Jak odpowiedzieć na e-maila po angielsku?
Współcześnie trudno wyobrazić sobie pracę bez codziennego pisania wiadomości e-mail i odpowiadania na nie. W języku polskim e-maile nie są wyzwaniem, jednak formalne e-maile po angielsku mogą sprawiać trudności. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak poprawnie tworzyć tego rodzaju wiadomości.
Słownictwo w e-mailach formalnych i nieformalnych
Wiadomości formalne wysyłamy do osób, z którymi nie łączą nas osobiste relacje, między innymi do przełożonych, czy przedstawicieli różnych instytucji. E-maile nieoficjalne wysyłamy do znajomych, członków rodziny i współpracowników. Oba rodzaje e-maili różnią się tonem i użytym słownictwem, ale mają jednakowy schemat.
Istotność słownictwa widać już na początku wiadomości. W e-mailach nieformalnych na wstępie używamy słowa dear, hi lub hello, po czym wymieniamy imię adresata. W wiadomościach formalnych także stosujemy słowo dear, ale tworzące następujące zwroty:
- Dear Sir,
- Dear Sir or Madam,
- Dear imię i nazwisko adresata.
Jak poprawnie pisać i odpowiadać na e-maile po angielsku?
Poprawnie napisany e-mail jest zgodny ze schematem. Zapamiętaj poniższe zasady, a formalne wiadomości nie będą dla Ciebie problemem.
- Temat wiadomości e-mail. Każdy e-mail musi mieć konkretny temat, adekwatny do treści. Dzięki temu adresat będzie wiedział, czego dotyczy e-mail jeszcze przed jego przeczytaniem. To ważne zwłaszcza w sytuacjach biznesowych — odpowiednie tytułowanie e-maili ułatwia wyłanianie ważnych informacji spośród dziesiątek wiadomości.
- Struktura tekstu, która zawiera: nagłówek, wstęp, rozwinięcie, zakończenie i podpis. Powyższa budowa tekstu zapewnia porządek i ułatwia zrozumienie treści. Należy pamiętać, że każda część e-maila wymaga zastosowania osobnego akapitu.
- Wyrażenia. W e-mailach po angielsku stosuje się szereg utartych zwrotów, ułatwiających poprawne konstruowanie wiadomości.
Jeśli pisanie wiadomości po angielsku utrudnia Ci słaba znajomość słownictwa i gramatyki, warto rozważyć kurs angielskiego dla początkujących w BLA-BLA SCHOOL, online lub w Warszawie.
Zwroty i wyrażenia, które należy stosować przy odpowiadaniu na e-maile po angielsku
Jak wspomnieliśmy wcześniej, e-mail po angielsku to schemat zawierający utarte wyrażenia. Oto przydatne, przykładowe zwroty, które pomogą Ci napisać oficjalną i nieoficjalną wiadomość.
Zwroty na rozpoczęcie, rozwinięcie i zakończenie nieoficjalnego e-maila po angielsku:
- I was glad to hear from you. – Cieszę się, że napisałeś.
- Can I have…? – Czy mógłbym dostać…?
- Can you tell me more about…? – Czy mógłbyś mi powiedzieć więcej na temat…?
- Do you know if… – Czy wiesz, czy…?
- Thanks in advance – Z góry dziękuję.
- Write soon! – Napisz szybko!
- Take care! – Trzymaj się!
Zwroty na rozpoczęcie, rozwinięcie i zakończenie oficjalnego e-maila po angielsku:
- I am writing with regard(s) to… – Piszę w związku z…
- I am contacting you to… – Kontaktuję się z Państwem, aby…
- We would appreciate it if you could… – Bylibyśmy wdzięczni, gdyby Państwo mogli…
- We are able to confirm that… – Możemy potwierdzić, że…
- Please, be informed that… – Informujemy, że…
- In reply to your query…– W odpowiedzi na Państwa zapytanie…
- Please contact me if you need any more information. – Proszę o kontakt, jeśli potrzebują Państwo więcej informacji.
- Please reply at your earliest convenience. – Proszę o jak najszybszą odpowiedź.
- I look forward to hearing from you. – Czekam na Państwa odpowiedź.
Najczęstsze błędy w formalnych e-mailach po angielsku
Kultura wymaga od nas, by dostosowywać swoje zachowanie i słownictwo do sytuacji. Nie wypada mówić młodzieżowym slangiem do starszej osoby i podobnie nie należy przemycać mowy potocznej do oficjalnych e-maili po angielsku. Jakie są najczęstsze błędy w formalnych wiadomościach?
- Akronimy, czyli popularne zwroty z mowy potocznej, np. IMO (in my opinion — w mojej opinii), czy WFM (works for me — pasuje mi).
- Formy skrócone, np. I’d like to, I can’t, które należy zastąpić pełnymi wyrażeniami: I would like to, I cannot.
- Brak konkretów. Pamiętajmy, że celem wiadomości formalnej jest przekazanie konkretnych informacji. Nie należy pisać rozwlekle, czy odbiegać od tematu.
- Brak prośby o informację zwrotną. Adresat powinien wyczytać z treści wiadomości, czego oczekujesz — odpowiedzi, udostępnienia informacji, czy pomocy w rozwiązaniu problemu.
Więcej wskazówek na temat sprawnej komunikacji w języku angielskim możesz uzyskać na kursie angielskiego w BLA-BLA SCHOOL, dostępnego stacjonarnie w mieście Warszawa lub zdalnie na platformie online.
Social media:
Ostatnie wpisy:
Jak uczyć się języka polskiego z piosenek?
Muzyka to nieodłączny element codzienności, który może służyć zarówno do umilania czasu, jak i efektywnej nauki. Dowiedz się, jak może wyglądać nauka polskiego z piosenek i w prosty sposób wzbogać swoje umiejętności językowe!
Jak rozpocząć rozmowę po angielsku?
Rozpoczynanie rozmowy nie jest łatwe, zwłaszcza gdy stajemy przed koniecznością rozmowy w obcym języku. Na szczęście istnieją praktyczne techniki, dzięki którym rozpoczynanie konwersacji po angielsku nie będzie dla Ciebie problemem!
Jak rozpocząć rozmowę w języku polskim?
Kluczem do płynnego porozumiewania się w obcym języku jest przełamanie bariery przed mówieniem. Aby to zrobić, warto przygotować się do rozmowy i w ten sposób zadbać o pewność siebie, która ułatwi konwersację. Sprawdź, jak zacząć rozmowę w języku polskim i jakie możliwości daje kurs polskiego dla obcokrajowców w naszej szkole językowej.
Pułapki językowe w języku angielskim
Język angielski jest uznawany za jeden z najłatwiejszych na świecie, co nie oznacza, że nie może sprawiać trudności. Co więcej, angielski także ma swoje pułapki językowe, w które zdarza się wpadać nawet osobom z dobrą znajomością języka. Dowiedz się, na jakie błędy w angielskim warto zwrócić szczególną uwagę.
Od czego zacząć lekcje angielskiego dla obcokrajowców?
Rozpoczęcie lekcji angielskiego dla obcokrajowców może być wyzwaniem, ale istnieje kilka kluczowych kroków, które warto podjąć, aby zapewnić efektywny i przyjemny start, który stanie się doskonałą podstawą do rozwijania dalszych umiejętności językowych.
Jak wygląda nasz kurs języka angielskiego?
Swobodne posługiwanie się językiem angielskim otwiera drogę do licznych możliwości zawodowych i społecznych. Jeśli angielski nie jest Twoją mocną stroną, możesz to zmienić, rozpoczynając przyjemny i skuteczny kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL — nowoczesnej szkole...
Szkolenia językowe dla firm
Dobra znajomość języka angielskiego przynosi korzyść pracownikowi oraz firmie, w której jest zatrudniony. Współcześnie trudno wyobrazić sobie swobodne poruszanie się po świecie biznesu bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z profesjonalnych szkoleń dla firm.
Od czego zacząć lekcje polskiego dla obcokrajowców?
Język polski może sprawiać problemy obcokrajowcom, a mimo to chętnych do nauki mówienia po polsku jest coraz więcej. Dowiedz się, od czego warto zacząć lekcje polskiego, by zdobywanie nowych umiejętności językowych stało się prostsze!
Jak ćwiczyć konwersacje po angielsku?
Swobodne posługiwanie się angielskim to atut i marzenie wielu osób chcących rozwijać swoje umiejętności językowe. Nie jest tajemnicą, że w nauce mówienia po angielsku kluczowe jest regularne ćwiczenie konwersacji. Sprawdź, jak ćwiczyć, by osiągać najlepsze rezultaty.
Pułapki językowe w języku polskim
Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!
Kategorie wpisów:
- Kurs języka angielskiego Bla Bla School
- Kurs języka polskiego Bla Bla School