Jak nauczyć się płynnie mówić po angielsku?

Umiejętność płynnego posługiwania się językiem angielskim wydaje się być nieosiągalna dla wielu uczniów, nawet tych, którzy już jakiś czas pilnie przyswajają angielskie słownictwo i zasady gramatyczne. Tymczasem, w dobie globalizacji, płynne mówienie po angielsku staje się niezbędne nie tylko w trakcie podróży, ale i w pracy, szkole, czy nawet podczas poruszania się po mieście, gdyż do Polski przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców.

jak-mowic-plynnie-po-angielsku

Dlaczego płynne mówienie po angielsku bywa problemem?

Znasz ten case? Rozumiesz znaczenie różnych tekstów, wypowiedzi po angielsku, ale sama/sam nie potrafisz się wypowiedzieć w tym języku bez dłuższego zastanowienia. Masz duży zasób angielskich słówek, jednak w trakcie komunikacji „na żywo” nie umiesz z niego skorzystać. W sytuacji, w której wymagana jest od Ciebie aktywna komunikacja po angielsku, odczuwasz duży stres.

Takie doświadczenia są wspólne dla bardzo wielu uczniów uczęszczających na różne kursy języka angielskiego. Powodem jest pasywna nauka, skoncentrowana na nauce słownictwa, zasad gramatycznych, wykonywaniu ćwiczeń, a nie na mówieniu. Tymczasem posługiwanie się językiem angielskim to umiejętność, którą należy szlifować poprzez praktykowanie.

Zatem pierwszym krokiem do przełamania bariery językowej jest znalezienie kursu angielskiego, który zagwarantuje Ci taką możliwość. Możesz skorzystać z oferty naszej szkoły – zajęcia odbywające się w Bla-Bla School w Warszawie prowadzone są w oparciu o metodę komunikacyjną, gwarantującą szybkie efekty.

Oprócz tego, w płynnym mówieniu po angielsku pomoże Ci tych 7 zasad.

7 wskazówek, jak płynnie porozumiewać się po angielsku

1. Słuchaj i naśladuj native speakerów, rób notatki

Częste obcowanie z mową osób, dla których angielski jest językiem ojczystym, pomoże Ci lepiej przyswoić naturalną wymowę, intonację i rytm języka angielskiego. Możesz słuchać podcastów, oglądać filmy, seriale lub nagrania wideo z native speakerami i naśladować ich wymowę. To bardzo ważne! Po odsłuchaniu fragmentu wypowiedzi powtórz ją samodzielnie. Dzięki temu przyzwyczaisz swój aparat mowy do posługiwania się obcym językiem.

2. Praktykuj codziennie

W nauce płynnego mówienia po angielsku niezwykle ważna jest systematyczność. Dlatego postaraj się codziennie poświęcić choć 20 minut na praktykowanie mówienia po angielsku.

3. Szukaj okazji do mówienia po angielsku

Dodatkową pomocą w procesie przełamywania bariery językowej będzie wykorzystywanie okazji do rozmowy z innymi osobami mówiącymi po angielsku. Możesz zapisać się na konwersacje online poprzez dedykowane temu celowi aplikacje bądź znaleźć partnera do tandemu językowego, który chciałby nauczyć się polskiego, a Ty mógłbyś/mogłabyś w zamian nauczyć się od niego angielskiego.

4. Popełniaj błędy

Nie bój się popełniać błędów podczas mówienia po angielsku! Im więcej ich popełnisz, a następnie skorygujesz, tym szybciej dojdziesz do płynności językowej. Nie ma innej drogi, by dojść do płynności w konwersacjach. Nieustanne kontrolowanie tego, co chce się powiedzieć, wewnętrzne dywagacje, której struktury językowej użyć, to największe hamulce w rozwoju swobodnej komunikacji. Pozwól sobie na błędy, a w miarę ćwiczenia mówienia po angielsku, będą pojawiać się coraz rzadziej.

5. Zanurz się w języku

Dobrym sposobem na szybkie postępy w nauce będzie również strategia „zanurzenia w języku”, czyli otoczenie się językiem angielskim ze wszystkich stron: słuchanie podcastów, radia brytyjskiego lub amerykańskiego, oglądanie angielskich programów, czytanie prasy w tym języku, obsługiwanie aplikacji po angielsku. Oczywiście dobrym posunięciem będzie również zapisanie się na kurs języka angielskiego w placówce o dobrej renomie.

6. Czytaj na głos

Sięgaj po artykuły prasowe, literaturę w języku angielskim. Czytaj na głos: to doskonałe ćwiczenie płynności wypowiedzi oraz wymowy.

7. Nie zniechęcaj się drobnymi niepowodzeniami, bądź cierpliwy/cierpliwa

Masz trudniejszy czas w życiu i chwilowo odpuściłaś/odpuściłeś naukę płynnego mówienia po angielsku? Nie zrażaj się – jak tylko poczujesz się lepiej, wróć do regularnych ćwiczeń. Bądź cierpliwa/cierpliwy wobec siebie – każdy ma swoje tempo nauki. 

bla-blaschool-jak-przelamac-bariere-mowienia-kurs-angielskiego

Podsumowanie

Uczenie się języka angielskiego metodą pasywną, najczęściej stosowaną w szkołach, może skutecznie zniechęcić do samodzielnych ćwiczeń oraz stworzyć problem bariery językowej. W celu jej pokonania warto zapisać się na kurs angielskiego w renomowanej szkole (np. Bla-bla School w Warszawie), gdzie zajęcia prowadzone są w oparciu o metodę komunikacyjną. Ponadto, pomocne będzie regularne ćwiczenie mowy poprzez powtarzanie zasłyszanych w radiu lub filmie kwestii, konwersowanie z native speakerem, czytanie na głos tekstów angielskich i niezrażanie się drobnymi niepowodzeniami.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Nauka angielskiego z tekstów piosenek

Nauka języka obcego nie polega na zapamiętywaniu określonych formułek. Język, zwłaszcza mówiony, jest pełen emocji i potocznych sformułowań, których nie przekaże nam żaden słownik. Na szczęście sposobów na przyswajanie wiedzy jest wiele, a w nauce angielskiego świetnie sprawdza się…muzyka, a konkretniej piosenki z dobrymi tekstami.

czytaj dalej

Jak używać przyimków w języku angielskim?

Trudno wyobrazić sobie zrozumiałe posługiwanie się językiem angielskim bez przyimków, a jednak wiele osób uczących się angielskiego wolałoby pominąć ten aspekt nauki. Na pierwszy rzut oka liczba przyimków i zasad ich stosowania wydaje się nieskończona i trudna do opanowania, ale odpowiednie usystematyzowanie wiedzy pozwala rozwiązać ten problem. Zobacz wskazówki, które pomogą Ci prawidłowo używać przyimków w języku angielskim.

czytaj dalej

Odmiana nazwisk w języku polskim

Nazwiska w języku wszystkie nazwiska się odmieniają przez przypadki. Aby wiedzieć, jak robić to poprawnie, należy przyjrzeć się kwestii samogłosek i spółgłosek. Dowiedz się, jak nie popełniać rażących błędów w odmianie nazwisk i jakimi wskazówkami się kierować, by pisanie po polsku było łatwiejsze!

czytaj dalej

Jak uczyć się angielskiego z filmów i seriali?

Twoje ulubione filmy i seriale bez wątpienia są źródłem przyjemności i relaksu, ale mogą być także sposobem na szlifowanie umiejętności językowych. Świadome oglądanie programów w języku angielskim to doskonałe połączenie rozrywki z nauką. Sprawdź, jak skutecznie uczyć się angielskiego w wolnym czasie!

czytaj dalej

Jak napisać esej po angielsku?

Esej to dłuższa forma wypowiedzi, prezentująca punkt widzenia autora. Pisanie eseju w języku angielskim jest częścią egzaminu maturalnego, nierzadko też przed takim zadaniem stają studenci i pracownicy naukowi. Jeśli zasady poprawnego pisania eseju nie są dla Ciebie jasne, sprawdź nasz poradnik!

czytaj dalej

Jak odpowiedzieć na e-maila po angielsku?

Współcześnie trudno wyobrazić sobie pracę bez codziennego pisania wiadomości e-mail i odpowiadania na nie. W języku polskim e-maile nie są wyzwaniem, jednak formalne e-maile po angielsku mogą sprawiać trudności. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak poprawnie tworzyć tego rodzaju wiadomości.

czytaj dalej

Biznesowy angielski

Przez nieadekwatne formy wypowiedzi możemy sprawiać wrażenie osób niegrzecznych lub niekompetentnych, dlatego trudno się dziwić, że biznesowy angielski jest przedmiotem dużego zainteresowania, zwłaszcza wśród osób chcących rozwijać karierę w firmach o międzynarodowym zasięgu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym nauka zwrotów z zakresu business english będzie łatwiejsza.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka polskiego?

Nauka języka polskiego bywa frustrująca, gdyż jest to podróż pełna pułapek językowych, skomplikowanej pisowni i trudnej wymowy. Mimo to nauka polskiego nie jest tak straszna, jak może się wydawać, zwłaszcza gdy ma się profesjonalne wsparcie. W BLA-BLA SCHOOL szybko nauczysz się języka polskiego na ciekawych lekcjach, pełnych kreatywnych rozwiązań i dobrego humoru. Sprawdź, co dobrego może spotkać Cię w naszej szkole!

czytaj dalej

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim?

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim są stosunkowo proste i łatwe do zapamiętania, jednak niektóre wyrazy mogą sprawiać trudność, zwłaszcza osobom, które nie posługują się polskim na co dzień. Jeśli wielkie i małe litery w polskiej pisowni są dla Ciebie zagadką, sprawdź nasz krótki poradnik!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

  • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
  • Kurs języka polskiego Bla Bla School