Jak przygotować się do matury z języka angielskiego?

Egzamin maturalny to moment podsumowania wiedzy i umiejętności nabytych w szkole średniej. Maturę od lat uważa się za jeden z najważniejszych momentów kształcenia, co przysparza uczniom wiele stresu. Najlepszym sposobem na stres jest pewność swojej wiedzy, dlatego przed egzaminami warto szlifować swoje umiejętności. Jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie przygotować się do matury z języka angielskiego, koniecznie sprawdź nasze wskazówki.

Jak przygotować się do matury z angielskiego?

Matura z języka angielskiego dzieli się na test pisemny i egzamin ustny, a zatem licealiści muszą pokazać swoje umiejętności pisania, mówienia i rozumienia angielskiego ze słuchu. Dla wielu osób to właśnie mówienie i słuchanie stanowi największe wyzwanie na egzaminach maturalnych, ponieważ są to kwestie, na które w szkołach poświęca się najmniej czasu. W przygotowaniach do matury z angielskiego poświęć więc czas na ten obszar, który sprawia Ci najwięcej trudności. Co dalej?

 1. Testy maturalne z poprzednich lat. Zapoznaj się z wyzwaniami poprzednich matur, by zobaczyć schemat egzaminu, zmierzyć się z wymaganiami i zmniejszyć stres.
 2. Przydatne słówka. Matura z angielskiego będzie łatwiejsza, gdy dobrze poznasz podstawowe słowa do opisywania rzeczywistości. Czytaj angielskie książki, prasę, oglądaj filmy i seriale i koniecznie notuj nowe słowa w swoim zeszycie. Spróbuj użyć ich w kilku zdaniach.
 3. Mówienie po angielsku. Pozwala oswoić się z językiem i uczy formułowania myśli w zdaniach, co przyda się zarówno na egzaminie ustnym, jak i pisemnym. Aby ćwiczyć ten aspekt języka, możesz poszukać osoby, która tak jak Ty, chce podszlifować swoje umiejętności i razem z nią regularnie konwersować. Innym sposobem jest zapisanie się konwersacje w szkole językowej.
 4. Aplikacje uczące języka angielskiego. Praktyczny dodatek, który sprawia, że nauka jest ciekawsza i przez to bardziej efektywna. Aplikacje pomagają również w systematycznym uczeniu się, a regularność w nauce angielskiego jest bardzo istotna.
 5. Praktyka, zamiast pamięciówki. Zadbaj o równowagę między nauką popularnych zwrotów i słówek a umiejętnością rozumienia, tłumaczenia i budowania zdań po angielsku.
nauka-do-matury-z-jezyka-angielskiego

Wskazówki, które pomogą Ci dobrze zdać maturę z angielskiego

Podkreślanie wagi egzaminu maturalnego w teorii ma zmotywować uczniów do nauki, ale w praktyce bardzo często przysparza młodym ludziom ogromnego stresu, który nierzadko blokuje maturzystów przed pokazaniem pełni swoich umiejętności i sprzyja błędom. Warto zatem podkreślić, że egzamin maturalny nie definiuje Twojej wartości jako człowieka, ucznia i przyszłego pracownika. Z niższym wynikiem maturalnym także możesz osiągnąć życiowy sukces, dlatego nie trać czasu na zmartwienia, a zamiast tego doskonal swoje umiejętności i wiedzę! Poniższe wskazówki mogą okazać się pomocne.

 

 • Nauka angielskiego nie musi być nudna. Oglądaj filmy z napisami, śpiewaj ulubione piosenki i tłumacz na język polski ulubione teksty.
 • Zapraszaj znajomych maturzystów do wspólnych, luźnych rozmów po angielsku, by w zaufanym gronie oswoić się z mówieniem w obcym języku. To pomoże również opanować stres na egzaminie.
 • Korzystaj z możliwości, jakie daje Warszawakursy angielskiego, Erasmus, znajomi obcokrajowcy, bezpłatne wydarzenia i warsztaty.
 • Sprawdź techniki relaksacyjne i pracuj nad obniżeniem stresu. Dobre samopoczucie sprzyja nauce i myśleniu, co sprawdzi się także na maturze z angielskiego.

 

Kurs angielskiego Warszawa — skorzystaj ze wsparcia najlepszych

Wsparcie native speakera lub doświadczonego nauczyciela angielskiego umożliwia skuteczne doskonalenie umiejętności, a także znacząco obniża stres. Nauka angielskiego pod okiem eksperta jest łatwiejsza, dzięki czemu możesz opanować więcej materiału w krótkim czasie.

Jeśli angielski sprawia Ci problem albo chcesz osiągnąć maksymalne wyniki na maturze, rozważ dobry kurs języka angielskiego. W BLA-BLA SCHOOL z przyjemnością pomożemy Ci wspiąć się na szczyt, którym jest dobrze zdana matura z angielskiego i umiejętności, które przydadzą Ci się w całym dorosłym życiu.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Jak odpowiedzieć na e-maila po angielsku?

Współcześnie trudno wyobrazić sobie pracę bez codziennego pisania wiadomości e-mail i odpowiadania na nie. W języku polskim e-maile nie są wyzwaniem, jednak formalne e-maile po angielsku mogą sprawiać trudności. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak poprawnie tworzyć tego rodzaju wiadomości.

czytaj dalej

Biznesowy angielski

Przez nieadekwatne formy wypowiedzi możemy sprawiać wrażenie osób niegrzecznych lub niekompetentnych, dlatego trudno się dziwić, że biznesowy angielski jest przedmiotem dużego zainteresowania, zwłaszcza wśród osób chcących rozwijać karierę w firmach o międzynarodowym zasięgu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym nauka zwrotów z zakresu business english będzie łatwiejsza.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka polskiego?

Nauka języka polskiego bywa frustrująca, gdyż jest to podróż pełna pułapek językowych, skomplikowanej pisowni i trudnej wymowy. Mimo to nauka polskiego nie jest tak straszna, jak może się wydawać, zwłaszcza gdy ma się profesjonalne wsparcie. W BLA-BLA SCHOOL szybko nauczysz się języka polskiego na ciekawych lekcjach, pełnych kreatywnych rozwiązań i dobrego humoru. Sprawdź, co dobrego może spotkać Cię w naszej szkole!

czytaj dalej

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim?

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim są stosunkowo proste i łatwe do zapamiętania, jednak niektóre wyrazy mogą sprawiać trudność, zwłaszcza osobom, które nie posługują się polskim na co dzień. Jeśli wielkie i małe litery w polskiej pisowni są dla Ciebie zagadką, sprawdź nasz krótki poradnik!

czytaj dalej

Zapożyczenia językowe w języku polskim

Liczne słowa uznawane za typowe dla danego kraju, są w rzeczywistości bardzo starymi zapożyczeniami. Dowiedz się więcej o interesujących zapożyczeniach językowych w języku polskim i zaskocz swoich znajomych!

czytaj dalej

Czym jest bariera językowa? Jak sobie z nią radzić?

Swobodne podróżowanie, lepsza praca, nawiązanie głębokich relacji z ludźmi innej narodowości – to niezaprzeczalne korzyści wynikające z umiejętności posługiwania się obcym językiem. Co jednak w przypadku, gdy nauka nie idzie nam tak łatwo, a w trakcie konwersacji pojawia się w głowie blokada? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czym jest bariera językowa oraz jak sobie z nią radzić.

czytaj dalej

Rozumienie ze słuchu po angielsku

Dzięki zdolności do rozpoznawania i interpretowania mówionego języka, stajemy się bardziej pewni siebie podczas wymiany myśli czy opinii w sytuacjach społecznych. Z tego artykułu dowiesz, się dlaczego oglądanie seriali i filmów nie wystarczy, by podnieść swoje umiejętności rozumienia ze słuchu oraz jak świadomie podejść do nauki.

czytaj dalej

Jak rozmawiać o uczuciach po polsku?

Umiejętność rozmowy o uczuciach jest istotnym elementem komunikacji międzyludzkiej. Choć wyrażanie swoich emocji czy rozumienie uczuć innych nie zawsze wymaga użycia języka werbalnego, to swobodna wymiana myśli na ten temat jest niezbędna w budowaniu zdrowych relacji osobistych i zawodowych. W tym artykule zebraliśmy 6 najważniejszych wskazówek, jak rozmawiać o uczuciach po polsku.

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

 • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
 • Kurs języka polskiego Bla Bla School