Jak uczyć się języka polskiego z filmów i seriali?

Jeśli chcesz się nauczyć polskiego, to oglądanie filmów i seriali w tym języku może być świetną metodą, by proces ten nieco sobie uprzyjemnić. Któż nie lubi zasiąść wieczorem przed ekranem i zatopić się w wartkiej fabule ciekawej ekranizacji? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak uczyć się języka polskiego z filmów i seriali w najbardziej efektywny sposób.

Dobre praktyki dla osób, które chcą się nauczyć polskiego podczas oglądania filmów

Przyswajanie języka obcego poprzez twórczość audiowizualną niewątpliwie ma wiele zalet: oprócz możliwości osłuchania się z językiem, poznania nowych słów i zwrotów, widz ma możliwość poznać bliżej polską kulturę, historię i obyczaje. Nauka z ekranu jest również świetnym urozmaiceniem tradycyjnych metod przyswajania wiedzy: odbywa się poprzez jednoczesne zaangażowanie słuchu, wzroku i wyobraźni.

O czym warto pamiętać ucząc się polskiego z filmów i seriali?

1. Podziel materiał na mniejsze części

Mocne skupienie i wysiłek wkładany w przyswajanie informacji może być męczący, jeśli trwa zbyt długo. Podziel zatem wybrany film czy serial na mniejsze partie. Dzięki temu całość doświadczenia stanie się przyjemnym eksperymentem językowym, bez ryzyka znużenia czy zniechęcenia.

2. Analizuj dialogi

Staraj się analizować dialogi i zdania, które pojawiają się w filmach i serialach. Zwracaj uwagę na strukturę zdania, gramatykę i idiomatyczne zwroty. Możesz również przepisywać fragmenty dialogów do ćwiczeń pisemnych.

3. Korzystaj ze słownika

Jeśli uczysz się polskiego od jakiegoś czasu, pewnie część słownictwa użytego w filmie lub serialu będzie dla Ciebie znana, a znaczenie innych słów będziesz wstanie wywnioskować z kontekstu. Jednak czasem warto zatrzymać się nad danym zwrotem dłużej i sprawdzić jego dokładne znaczenie w słowniku. Dzięki temu znacznie szybciej przyswoisz nowe słowa, zwłaszcza, gdy będziesz je wpisywać do swojego zeszytu z notatkami.

4. Prowadź notatki, twórz fiszki

Wyłap z filmu lub serialu nowe słowa bądź frazy, a następnie zapisz je na kartce. Pod każdym słowem odnotuj zdanie z filmowego dialogu, w którym dany zwrot został użyty. Niech każda sesja oglądania zaowocuje w co najmniej 10 takich adnotacji.

nauka-jezyka-polskiego-z-filmow-i-seriali

5. Powtarzaj po aktorach

Podczas oglądania filmów czy seriali staraj się powtarzać po aktorach, którzy mówią po polsku. Ćwicz wymowę, stawianie akcentów i intonację. To pomoże Ci poprawić swoje umiejętności wypowiedzi ustnej, przyzwyczaisz aparat mowy do porozumiewania się w języku polskim.

W tym celu możesz też korzystać z transkrypcji: przed obejrzeniem danego fragmentu filmu ściągnij transkrypcję (zapis polskich dialogów) i przed uruchomieniem filmu przeczytaj na głos teksty kilku pierwszych scen. Następnie odsłuchaj oryginalną ścieżkę dźwiękową. Takie ćwiczenie pomaga również podnieść umiejętności w zakresie czytania po polsku.

6. Powtarzaj materiał

Wróć do swoich notatek z danej sesji na następny dzień. Czytaj na głos i utrwalaj w pamięci zapisane zwroty oraz zdania z ich użyciem. Możesz też ponownie odsłuchać przerabiany wcześniej materiał, dzieląc go na jeszcze mniejsze partie, aby wyłapać niuanse, które poprzednim razem zostały przez Ciebie niezauważone.

7. Dołącz do grupy lub forum dyskusyjnego

Znajdź grupy lub fora online, gdzie można dyskutować na temat polskich filmów i seriali. Spróbuj aktywnie uczestniczyć w dyskusjach – będzie to doskonała okazja do praktykowania języka polskiego z innymi uczącymi się lub native speakerami.

8. Bądź cierpliwy/cierpliwa i wyrozumiały/wyrozumiała względem siebie

Na początku nauka języka polskiego z filmów i seriali może być trudna – masz prawo niewiele rozumieć i nie nadążać za naturalnym tempem rozwoju akcji i dialogów. Ważne, by początkowe zagubienie nie skutkowało rezygnacją. Spróbuj podejść do tego zadania z duża dozą cierpliwości, w końcu na pewno osiągniesz poziom, na którym w śledzenie akcji filmu nie włożysz żadnego wysiłku.

 

Pamiętaj, że oprócz nauki języka polskiego z filmów i seriali ważne jest także ćwiczenie innych umiejętności, takich jak czytanie, pisanie i rozmowa z native speakerami (tutaj z pomocą przychodzi kurs polskiego dla obcokrajowców w BLA BLA SCHOOL). Regularne praktykowanie języka w różnych kontekstach jest kluczowe dla osiągnięcia płynności językowej.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Jak odpowiedzieć na e-maila po angielsku?

Współcześnie trudno wyobrazić sobie pracę bez codziennego pisania wiadomości e-mail i odpowiadania na nie. W języku polskim e-maile nie są wyzwaniem, jednak formalne e-maile po angielsku mogą sprawiać trudności. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak poprawnie tworzyć tego rodzaju wiadomości.

czytaj dalej

Biznesowy angielski

Przez nieadekwatne formy wypowiedzi możemy sprawiać wrażenie osób niegrzecznych lub niekompetentnych, dlatego trudno się dziwić, że biznesowy angielski jest przedmiotem dużego zainteresowania, zwłaszcza wśród osób chcących rozwijać karierę w firmach o międzynarodowym zasięgu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym nauka zwrotów z zakresu business english będzie łatwiejsza.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka polskiego?

Nauka języka polskiego bywa frustrująca, gdyż jest to podróż pełna pułapek językowych, skomplikowanej pisowni i trudnej wymowy. Mimo to nauka polskiego nie jest tak straszna, jak może się wydawać, zwłaszcza gdy ma się profesjonalne wsparcie. W BLA-BLA SCHOOL szybko nauczysz się języka polskiego na ciekawych lekcjach, pełnych kreatywnych rozwiązań i dobrego humoru. Sprawdź, co dobrego może spotkać Cię w naszej szkole!

czytaj dalej

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim?

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim są stosunkowo proste i łatwe do zapamiętania, jednak niektóre wyrazy mogą sprawiać trudność, zwłaszcza osobom, które nie posługują się polskim na co dzień. Jeśli wielkie i małe litery w polskiej pisowni są dla Ciebie zagadką, sprawdź nasz krótki poradnik!

czytaj dalej

Zapożyczenia językowe w języku polskim

Liczne słowa uznawane za typowe dla danego kraju, są w rzeczywistości bardzo starymi zapożyczeniami. Dowiedz się więcej o interesujących zapożyczeniach językowych w języku polskim i zaskocz swoich znajomych!

czytaj dalej

Czym jest bariera językowa? Jak sobie z nią radzić?

Swobodne podróżowanie, lepsza praca, nawiązanie głębokich relacji z ludźmi innej narodowości – to niezaprzeczalne korzyści wynikające z umiejętności posługiwania się obcym językiem. Co jednak w przypadku, gdy nauka nie idzie nam tak łatwo, a w trakcie konwersacji pojawia się w głowie blokada? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czym jest bariera językowa oraz jak sobie z nią radzić.

czytaj dalej

Jak przygotować się do matury z języka angielskiego?

Najlepszym sposobem na stres przedmaturalny jest pewność swojej wiedzy, dlatego przed egzaminami warto szlifować swoje umiejętności. Jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie przygotować się do matury z języka angielskiego, koniecznie sprawdź nasze wskazówki.

czytaj dalej

Rozumienie ze słuchu po angielsku

Dzięki zdolności do rozpoznawania i interpretowania mówionego języka, stajemy się bardziej pewni siebie podczas wymiany myśli czy opinii w sytuacjach społecznych. Z tego artykułu dowiesz, się dlaczego oglądanie seriali i filmów nie wystarczy, by podnieść swoje umiejętności rozumienia ze słuchu oraz jak świadomie podejść do nauki.

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

  • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
  • Kurs języka polskiego Bla Bla School