Jak uczyć się języka polskiego z filmów i seriali?

Jeśli chcesz się nauczyć polskiego, to oglądanie filmów i seriali w tym języku może być świetną metodą, by proces ten nieco sobie uprzyjemnić. Któż nie lubi zasiąść wieczorem przed ekranem i zatopić się w wartkiej fabule ciekawej ekranizacji? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak uczyć się języka polskiego z filmów i seriali w najbardziej efektywny sposób.

Dobre praktyki dla osób, które chcą się nauczyć polskiego podczas oglądania filmów

Przyswajanie języka obcego poprzez twórczość audiowizualną niewątpliwie ma wiele zalet: oprócz możliwości osłuchania się z językiem, poznania nowych słów i zwrotów, widz ma możliwość poznać bliżej polską kulturę, historię i obyczaje. Nauka z ekranu jest również świetnym urozmaiceniem tradycyjnych metod przyswajania wiedzy: odbywa się poprzez jednoczesne zaangażowanie słuchu, wzroku i wyobraźni.

O czym warto pamiętać ucząc się polskiego z filmów i seriali?

1. Podziel materiał na mniejsze części

Mocne skupienie i wysiłek wkładany w przyswajanie informacji może być męczący, jeśli trwa zbyt długo. Podziel zatem wybrany film czy serial na mniejsze partie. Dzięki temu całość doświadczenia stanie się przyjemnym eksperymentem językowym, bez ryzyka znużenia czy zniechęcenia.

2. Analizuj dialogi

Staraj się analizować dialogi i zdania, które pojawiają się w filmach i serialach. Zwracaj uwagę na strukturę zdania, gramatykę i idiomatyczne zwroty. Możesz również przepisywać fragmenty dialogów do ćwiczeń pisemnych.

3. Korzystaj ze słownika

Jeśli uczysz się polskiego od jakiegoś czasu, pewnie część słownictwa użytego w filmie lub serialu będzie dla Ciebie znana, a znaczenie innych słów będziesz wstanie wywnioskować z kontekstu. Jednak czasem warto zatrzymać się nad danym zwrotem dłużej i sprawdzić jego dokładne znaczenie w słowniku. Dzięki temu znacznie szybciej przyswoisz nowe słowa, zwłaszcza, gdy będziesz je wpisywać do swojego zeszytu z notatkami.

4. Prowadź notatki, twórz fiszki

Wyłap z filmu lub serialu nowe słowa bądź frazy, a następnie zapisz je na kartce. Pod każdym słowem odnotuj zdanie z filmowego dialogu, w którym dany zwrot został użyty. Niech każda sesja oglądania zaowocuje w co najmniej 10 takich adnotacji.

nauka-jezyka-polskiego-z-filmow-i-seriali

5. Powtarzaj po aktorach

Podczas oglądania filmów czy seriali staraj się powtarzać po aktorach, którzy mówią po polsku. Ćwicz wymowę, stawianie akcentów i intonację. To pomoże Ci poprawić swoje umiejętności wypowiedzi ustnej, przyzwyczaisz aparat mowy do porozumiewania się w języku polskim.

W tym celu możesz też korzystać z transkrypcji: przed obejrzeniem danego fragmentu filmu ściągnij transkrypcję (zapis polskich dialogów) i przed uruchomieniem filmu przeczytaj na głos teksty kilku pierwszych scen. Następnie odsłuchaj oryginalną ścieżkę dźwiękową. Takie ćwiczenie pomaga również podnieść umiejętności w zakresie czytania po polsku.

6. Powtarzaj materiał

Wróć do swoich notatek z danej sesji na następny dzień. Czytaj na głos i utrwalaj w pamięci zapisane zwroty oraz zdania z ich użyciem. Możesz też ponownie odsłuchać przerabiany wcześniej materiał, dzieląc go na jeszcze mniejsze partie, aby wyłapać niuanse, które poprzednim razem zostały przez Ciebie niezauważone.

7. Dołącz do grupy lub forum dyskusyjnego

Znajdź grupy lub fora online, gdzie można dyskutować na temat polskich filmów i seriali. Spróbuj aktywnie uczestniczyć w dyskusjach – będzie to doskonała okazja do praktykowania języka polskiego z innymi uczącymi się lub native speakerami.

8. Bądź cierpliwy/cierpliwa i wyrozumiały/wyrozumiała względem siebie

Na początku nauka języka polskiego z filmów i seriali może być trudna – masz prawo niewiele rozumieć i nie nadążać za naturalnym tempem rozwoju akcji i dialogów. Ważne, by początkowe zagubienie nie skutkowało rezygnacją. Spróbuj podejść do tego zadania z duża dozą cierpliwości, w końcu na pewno osiągniesz poziom, na którym w śledzenie akcji filmu nie włożysz żadnego wysiłku.

 

Pamiętaj, że oprócz nauki języka polskiego z filmów i seriali ważne jest także ćwiczenie innych umiejętności, takich jak czytanie, pisanie i rozmowa z native speakerami (tutaj z pomocą przychodzi kurs polskiego dla obcokrajowców w BLA BLA SCHOOL). Regularne praktykowanie języka w różnych kontekstach jest kluczowe dla osiągnięcia płynności językowej.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Jak uczyć się języka polskiego z piosenek?

Muzyka to nieodłączny element codzienności, który może służyć zarówno do umilania czasu, jak i efektywnej nauki. Dowiedz się, jak może wyglądać nauka polskiego z piosenek i w prosty sposób wzbogać swoje umiejętności językowe!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę po angielsku?

Rozpoczynanie rozmowy nie jest łatwe, zwłaszcza gdy stajemy przed koniecznością rozmowy w obcym języku. Na szczęście istnieją praktyczne techniki, dzięki którym rozpoczynanie konwersacji po angielsku nie będzie dla Ciebie problemem!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę w języku polskim?

Kluczem do płynnego porozumiewania się w obcym języku jest przełamanie bariery przed mówieniem. Aby to zrobić, warto przygotować się do rozmowy i w ten sposób zadbać o pewność siebie, która ułatwi konwersację. Sprawdź, jak zacząć rozmowę w języku polskim i jakie możliwości daje kurs polskiego dla obcokrajowców w naszej szkole językowej.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku angielskim

Język angielski jest uznawany za jeden z najłatwiejszych na świecie, co nie oznacza, że nie może sprawiać trudności. Co więcej, angielski także ma swoje pułapki językowe, w które zdarza się wpadać nawet osobom z dobrą znajomością języka. Dowiedz się, na jakie błędy w angielskim warto zwrócić szczególną uwagę.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka angielskiego?

Swobodne posługiwanie się językiem angielskim otwiera drogę do licznych możliwości zawodowych i społecznych. Jeśli angielski nie jest Twoją mocną stroną, możesz to zmienić, rozpoczynając przyjemny i skuteczny kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL — nowoczesnej szkole...

czytaj dalej

Szkolenia językowe dla firm

Dobra znajomość języka angielskiego przynosi korzyść pracownikowi oraz firmie, w której jest zatrudniony. Współcześnie trudno wyobrazić sobie swobodne poruszanie się po świecie biznesu bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z profesjonalnych szkoleń dla firm.

czytaj dalej

Jak ćwiczyć konwersacje po angielsku?

Swobodne posługiwanie się angielskim to atut i marzenie wielu osób chcących rozwijać swoje umiejętności językowe. Nie jest tajemnicą, że w nauce mówienia po angielsku kluczowe jest regularne ćwiczenie konwersacji. Sprawdź, jak ćwiczyć, by osiągać najlepsze rezultaty.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

  • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
  • Kurs języka polskiego Bla Bla School