trudno się dziwić, że biznesowy angielski jest przedmiotem dużego zainteresowania, zwłaszcza wśród osób chcących rozwijać karierę w firmach o międzynarodowym zasięgu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym nauka zwrotów z zakresu business english będzie łatwiejsza.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka polskiego?

Nauka języka polskiego bywa frustrująca, gdyż jest to podróż pełna pułapek językowych, skomplikowanej pisowni i trudnej wymowy. Mimo to nauka polskiego nie jest tak straszna, jak może się wydawać, zwłaszcza gdy ma się profesjonalne wsparcie. W BLA-BLA SCHOOL szybko nauczysz się języka polskiego na ciekawych lekcjach, pełnych kreatywnych rozwiązań i dobrego humoru. Sprawdź, co dobrego może spotkać Cię w naszej szkole!

czytaj dalej

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim?

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim są stosunkowo proste i łatwe do zapamiętania, jednak niektóre wyrazy mogą sprawiać trudność, zwłaszcza osobom, które nie posługują się polskim na co dzień. Jeśli wielkie i małe litery w polskiej pisowni są dla Ciebie zagadką, sprawdź nasz krótki poradnik!

czytaj dalej

Zapożyczenia językowe w języku polskim

Liczne słowa uznawane za typowe dla danego kraju, są w rzeczywistości bardzo starymi zapożyczeniami. Dowiedz się więcej o interesujących zapożyczeniach językowych w języku polskim i zaskocz swoich znajomych!

czytaj dalej

Czym jest bariera językowa? Jak sobie z nią radzić?

Swobodne podróżowanie, lepsza praca, nawiązanie głębokich relacji z ludźmi innej narodowości – to niezaprzeczalne korzyści wynikające z umiejętności posługiwania się obcym językiem. Co jednak w przypadku, gdy nauka nie idzie nam tak łatwo, a w trakcie konwersacji pojawia się w głowie blokada? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czym jest bariera językowa oraz jak sobie z nią radzić.

czytaj dalej

Jak przygotować się do matury z języka angielskiego?

Najlepszym sposobem na stres przedmaturalny jest pewność swojej wiedzy, dlatego przed egzaminami warto szlifować swoje umiejętności. Jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie przygotować się do matury z języka angielskiego, koniecznie sprawdź nasze wskazówki.

czytaj dalej

Rozumienie ze słuchu po angielsku

Dzięki zdolności do rozpoznawania i interpretowania mówionego języka, stajemy się bardziej pewni siebie podczas wymiany myśli czy opinii w sytuacjach społecznych. Z tego artykułu dowiesz, się dlaczego oglądanie seriali i filmów nie wystarczy, by podnieść swoje umiejętności rozumienia ze słuchu oraz jak świadomie podejść do nauki.

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

  • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
  • Kurs języka polskiego Bla Bla School