Jak rozpocząć rozmowę po angielsku?

Rozpoczynanie rozmowy nie jest łatwe, zwłaszcza gdy stajemy przed koniecznością rozmowy w obcym języku. Na szczęście istnieją praktyczne techniki, dzięki którym rozpoczynanie konwersacji po angielsku nie będzie dla Ciebie problemem!

Wprowadzenie do small talk po angielsku

Dla osób uczęszczających na lekcje angielskiego spontaniczne podejście do rozmowy bywa trudne, dlatego warto zapamiętać kilka popularnych zwrotów i przypomnieć sobie uniwersalne pytania, pomocne w rozpoczynaniu niezobowiązującej rozmowy.

Na początek zadbaj o miłe przywitanie, może to być klasyczne Hi, how are you, które przełamuje lody, choć zazwyczaj nie przedłuża rozmowy. W tym celu sięgnij po inne pytania lub postaraj się nawiązać do odpowiedzi rozmówcy. Jeśli druga osoba mówi, że czuje się dobrze, bo wraca z pracy, możesz zapytać na przykład, czy lubi swoją pracę lub czym się zajmuje.

Do uniwersalnych tematów idealnych na początek rozmowy zaliczamy także komentowanie pogody oraz bieżących wydarzeń i newsów.

Praktyczne zwroty i odpowiedzi

Zwróć uwagę na kilka uniwersalnych zwrotów, o które warto wzbogacać wszystkie lekcje angielskiego, by stworzyć sobie bazę zdań ułatwiających konwersację. Oto krótka lista zwrotów pomocnych w utrzymaniu i prowadzeniu rozmowy po angielsku.

 • What do you think? – Co sądzisz?
 • Could you please speak more slowly? – Czy możesz mówić wolniej?
 • What does it mean? – Co to znaczy?
 • How about…?- Co powiesz na…?
 • I’m sorry, I don’t understand. Could you please explain that? – Przepraszam, nie rozumiem. Czy mógłbyś to wyjaśnić?
 • Personally, I think… – Osobiście sądzę, że…
 • How is it going? – Jak leci?
 • What have you been up to?- Co słychać?
 • No but thanks for asking.- Nie, ale dzięki, że pytasz.
 • It was nice talking to you. – Było miło z Tobą rozmawiać.
 • I’d like to know more. – Chciałabym/chciałbym dowiedzieć się więcej.

 W rozmowie, oprócz poprawnych wypowiedzi, liczy się także ekspresja i mowa ciała. Pamiętaj, by wykazać zainteresowanie rozmową, utrzymywać kontakt wzrokowy i odnosić się do słów rozmówcy.

przydatne-zwroty-w-rozmowie-po-angielsku

Tematy bezpieczne do rozmów

Small talk powinien być przyjemny i lekki. Miła rozmowa zachęca do pogłębiania relacji i tworzy podstawę do innych, bardziej osobistych tematów. Na początek warto nawiązać do pogody, zapytać drugą osobę o samopoczucie, plany na weekend, pracę, hobby lub zainteresowania. Ważne, by unikać trudnych tematów oraz takich, które wywołują kontrowersje. W rozmowie z drugą osobą warto uwzględnić także ewentualne różnice kulturowe.

Techniki aktywnego słuchania

Aktywne słuchanie jest kluczowym elementem skutecznej komunikacji, dlatego uzupełnij swoje lekcje angielskiego o kilka przydatnych technik, dzięki którym staniesz się świetnym partnerem do rozmowy.

 

 1. Kontakt wzrokowy. Patrz na osobę mówiącą, aby pokazać zaangażowanie i uwagę. Unikaj uciekania wzrokiem i rozpraszania uwagi.
 2. Potakiwanie. Okazuj zrozumienie i wsparcie poprzez potakiwanie w odpowiednich momentach.
 3. Parafrazowanie. Powtarzaj w swoich własnych słowach to, co osoba mówi, aby upewnić się, że zrozumiałeś/aś ją poprawnie.
 4. Pytania weryfikujące. Nie bój się zadawać pytań, aby potwierdzić zrozumienie lub wyjaśnić niejasne aspekty.
 5. Wyrażanie empatii. Jeśli osoba opowiada o swoich uczuciach lub doświadczeniach, wyraź empatię poprzez potakiwanie, słowa uznania lub sympatyczne gesty.
 6. Uważne słuchanie. Staraj się unikać przerywania mówcy, chyba że masz ważne pytanie lub uwagę.
 7. Mowa ciała. Poza kontaktem wzrokowym używaj gestów, takich jak skinienie głową lub uśmiech, aby wyrazić zrozumienie i zainteresowanie.

 

Jeśli chcesz dodatkowo poćwiczyć techniki aktywnego słuchania, sprawdź lekcje angielskiego dla obcokrajowców prowadzone w naszej szkole językowej.

Zwroty przydatne w rozmowie telefonicznej po angielsku

 1. Rozpoczęcie rozmowy:
 • Hello, this is … speaking.
 • Good morning/afternoon/evening, this is…
 1. Żądanie połączenia z odpowiednią osobą:
 • Could I speak to…, please?
 • May I talk to…, please?
 1. Przedstawienie się:
 • Hello, my name is… and I’m calling from…
 • Good morning/afternoon, this is… calling.
 1. Prośba o powtórzenie:
 • Could you please repeat that?
 • I’m having trouble hearing you. Can you repeat what you just said?
 1. Potwierdzenie zrozumienia:
 • Got it, thank you.
 • I understand, thank you for clarifying.
 • That’s clear, thanks.
 1. Prośba o cierpliwość:
 • Please bear with me for a moment.
 • Could you hold on for a second, please?
 1. Zakończenie rozmowy:
 • Thank you for your time.
 • It was great talking to you.
 1. Prośba o kontakt w przypadku dalszych pytań lub potrzeby pomocy:
 • Feel free to reach out if you have any further questions.
 • If you need any more assistance, don’t hesitate to contact me.

Lekcje angielskiego dla obcokrajowców w BLA-BLA SCHOOL Warszawa

Szkoła językowa BLA-BLA SCHOOL zaprasza na lekcje angielskiego dla obcokrajowców, dopasowane do indywidualnego poziomu. Zajęcia odbywają się stacjonarnie (Warszawa) lub online. Szczegóły znajdziesz na naszej stronie!

Social media:

Ostatnie wpisy:

Jak uczyć się języka polskiego z piosenek?

Muzyka to nieodłączny element codzienności, który może służyć zarówno do umilania czasu, jak i efektywnej nauki. Dowiedz się, jak może wyglądać nauka polskiego z piosenek i w prosty sposób wzbogać swoje umiejętności językowe!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę w języku polskim?

Kluczem do płynnego porozumiewania się w obcym języku jest przełamanie bariery przed mówieniem. Aby to zrobić, warto przygotować się do rozmowy i w ten sposób zadbać o pewność siebie, która ułatwi konwersację. Sprawdź, jak zacząć rozmowę w języku polskim i jakie możliwości daje kurs polskiego dla obcokrajowców w naszej szkole językowej.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku angielskim

Język angielski jest uznawany za jeden z najłatwiejszych na świecie, co nie oznacza, że nie może sprawiać trudności. Co więcej, angielski także ma swoje pułapki językowe, w które zdarza się wpadać nawet osobom z dobrą znajomością języka. Dowiedz się, na jakie błędy w angielskim warto zwrócić szczególną uwagę.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka angielskiego?

Swobodne posługiwanie się językiem angielskim otwiera drogę do licznych możliwości zawodowych i społecznych. Jeśli angielski nie jest Twoją mocną stroną, możesz to zmienić, rozpoczynając przyjemny i skuteczny kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL — nowoczesnej szkole...

czytaj dalej

Szkolenia językowe dla firm

Dobra znajomość języka angielskiego przynosi korzyść pracownikowi oraz firmie, w której jest zatrudniony. Współcześnie trudno wyobrazić sobie swobodne poruszanie się po świecie biznesu bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z profesjonalnych szkoleń dla firm.

czytaj dalej

Jak ćwiczyć konwersacje po angielsku?

Swobodne posługiwanie się angielskim to atut i marzenie wielu osób chcących rozwijać swoje umiejętności językowe. Nie jest tajemnicą, że w nauce mówienia po angielsku kluczowe jest regularne ćwiczenie konwersacji. Sprawdź, jak ćwiczyć, by osiągać najlepsze rezultaty.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Nauka angielskiego z tekstów piosenek

Nauka języka obcego nie polega na zapamiętywaniu określonych formułek. Język, zwłaszcza mówiony, jest pełen emocji i potocznych sformułowań, których nie przekaże nam żaden słownik. Na szczęście sposobów na przyswajanie wiedzy jest wiele, a w nauce angielskiego świetnie sprawdza się…muzyka, a konkretniej piosenki z dobrymi tekstami.

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

 • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
 • Kurs języka polskiego Bla Bla School