Jak odpowiedzieć na e-maila po angielsku?

Współcześnie trudno wyobrazić sobie pracę bez codziennego pisania wiadomości e-mail i odpowiadania na nie. W języku polskim e-maile nie są wyzwaniem, jednak formalne e-maile po angielsku mogą sprawiać trudności. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak poprawnie tworzyć tego rodzaju wiadomości.

Słownictwo w e-mailach formalnych i nieformalnych

Wiadomości formalne wysyłamy do osób, z którymi nie łączą nas osobiste relacje, między innymi do przełożonych, czy przedstawicieli różnych instytucji. E-maile nieoficjalne wysyłamy do znajomych, członków rodziny i współpracowników. Oba rodzaje e-maili różnią się tonem i użytym słownictwem, ale mają jednakowy schemat.

Istotność słownictwa widać już na początku wiadomości. W e-mailach nieformalnych na wstępie używamy słowa dear, hi lub hello, po czym wymieniamy imię adresata. W wiadomościach formalnych także stosujemy słowo dear, ale tworzące następujące zwroty:

 • Dear Sir,
 • Dear Sir or Madam,
 • Dear imię i nazwisko adresata.

Jak poprawnie pisać i odpowiadać na e-maile po angielsku?

Poprawnie napisany e-mail jest zgodny ze schematem. Zapamiętaj poniższe zasady, a formalne wiadomości nie będą dla Ciebie problemem.

 • Temat wiadomości e-mail. Każdy e-mail musi mieć konkretny temat, adekwatny do treści. Dzięki temu adresat będzie wiedział, czego dotyczy e-mail jeszcze przed jego przeczytaniem. To ważne zwłaszcza w sytuacjach biznesowych — odpowiednie tytułowanie e-maili ułatwia wyłanianie ważnych informacji spośród dziesiątek wiadomości.
 • Struktura tekstu, która zawiera: nagłówek, wstęp, rozwinięcie, zakończenie i podpis. Powyższa budowa tekstu zapewnia porządek i ułatwia zrozumienie treści. Należy pamiętać, że każda część e-maila wymaga zastosowania osobnego akapitu.
 • Wyrażenia. W e-mailach po angielsku stosuje się szereg utartych zwrotów, ułatwiających poprawne konstruowanie wiadomości.

Jeśli pisanie wiadomości po angielsku utrudnia Ci słaba znajomość słownictwa i gramatyki, warto rozważyć kurs angielskiego dla początkujących w BLA-BLA SCHOOL, online lub w Warszawie.

slownictwo-w-emailach-formalnych-po-angielsku

Zwroty i wyrażenia, które należy stosować przy odpowiadaniu na e-maile po angielsku

Jak wspomnieliśmy wcześniej, e-mail po angielsku to schemat zawierający utarte wyrażenia. Oto przydatne, przykładowe zwroty, które pomogą Ci napisać oficjalną i nieoficjalną wiadomość.

Zwroty na rozpoczęcie, rozwinięcie i zakończenie nieoficjalnego e-maila po angielsku:

 • I was glad to hear from you. – Cieszę się, że napisałeś.
 • Can I have…? – Czy mógłbym dostać…?
 • Can you tell me more about…? – Czy mógłbyś mi powiedzieć więcej na temat…?
 • Do you know if… – Czy wiesz, czy…?
 • Thanks in advance – Z góry dziękuję.
 • Write soon! – Napisz szybko!
 • Take care! – Trzymaj się!

Zwroty na rozpoczęcie, rozwinięcie i zakończenie oficjalnego e-maila po angielsku:

 • I am writing with regard(s) to… – Piszę w związku z…
 • I am contacting you to… – Kontaktuję się z Państwem, aby…
 • We would appreciate it if you could… – Bylibyśmy wdzięczni, gdyby Państwo mogli…
 • We are able to confirm that… – Możemy potwierdzić, że…
 • Please, be informed that… – Informujemy, że…
 • In reply to your query…W odpowiedzi na Państwa zapytanie…
 • Please contact me if you need any more information. – Proszę o kontakt, jeśli potrzebują Państwo więcej informacji.
 • Please reply at your earliest convenience. – Proszę o jak najszybszą odpowiedź.
 • I look forward to hearing from you. – Czekam na Państwa odpowiedź.

Najczęstsze błędy w formalnych e-mailach po angielsku

Kultura wymaga od nas, by dostosowywać swoje zachowanie i słownictwo do sytuacji. Nie wypada mówić młodzieżowym slangiem do starszej osoby i podobnie nie należy przemycać mowy potocznej do oficjalnych e-maili po angielsku. Jakie są najczęstsze błędy w formalnych wiadomościach?

 • Akronimy, czyli popularne zwroty z mowy potocznej, np. IMO (in my opinion — w mojej opinii), czy WFM (works for me — pasuje mi).
 • Formy skrócone, np. I’d like to, I can’t, które należy zastąpić pełnymi wyrażeniami: I would like to, I cannot.
 • Brak konkretów. Pamiętajmy, że celem wiadomości formalnej jest przekazanie konkretnych informacji. Nie należy pisać rozwlekle, czy odbiegać od tematu.
 • Brak prośby o informację zwrotną. Adresat powinien wyczytać z treści wiadomości, czego oczekujesz — odpowiedzi, udostępnienia informacji, czy pomocy w rozwiązaniu problemu.

Więcej wskazówek na temat sprawnej komunikacji w języku angielskim możesz uzyskać na kursie angielskiego w BLA-BLA SCHOOL, dostępnego stacjonarnie w mieście Warszawa lub zdalnie na platformie online.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Nauka angielskiego z tekstów piosenek

Nauka języka obcego nie polega na zapamiętywaniu określonych formułek. Język, zwłaszcza mówiony, jest pełen emocji i potocznych sformułowań, których nie przekaże nam żaden słownik. Na szczęście sposobów na przyswajanie wiedzy jest wiele, a w nauce angielskiego świetnie sprawdza się…muzyka, a konkretniej piosenki z dobrymi tekstami.

czytaj dalej

Jak używać przyimków w języku angielskim?

Trudno wyobrazić sobie zrozumiałe posługiwanie się językiem angielskim bez przyimków, a jednak wiele osób uczących się angielskiego wolałoby pominąć ten aspekt nauki. Na pierwszy rzut oka liczba przyimków i zasad ich stosowania wydaje się nieskończona i trudna do opanowania, ale odpowiednie usystematyzowanie wiedzy pozwala rozwiązać ten problem. Zobacz wskazówki, które pomogą Ci prawidłowo używać przyimków w języku angielskim.

czytaj dalej

Odmiana nazwisk w języku polskim

Nazwiska w języku wszystkie nazwiska się odmieniają przez przypadki. Aby wiedzieć, jak robić to poprawnie, należy przyjrzeć się kwestii samogłosek i spółgłosek. Dowiedz się, jak nie popełniać rażących błędów w odmianie nazwisk i jakimi wskazówkami się kierować, by pisanie po polsku było łatwiejsze!

czytaj dalej

Jak uczyć się angielskiego z filmów i seriali?

Twoje ulubione filmy i seriale bez wątpienia są źródłem przyjemności i relaksu, ale mogą być także sposobem na szlifowanie umiejętności językowych. Świadome oglądanie programów w języku angielskim to doskonałe połączenie rozrywki z nauką. Sprawdź, jak skutecznie uczyć się angielskiego w wolnym czasie!

czytaj dalej

Jak napisać esej po angielsku?

Esej to dłuższa forma wypowiedzi, prezentująca punkt widzenia autora. Pisanie eseju w języku angielskim jest częścią egzaminu maturalnego, nierzadko też przed takim zadaniem stają studenci i pracownicy naukowi. Jeśli zasady poprawnego pisania eseju nie są dla Ciebie jasne, sprawdź nasz poradnik!

czytaj dalej

Biznesowy angielski

Przez nieadekwatne formy wypowiedzi możemy sprawiać wrażenie osób niegrzecznych lub niekompetentnych, dlatego trudno się dziwić, że biznesowy angielski jest przedmiotem dużego zainteresowania, zwłaszcza wśród osób chcących rozwijać karierę w firmach o międzynarodowym zasięgu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym nauka zwrotów z zakresu business english będzie łatwiejsza.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka polskiego?

Nauka języka polskiego bywa frustrująca, gdyż jest to podróż pełna pułapek językowych, skomplikowanej pisowni i trudnej wymowy. Mimo to nauka polskiego nie jest tak straszna, jak może się wydawać, zwłaszcza gdy ma się profesjonalne wsparcie. W BLA-BLA SCHOOL szybko nauczysz się języka polskiego na ciekawych lekcjach, pełnych kreatywnych rozwiązań i dobrego humoru. Sprawdź, co dobrego może spotkać Cię w naszej szkole!

czytaj dalej

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim?

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim są stosunkowo proste i łatwe do zapamiętania, jednak niektóre wyrazy mogą sprawiać trudność, zwłaszcza osobom, które nie posługują się polskim na co dzień. Jeśli wielkie i małe litery w polskiej pisowni są dla Ciebie zagadką, sprawdź nasz krótki poradnik!

czytaj dalej

Zapożyczenia językowe w języku polskim

Liczne słowa uznawane za typowe dla danego kraju, są w rzeczywistości bardzo starymi zapożyczeniami. Dowiedz się więcej o interesujących zapożyczeniach językowych w języku polskim i zaskocz swoich znajomych!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

 • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
 • Kurs języka polskiego Bla Bla School