Rozumienie ze słuchu po angielsku

Nauka języka angielskiego to nie tylko poznawanie słownictwa i reguł gramatycznych, ale także ćwiczenie skutecznego porozumiewania się w rzeczywistych sytuacjach. Jednym z kluczowych elementów tej umiejętności jest rozumienie ze słuchu. Dzięki zdolności do rozpoznawania i interpretowania mówionego języka, stajemy się bardziej pewni siebie podczas wymiany myśli czy opinii w sytuacjach społecznych. Z tego artykułu dowiesz, się dlaczego oglądanie seriali i filmów nie wystarczy, by podnieść swoje umiejętności rozumienia ze słuchu oraz jak świadomie podejść do nauki.

Dlaczego rozumienie ze słuchu jest ważne?

Rozumienie ze słuchu odgrywa kluczową rolę w procesie nauki języka angielskiego. Warto podjąć wytężony wysiłek nad rozwojem tego obszaru z kilku względów:

 • Płynna rozmowa po angielsku.

Wbrew pozorom, blokada komunikacyjna i strach przed rozpoczęciem rozmowy po angielsku częściej ma swoje źródło w obawie przed niezrozumieniem tego, co mówi do nas interlokutor niż w trudności skonstruowania własnej wypowiedzi.

 • Rozumienie ważnych komunikatów.

Dobre rozumienie ze słuchu po angielsku poprawia bezpieczeństwo, np. w trakcie podróży. Komunikat o opóźnieniu pociągu, wypowiedź lekarza podczas wizyty w obcym kraju bądź instrukcja postępowania wydawana w zagranicznym urzędzie – każda z tych sytuacji wymaga rozumienia ze słuchu na wysokim poziomie.

 • Większa efektywność w ćwiczeniu innych obszarów języka.

Im łatwiej przychodzi nam rozumienie ze słuchu, tym skuteczniej jesteśmy w stanie uczyć się podczas kursu angielskiego w szkole językowej, wchodzić w interakcje z obcokrajowcami, wykonywać ćwiczenia gramatyczne.

Podsumowując, rozumienie ze słuchu to umiejętność, która otwiera drzwi do nowych doświadczeń, umożliwia nawiązanie kontaktów międzykulturowych oraz pozwala na korzystanie z bogatego źródła treści dostępnych w języku angielskim. Jeśli chcesz skorzystać z pomocy profesjonalistów, kurs języka angielskiego BLA-BLA SCHOOL w Warszawie pomoże Ci rozwinąć tę umiejętność w szybki i przyjemny sposób.

cwiczenia-na-rozumienie-ze-sluchu-po-angielsku

Czy oglądanie filmów i seriali może być dobrym sposobem na naukę rozumienia ze słuchu?

Wiele osób, które zmagają się z trudnościami związanymi z rozumieniem ze słuchu, dostają zalecenie, aby oglądały filmy i seriale po angielsku. Niestety, podążanie za fabułą i słuchanie dialogów nie wystarczy, by podnieść swoje umiejętności w omawianym zakresie. Szeroko zarysowany kontekst w tego typu produkcjach umożliwia rozumienie, co się dzieje, mimo braków w słownictwie czy gramatyce u oglądającego. Bierne oglądanie zatem daje jedynie sposobność osłuchania się z melodią języka, akcentem, poznania bardziej potocznego słownictwa niż to, które używane jest zazwyczaj podczas kursów angielskiego.

Aby oglądanie filmów i seriali po angielsku przynosiło wymierne korzyści, należy robić to świadomie, systematycznie i z intencją nauczenia się czegoś, a więc stosując dodatkowe metody przyswajania wiedzy.

Dowiedz się więcej: Jak uczyć się języka z filmów i seriali

Wskazówki, które pomogą Ci skutecznie rozwijać rozumienie ze słuchu

 • Notatki i tłumaczenia: Podczas słuchania możesz robić sobie notatki z kluczowymi kwestiami lub trudnymi słowami. Spróbuj później przetłumaczyć zrozumiane fragmenty na język ojczysty, aby utrwalić ich znaczenie.
 • Słuchanie ze zrozumieniem: Na początku skup się na ogólnym zrozumieniu przekazu. Następnie stopniowo staraj się wyłapywać szczegóły i niuanse mowy. Powtarzaj fragmenty, które sprawiają Ci trudność, aż zaczynasz je rozumieć bez trudu.
 • Słuchaj krótszych wypowiedzi: rób pauzy, które dają Ci czas na zastanowienie się nad tym, co właśnie usłyszałaś/usłyszałeś. W trakcie rozmowy po angielsku, zadawaj pytania swojemu rozmówcy, np. poproś o więcej szczegółów lub podsumuj w pytaniu dotychczasowe wnioski. Dzięki temu podzielisz długą wypowiedź rozmówcy na krótsze fragmenty i lepiej ją zrozumiesz.
 • Ćwiczenia interaktywne: Korzystaj z dostępnych online ćwiczeń i testów do rozumienia ze słuchu. To świetny sposób na doskonalenie tej umiejętności w kontrolowanym środowisku.
 • Zróżnicowane źródła treści: Wybieraj różnorodne materiały, takie jak filmy, wywiady, rozmowy, reportaże czy nawet wykłady. Dzięki temu będziesz bardziej osłuchana/osłuchany w różnych kontekstach komunikacyjnych.
 • Powtarzaj materiał: zaglądaj często do notatek i odświeżaj w głowie wiedzę, którą nabyłaś/nabyłeś.

Podsumowanie

Rozumienie ze słuchu to nieodzowny element efektywnej nauki języka angielskiego. Dzięki tej umiejętności otwierają się przed nami liczne możliwości komunikacyjne i edukacyjne. Regularne słuchanie różnorodnych anglojęzycznych materiałów, korzystanie z dodatkowych narzędzi i ćwiczeń to klucz do sukcesu w rozwijaniu tej umiejętności. W procesie uczenia dobrze jest zachować regularność oraz cierpliwość.

Jeśli chcesz w szybki i efektywny sposób podnieść swoje kompetencje językowe, zgłoś się do BLA-BLA SCHOOL. Prowadzimy kursy języka angielskiego dla obcokrajowców i Polaków stacjonarnie – w Warszawie oraz online.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Jak odpowiedzieć na e-maila po angielsku?

Współcześnie trudno wyobrazić sobie pracę bez codziennego pisania wiadomości e-mail i odpowiadania na nie. W języku polskim e-maile nie są wyzwaniem, jednak formalne e-maile po angielsku mogą sprawiać trudności. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak poprawnie tworzyć tego rodzaju wiadomości.

czytaj dalej

Biznesowy angielski

Przez nieadekwatne formy wypowiedzi możemy sprawiać wrażenie osób niegrzecznych lub niekompetentnych, dlatego trudno się dziwić, że biznesowy angielski jest przedmiotem dużego zainteresowania, zwłaszcza wśród osób chcących rozwijać karierę w firmach o międzynarodowym zasięgu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym nauka zwrotów z zakresu business english będzie łatwiejsza.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka polskiego?

Nauka języka polskiego bywa frustrująca, gdyż jest to podróż pełna pułapek językowych, skomplikowanej pisowni i trudnej wymowy. Mimo to nauka polskiego nie jest tak straszna, jak może się wydawać, zwłaszcza gdy ma się profesjonalne wsparcie. W BLA-BLA SCHOOL szybko nauczysz się języka polskiego na ciekawych lekcjach, pełnych kreatywnych rozwiązań i dobrego humoru. Sprawdź, co dobrego może spotkać Cię w naszej szkole!

czytaj dalej

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim?

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim są stosunkowo proste i łatwe do zapamiętania, jednak niektóre wyrazy mogą sprawiać trudność, zwłaszcza osobom, które nie posługują się polskim na co dzień. Jeśli wielkie i małe litery w polskiej pisowni są dla Ciebie zagadką, sprawdź nasz krótki poradnik!

czytaj dalej

Zapożyczenia językowe w języku polskim

Liczne słowa uznawane za typowe dla danego kraju, są w rzeczywistości bardzo starymi zapożyczeniami. Dowiedz się więcej o interesujących zapożyczeniach językowych w języku polskim i zaskocz swoich znajomych!

czytaj dalej

Czym jest bariera językowa? Jak sobie z nią radzić?

Swobodne podróżowanie, lepsza praca, nawiązanie głębokich relacji z ludźmi innej narodowości – to niezaprzeczalne korzyści wynikające z umiejętności posługiwania się obcym językiem. Co jednak w przypadku, gdy nauka nie idzie nam tak łatwo, a w trakcie konwersacji pojawia się w głowie blokada? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czym jest bariera językowa oraz jak sobie z nią radzić.

czytaj dalej

Jak przygotować się do matury z języka angielskiego?

Najlepszym sposobem na stres przedmaturalny jest pewność swojej wiedzy, dlatego przed egzaminami warto szlifować swoje umiejętności. Jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie przygotować się do matury z języka angielskiego, koniecznie sprawdź nasze wskazówki.

czytaj dalej

Jak rozmawiać o uczuciach po polsku?

Umiejętność rozmowy o uczuciach jest istotnym elementem komunikacji międzyludzkiej. Choć wyrażanie swoich emocji czy rozumienie uczuć innych nie zawsze wymaga użycia języka werbalnego, to swobodna wymiana myśli na ten temat jest niezbędna w budowaniu zdrowych relacji osobistych i zawodowych. W tym artykule zebraliśmy 6 najważniejszych wskazówek, jak rozmawiać o uczuciach po polsku.

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

 • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
 • Kurs języka polskiego Bla Bla School