Nauka języka angielskiego dla dorosłych – jak robić szybkie postępy?

Czy spotkałeś/spotkałaś się z opinią, że aby władać językiem obcym, należy mieć do tego talent? Być może sama/sam, napotykając na pewne trudności w nauce angielskiego, przypisujesz się do grupy osób na „straconej pozycji”? Zupełnie niepotrzebnie! Dobra wiadomość jest taka, że każdy jest w stanie zdobyć umiejętność posługiwania się obcym językiem. Kluczem jest systematyczność oraz odnalezienie najlepszego sposobu na naukę, dostosowanego do indywidualnych potrzeb, predyspozycji, stylu działania. W tym artykule podzielimy się 10 sposobami, które mogą być dla Ciebie inspiracją.

Angielski dla dorosłych – 9 sposobów na efektywną naukę

2 słówka dziennie

Rozszerzanie słownictwa powinno być stałym elementem nauki języka obcego. Być może się zastanawiasz, dlaczego przyswajać należy tylko 2, a nie 20 nowych słów? Otóż za takim postulatem przemawia reguła związana z budowaniem dobrych nawyków. Dużo łatwiej osiągnąć cel małymi krokami, bo łatwiej wytrwać na długim dystansie. A nauka języka obcego to przecież maraton, a nie sprint.

Nowe słówka zapisuj w notatniku, wraz z kontekstem, czyli jako część zdania lub wyrażenia. Możesz też stosować fiszki, które pomogą Ci utrwalać słownictwo podczas innych czynności.

Systematyczność przede wszystkim

Nie nauczysz się angielskiego „mimo chodem”. Aby robić postępy, potrzebujesz wygospodarować sobie czas, a studiowanie języka umieścić wysoko na liście swoich priorytetów. Zaplanuj zatem w swoim grafiku 20-40 minut dziennie i poświęć je na naukę w maksymalnym skupieniu. Regularność będzie Twoim sprzymierzeńcem! W przeciwnym razie, Twoje postępy będą niewielkie, a trudności w przypomnieniu sobie słówek, reguł gramatycznych spowodują poczucie frustracji i zniechęcenia.

Ucz się tematycznie

Działaj według planu. Rozpisz sobie obszary tematyczne, które chcesz przyswoić i w danym tygodniu (miesiącu) pracuj tylko nad jednym. Mieszanie tematyki może nie służyć efektywności i wprowadzić niepotrzebny chaos do procesu nauki angielskiego.

nauka-jezyka-angielskiego-dla-doroslych

Zapisz się na intensywny kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL (Warszawa lub online)

Potrzebujesz dodatkowej motywacji, by regularnie przyswajać nową wiedzę? A może szukasz profesjonalnej usługi z gwarancją szybkich efektów? W każdym przypadku BLA-BLA SCHOOL będzie dobrym rozwiązaniem. Prowadzimy kursy angielskiego dla dorosłych stacjonarnie – w Warszawie – i online. Możesz zdecydować się na zajęcia grupowe lub indywidualne. Jesteśmy elastyczni, a inspirujący lektorzy BLA-BLA SCHOOL pomogą Ci osiągnąć cel poprzez ciekawe, dostosowane do Twoich potrzeb lekcje.

Śpiewaj (nie tylko pod prysznicem)

Jesteś fanką/fanem jakiegoś zespołu lub artysty, który tworzy piosenki po angielsku? Koniecznie wykorzystaj swoją pasję i na głos powtarzaj lub śpiewaj teksty ze swoich ulubionych utworów. To doskonały sposób na poszerzenie słownictwa, poznanie ciekawych związków frazeologicznych oraz oswojenie aparatu mowy z językiem obcym.

Dobrym pomysłem będzie również słuchanie brytyjskich stacji radiowych, które umożliwią Ci osłuchanie się nie tylko z przebojami tamtejszego rynku muzycznego, ale i z językiem mówionym (w trakcie audycji, newsów, reklam).

Czytaj angielskie książki w oryginale

Jeśli lubisz czytać, nie bój się sięgnąć po swoje ulubione pozycje, w języku angielskim. Nawet jeśli nie wszystko od razu będzie dla Ciebie zrozumiałe, z pewnością pojmiesz sens fabuły. Zatrzymuj się nad nieznanymi wyrażeniami, notuj je w swoim zeszycie i próbuj użyć w kilku zdaniach.

Swoją przygodę z czytaniem literatury po angielsku możesz też zacząć od kryminałów Agathy Christie, ponieważ są one pisane względnie prostym językiem, pozbawionym długich opisów, trudnych wyrażeń, za to obszerne dialogi sprawiają, że czytanie zapewnia dużo przyjemności.

Relaks przy filmie lub serialu

Jeśli odpowiednio podejdziesz do przyswajania języka z filmów i seriali, ta przyjemna forma odpoczynku może przynieść naprawdę spektakularne efekty!

Dowiedz się więcej: Jak uczyć się języka obcego z filmów i seriali?

Myśl po angielsku

Planując aktywności na kolejny dzień, robiąc zakupy, przygotowując posiłek – warto swoje myśli układać w języku angielskim, a nie ojczystym. Na początku będzie to spory wysiłek, ale dzięki systematyczności mózg przyzwyczai się do innej składni i szybszego odnajdywania właściwych sformułowań.

Znajdź partnera do tandemu

Skorzystaj z Internetu, by odnaleźć osobę, która tak jak Ty, chce szybko nauczyć się języka angielskiego. Możecie razem się dopingować, zadawać sobie nawzajem pytania, konwersować, dzielić się wiedzą i motywować.

Możesz też poszukać partnera do tandemu językowego, czyli kogoś, kto chce się nauczyć polskiego, a jego ojczystym językiem jest angielski.

Może Cię zainteresować: Nauka angielskiego przez Internet – poznaj znajomych z zagranicy

Podsumowanie

Jak szybko nauczyć się angielskiego? Choć każdy powinien znaleźć swoją indywidualną ścieżkę, istnieje kilka uniwersalnych zasad, które sprawdzą się u każdego. Ucz się systematycznie, staraj się jak najczęściej rozmawiać po angielsku, otaczaj się językiem, stawiaj sobie takie cele, które jesteś w stanie zrealizować w krótkim czasie, powtarzaj materiał, a jeśli masz ochotę – zapisz się na kurs angielskiego BLA-BLA SCHOOL.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Jak uczyć się języka polskiego z piosenek?

Muzyka to nieodłączny element codzienności, który może służyć zarówno do umilania czasu, jak i efektywnej nauki. Dowiedz się, jak może wyglądać nauka polskiego z piosenek i w prosty sposób wzbogać swoje umiejętności językowe!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę po angielsku?

Rozpoczynanie rozmowy nie jest łatwe, zwłaszcza gdy stajemy przed koniecznością rozmowy w obcym języku. Na szczęście istnieją praktyczne techniki, dzięki którym rozpoczynanie konwersacji po angielsku nie będzie dla Ciebie problemem!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę w języku polskim?

Kluczem do płynnego porozumiewania się w obcym języku jest przełamanie bariery przed mówieniem. Aby to zrobić, warto przygotować się do rozmowy i w ten sposób zadbać o pewność siebie, która ułatwi konwersację. Sprawdź, jak zacząć rozmowę w języku polskim i jakie możliwości daje kurs polskiego dla obcokrajowców w naszej szkole językowej.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku angielskim

Język angielski jest uznawany za jeden z najłatwiejszych na świecie, co nie oznacza, że nie może sprawiać trudności. Co więcej, angielski także ma swoje pułapki językowe, w które zdarza się wpadać nawet osobom z dobrą znajomością języka. Dowiedz się, na jakie błędy w angielskim warto zwrócić szczególną uwagę.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka angielskiego?

Swobodne posługiwanie się językiem angielskim otwiera drogę do licznych możliwości zawodowych i społecznych. Jeśli angielski nie jest Twoją mocną stroną, możesz to zmienić, rozpoczynając przyjemny i skuteczny kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL — nowoczesnej szkole...

czytaj dalej

Szkolenia językowe dla firm

Dobra znajomość języka angielskiego przynosi korzyść pracownikowi oraz firmie, w której jest zatrudniony. Współcześnie trudno wyobrazić sobie swobodne poruszanie się po świecie biznesu bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z profesjonalnych szkoleń dla firm.

czytaj dalej

Jak ćwiczyć konwersacje po angielsku?

Swobodne posługiwanie się angielskim to atut i marzenie wielu osób chcących rozwijać swoje umiejętności językowe. Nie jest tajemnicą, że w nauce mówienia po angielsku kluczowe jest regularne ćwiczenie konwersacji. Sprawdź, jak ćwiczyć, by osiągać najlepsze rezultaty.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

  • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
  • Kurs języka polskiego Bla Bla School