Jak nauczyć się płynnie mówić po angielsku?

Umiejętność płynnego posługiwania się językiem angielskim wydaje się być nieosiągalna dla wielu uczniów, nawet tych, którzy już jakiś czas pilnie przyswajają angielskie słownictwo i zasady gramatyczne. Tymczasem, w dobie globalizacji, płynne mówienie po angielsku staje się niezbędne nie tylko w trakcie podróży, ale i w pracy, szkole, czy nawet podczas poruszania się po mieście, gdyż do Polski przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców.

jak-mowic-plynnie-po-angielsku

Dlaczego płynne mówienie po angielsku bywa problemem?

Znasz ten case? Rozumiesz znaczenie różnych tekstów, wypowiedzi po angielsku, ale sama/sam nie potrafisz się wypowiedzieć w tym języku bez dłuższego zastanowienia. Masz duży zasób angielskich słówek, jednak w trakcie komunikacji „na żywo” nie umiesz z niego skorzystać. W sytuacji, w której wymagana jest od Ciebie aktywna komunikacja po angielsku, odczuwasz duży stres.

Takie doświadczenia są wspólne dla bardzo wielu uczniów uczęszczających na różne kursy języka angielskiego. Powodem jest pasywna nauka, skoncentrowana na nauce słownictwa, zasad gramatycznych, wykonywaniu ćwiczeń, a nie na mówieniu. Tymczasem posługiwanie się językiem angielskim to umiejętność, którą należy szlifować poprzez praktykowanie.

Zatem pierwszym krokiem do przełamania bariery językowej jest znalezienie kursu angielskiego, który zagwarantuje Ci taką możliwość. Możesz skorzystać z oferty naszej szkoły – zajęcia odbywające się w Bla-Bla School w Warszawie prowadzone są w oparciu o metodę komunikacyjną, gwarantującą szybkie efekty.

Oprócz tego, w płynnym mówieniu po angielsku pomoże Ci tych 7 zasad.

7 wskazówek, jak płynnie porozumiewać się po angielsku

1. Słuchaj i naśladuj native speakerów, rób notatki

Częste obcowanie z mową osób, dla których angielski jest językiem ojczystym, pomoże Ci lepiej przyswoić naturalną wymowę, intonację i rytm języka angielskiego. Możesz słuchać podcastów, oglądać filmy, seriale lub nagrania wideo z native speakerami i naśladować ich wymowę. To bardzo ważne! Po odsłuchaniu fragmentu wypowiedzi powtórz ją samodzielnie. Dzięki temu przyzwyczaisz swój aparat mowy do posługiwania się obcym językiem.

2. Praktykuj codziennie

W nauce płynnego mówienia po angielsku niezwykle ważna jest systematyczność. Dlatego postaraj się codziennie poświęcić choć 20 minut na praktykowanie mówienia po angielsku.

3. Szukaj okazji do mówienia po angielsku

Dodatkową pomocą w procesie przełamywania bariery językowej będzie wykorzystywanie okazji do rozmowy z innymi osobami mówiącymi po angielsku. Możesz zapisać się na konwersacje online poprzez dedykowane temu celowi aplikacje bądź znaleźć partnera do tandemu językowego, który chciałby nauczyć się polskiego, a Ty mógłbyś/mogłabyś w zamian nauczyć się od niego angielskiego.

4. Popełniaj błędy

Nie bój się popełniać błędów podczas mówienia po angielsku! Im więcej ich popełnisz, a następnie skorygujesz, tym szybciej dojdziesz do płynności językowej. Nie ma innej drogi, by dojść do płynności w konwersacjach. Nieustanne kontrolowanie tego, co chce się powiedzieć, wewnętrzne dywagacje, której struktury językowej użyć, to największe hamulce w rozwoju swobodnej komunikacji. Pozwól sobie na błędy, a w miarę ćwiczenia mówienia po angielsku, będą pojawiać się coraz rzadziej.

5. Zanurz się w języku

Dobrym sposobem na szybkie postępy w nauce będzie również strategia „zanurzenia w języku”, czyli otoczenie się językiem angielskim ze wszystkich stron: słuchanie podcastów, radia brytyjskiego lub amerykańskiego, oglądanie angielskich programów, czytanie prasy w tym języku, obsługiwanie aplikacji po angielsku. Oczywiście dobrym posunięciem będzie również zapisanie się na kurs języka angielskiego w placówce o dobrej renomie.

6. Czytaj na głos

Sięgaj po artykuły prasowe, literaturę w języku angielskim. Czytaj na głos: to doskonałe ćwiczenie płynności wypowiedzi oraz wymowy.

7. Nie zniechęcaj się drobnymi niepowodzeniami, bądź cierpliwy/cierpliwa

Masz trudniejszy czas w życiu i chwilowo odpuściłaś/odpuściłeś naukę płynnego mówienia po angielsku? Nie zrażaj się – jak tylko poczujesz się lepiej, wróć do regularnych ćwiczeń. Bądź cierpliwa/cierpliwy wobec siebie – każdy ma swoje tempo nauki. 

bla-blaschool-jak-przelamac-bariere-mowienia-kurs-angielskiego

Podsumowanie

Uczenie się języka angielskiego metodą pasywną, najczęściej stosowaną w szkołach, może skutecznie zniechęcić do samodzielnych ćwiczeń oraz stworzyć problem bariery językowej. W celu jej pokonania warto zapisać się na kurs angielskiego w renomowanej szkole (np. Bla-bla School w Warszawie), gdzie zajęcia prowadzone są w oparciu o metodę komunikacyjną. Ponadto, pomocne będzie regularne ćwiczenie mowy poprzez powtarzanie zasłyszanych w radiu lub filmie kwestii, konwersowanie z native speakerem, czytanie na głos tekstów angielskich i niezrażanie się drobnymi niepowodzeniami.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Jak uczyć się języka polskiego z piosenek?

Muzyka to nieodłączny element codzienności, który może służyć zarówno do umilania czasu, jak i efektywnej nauki. Dowiedz się, jak może wyglądać nauka polskiego z piosenek i w prosty sposób wzbogać swoje umiejętności językowe!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę po angielsku?

Rozpoczynanie rozmowy nie jest łatwe, zwłaszcza gdy stajemy przed koniecznością rozmowy w obcym języku. Na szczęście istnieją praktyczne techniki, dzięki którym rozpoczynanie konwersacji po angielsku nie będzie dla Ciebie problemem!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę w języku polskim?

Kluczem do płynnego porozumiewania się w obcym języku jest przełamanie bariery przed mówieniem. Aby to zrobić, warto przygotować się do rozmowy i w ten sposób zadbać o pewność siebie, która ułatwi konwersację. Sprawdź, jak zacząć rozmowę w języku polskim i jakie możliwości daje kurs polskiego dla obcokrajowców w naszej szkole językowej.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku angielskim

Język angielski jest uznawany za jeden z najłatwiejszych na świecie, co nie oznacza, że nie może sprawiać trudności. Co więcej, angielski także ma swoje pułapki językowe, w które zdarza się wpadać nawet osobom z dobrą znajomością języka. Dowiedz się, na jakie błędy w angielskim warto zwrócić szczególną uwagę.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka angielskiego?

Swobodne posługiwanie się językiem angielskim otwiera drogę do licznych możliwości zawodowych i społecznych. Jeśli angielski nie jest Twoją mocną stroną, możesz to zmienić, rozpoczynając przyjemny i skuteczny kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL — nowoczesnej szkole...

czytaj dalej

Szkolenia językowe dla firm

Dobra znajomość języka angielskiego przynosi korzyść pracownikowi oraz firmie, w której jest zatrudniony. Współcześnie trudno wyobrazić sobie swobodne poruszanie się po świecie biznesu bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z profesjonalnych szkoleń dla firm.

czytaj dalej

Jak ćwiczyć konwersacje po angielsku?

Swobodne posługiwanie się angielskim to atut i marzenie wielu osób chcących rozwijać swoje umiejętności językowe. Nie jest tajemnicą, że w nauce mówienia po angielsku kluczowe jest regularne ćwiczenie konwersacji. Sprawdź, jak ćwiczyć, by osiągać najlepsze rezultaty.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

  • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
  • Kurs języka polskiego Bla Bla School