Jak odpowiedzieć na e-maila po angielsku?

Współcześnie trudno wyobrazić sobie pracę bez codziennego pisania wiadomości e-mail i odpowiadania na nie. W języku polskim e-maile nie są wyzwaniem, jednak formalne e-maile po angielsku mogą sprawiać trudności. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak poprawnie tworzyć tego rodzaju wiadomości.

Słownictwo w e-mailach formalnych i nieformalnych

Wiadomości formalne wysyłamy do osób, z którymi nie łączą nas osobiste relacje, między innymi do przełożonych, czy przedstawicieli różnych instytucji. E-maile nieoficjalne wysyłamy do znajomych, członków rodziny i współpracowników. Oba rodzaje e-maili różnią się tonem i użytym słownictwem, ale mają jednakowy schemat.

Istotność słownictwa widać już na początku wiadomości. W e-mailach nieformalnych na wstępie używamy słowa dear, hi lub hello, po czym wymieniamy imię adresata. W wiadomościach formalnych także stosujemy słowo dear, ale tworzące następujące zwroty:

 • Dear Sir,
 • Dear Sir or Madam,
 • Dear imię i nazwisko adresata.

Jak poprawnie pisać i odpowiadać na e-maile po angielsku?

Poprawnie napisany e-mail jest zgodny ze schematem. Zapamiętaj poniższe zasady, a formalne wiadomości nie będą dla Ciebie problemem.

 • Temat wiadomości e-mail. Każdy e-mail musi mieć konkretny temat, adekwatny do treści. Dzięki temu adresat będzie wiedział, czego dotyczy e-mail jeszcze przed jego przeczytaniem. To ważne zwłaszcza w sytuacjach biznesowych — odpowiednie tytułowanie e-maili ułatwia wyłanianie ważnych informacji spośród dziesiątek wiadomości.
 • Struktura tekstu, która zawiera: nagłówek, wstęp, rozwinięcie, zakończenie i podpis. Powyższa budowa tekstu zapewnia porządek i ułatwia zrozumienie treści. Należy pamiętać, że każda część e-maila wymaga zastosowania osobnego akapitu.
 • Wyrażenia. W e-mailach po angielsku stosuje się szereg utartych zwrotów, ułatwiających poprawne konstruowanie wiadomości.

Jeśli pisanie wiadomości po angielsku utrudnia Ci słaba znajomość słownictwa i gramatyki, warto rozważyć kurs angielskiego dla początkujących w BLA-BLA SCHOOL, online lub w Warszawie.

slownictwo-w-emailach-formalnych-po-angielsku

Zwroty i wyrażenia, które należy stosować przy odpowiadaniu na e-maile po angielsku

Jak wspomnieliśmy wcześniej, e-mail po angielsku to schemat zawierający utarte wyrażenia. Oto przydatne, przykładowe zwroty, które pomogą Ci napisać oficjalną i nieoficjalną wiadomość.

Zwroty na rozpoczęcie, rozwinięcie i zakończenie nieoficjalnego e-maila po angielsku:

 • I was glad to hear from you. – Cieszę się, że napisałeś.
 • Can I have…? – Czy mógłbym dostać…?
 • Can you tell me more about…? – Czy mógłbyś mi powiedzieć więcej na temat…?
 • Do you know if… – Czy wiesz, czy…?
 • Thanks in advance – Z góry dziękuję.
 • Write soon! – Napisz szybko!
 • Take care! – Trzymaj się!

Zwroty na rozpoczęcie, rozwinięcie i zakończenie oficjalnego e-maila po angielsku:

 • I am writing with regard(s) to… – Piszę w związku z…
 • I am contacting you to… – Kontaktuję się z Państwem, aby…
 • We would appreciate it if you could… – Bylibyśmy wdzięczni, gdyby Państwo mogli…
 • We are able to confirm that… – Możemy potwierdzić, że…
 • Please, be informed that… – Informujemy, że…
 • In reply to your query…W odpowiedzi na Państwa zapytanie…
 • Please contact me if you need any more information. – Proszę o kontakt, jeśli potrzebują Państwo więcej informacji.
 • Please reply at your earliest convenience. – Proszę o jak najszybszą odpowiedź.
 • I look forward to hearing from you. – Czekam na Państwa odpowiedź.

Najczęstsze błędy w formalnych e-mailach po angielsku

Kultura wymaga od nas, by dostosowywać swoje zachowanie i słownictwo do sytuacji. Nie wypada mówić młodzieżowym slangiem do starszej osoby i podobnie nie należy przemycać mowy potocznej do oficjalnych e-maili po angielsku. Jakie są najczęstsze błędy w formalnych wiadomościach?

 • Akronimy, czyli popularne zwroty z mowy potocznej, np. IMO (in my opinion — w mojej opinii), czy WFM (works for me — pasuje mi).
 • Formy skrócone, np. I’d like to, I can’t, które należy zastąpić pełnymi wyrażeniami: I would like to, I cannot.
 • Brak konkretów. Pamiętajmy, że celem wiadomości formalnej jest przekazanie konkretnych informacji. Nie należy pisać rozwlekle, czy odbiegać od tematu.
 • Brak prośby o informację zwrotną. Adresat powinien wyczytać z treści wiadomości, czego oczekujesz — odpowiedzi, udostępnienia informacji, czy pomocy w rozwiązaniu problemu.

Więcej wskazówek na temat sprawnej komunikacji w języku angielskim możesz uzyskać na kursie angielskiego w BLA-BLA SCHOOL, dostępnego stacjonarnie w mieście Warszawa lub zdalnie na platformie online.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Jak uczyć się języka polskiego z piosenek?

Muzyka to nieodłączny element codzienności, który może służyć zarówno do umilania czasu, jak i efektywnej nauki. Dowiedz się, jak może wyglądać nauka polskiego z piosenek i w prosty sposób wzbogać swoje umiejętności językowe!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę po angielsku?

Rozpoczynanie rozmowy nie jest łatwe, zwłaszcza gdy stajemy przed koniecznością rozmowy w obcym języku. Na szczęście istnieją praktyczne techniki, dzięki którym rozpoczynanie konwersacji po angielsku nie będzie dla Ciebie problemem!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę w języku polskim?

Kluczem do płynnego porozumiewania się w obcym języku jest przełamanie bariery przed mówieniem. Aby to zrobić, warto przygotować się do rozmowy i w ten sposób zadbać o pewność siebie, która ułatwi konwersację. Sprawdź, jak zacząć rozmowę w języku polskim i jakie możliwości daje kurs polskiego dla obcokrajowców w naszej szkole językowej.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku angielskim

Język angielski jest uznawany za jeden z najłatwiejszych na świecie, co nie oznacza, że nie może sprawiać trudności. Co więcej, angielski także ma swoje pułapki językowe, w które zdarza się wpadać nawet osobom z dobrą znajomością języka. Dowiedz się, na jakie błędy w angielskim warto zwrócić szczególną uwagę.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka angielskiego?

Swobodne posługiwanie się językiem angielskim otwiera drogę do licznych możliwości zawodowych i społecznych. Jeśli angielski nie jest Twoją mocną stroną, możesz to zmienić, rozpoczynając przyjemny i skuteczny kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL — nowoczesnej szkole...

czytaj dalej

Szkolenia językowe dla firm

Dobra znajomość języka angielskiego przynosi korzyść pracownikowi oraz firmie, w której jest zatrudniony. Współcześnie trudno wyobrazić sobie swobodne poruszanie się po świecie biznesu bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z profesjonalnych szkoleń dla firm.

czytaj dalej

Jak ćwiczyć konwersacje po angielsku?

Swobodne posługiwanie się angielskim to atut i marzenie wielu osób chcących rozwijać swoje umiejętności językowe. Nie jest tajemnicą, że w nauce mówienia po angielsku kluczowe jest regularne ćwiczenie konwersacji. Sprawdź, jak ćwiczyć, by osiągać najlepsze rezultaty.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

 • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
 • Kurs języka polskiego Bla Bla School