Rozumienie ze słuchu po angielsku

Nauka języka angielskiego to nie tylko poznawanie słownictwa i reguł gramatycznych, ale także ćwiczenie skutecznego porozumiewania się w rzeczywistych sytuacjach. Jednym z kluczowych elementów tej umiejętności jest rozumienie ze słuchu. Dzięki zdolności do rozpoznawania i interpretowania mówionego języka, stajemy się bardziej pewni siebie podczas wymiany myśli czy opinii w sytuacjach społecznych. Z tego artykułu dowiesz, się dlaczego oglądanie seriali i filmów nie wystarczy, by podnieść swoje umiejętności rozumienia ze słuchu oraz jak świadomie podejść do nauki.

Dlaczego rozumienie ze słuchu jest ważne?

Rozumienie ze słuchu odgrywa kluczową rolę w procesie nauki języka angielskiego. Warto podjąć wytężony wysiłek nad rozwojem tego obszaru z kilku względów:

 • Płynna rozmowa po angielsku.

Wbrew pozorom, blokada komunikacyjna i strach przed rozpoczęciem rozmowy po angielsku częściej ma swoje źródło w obawie przed niezrozumieniem tego, co mówi do nas interlokutor niż w trudności skonstruowania własnej wypowiedzi.

 • Rozumienie ważnych komunikatów.

Dobre rozumienie ze słuchu po angielsku poprawia bezpieczeństwo, np. w trakcie podróży. Komunikat o opóźnieniu pociągu, wypowiedź lekarza podczas wizyty w obcym kraju bądź instrukcja postępowania wydawana w zagranicznym urzędzie – każda z tych sytuacji wymaga rozumienia ze słuchu na wysokim poziomie.

 • Większa efektywność w ćwiczeniu innych obszarów języka.

Im łatwiej przychodzi nam rozumienie ze słuchu, tym skuteczniej jesteśmy w stanie uczyć się podczas kursu angielskiego w szkole językowej, wchodzić w interakcje z obcokrajowcami, wykonywać ćwiczenia gramatyczne.

Podsumowując, rozumienie ze słuchu to umiejętność, która otwiera drzwi do nowych doświadczeń, umożliwia nawiązanie kontaktów międzykulturowych oraz pozwala na korzystanie z bogatego źródła treści dostępnych w języku angielskim. Jeśli chcesz skorzystać z pomocy profesjonalistów, kurs języka angielskiego BLA-BLA SCHOOL w Warszawie pomoże Ci rozwinąć tę umiejętność w szybki i przyjemny sposób.

cwiczenia-na-rozumienie-ze-sluchu-po-angielsku

Czy oglądanie filmów i seriali może być dobrym sposobem na naukę rozumienia ze słuchu?

Wiele osób, które zmagają się z trudnościami związanymi z rozumieniem ze słuchu, dostają zalecenie, aby oglądały filmy i seriale po angielsku. Niestety, podążanie za fabułą i słuchanie dialogów nie wystarczy, by podnieść swoje umiejętności w omawianym zakresie. Szeroko zarysowany kontekst w tego typu produkcjach umożliwia rozumienie, co się dzieje, mimo braków w słownictwie czy gramatyce u oglądającego. Bierne oglądanie zatem daje jedynie sposobność osłuchania się z melodią języka, akcentem, poznania bardziej potocznego słownictwa niż to, które używane jest zazwyczaj podczas kursów angielskiego.

Aby oglądanie filmów i seriali po angielsku przynosiło wymierne korzyści, należy robić to świadomie, systematycznie i z intencją nauczenia się czegoś, a więc stosując dodatkowe metody przyswajania wiedzy.

Dowiedz się więcej: Jak uczyć się języka z filmów i seriali

Wskazówki, które pomogą Ci skutecznie rozwijać rozumienie ze słuchu

 • Notatki i tłumaczenia: Podczas słuchania możesz robić sobie notatki z kluczowymi kwestiami lub trudnymi słowami. Spróbuj później przetłumaczyć zrozumiane fragmenty na język ojczysty, aby utrwalić ich znaczenie.
 • Słuchanie ze zrozumieniem: Na początku skup się na ogólnym zrozumieniu przekazu. Następnie stopniowo staraj się wyłapywać szczegóły i niuanse mowy. Powtarzaj fragmenty, które sprawiają Ci trudność, aż zaczynasz je rozumieć bez trudu.
 • Słuchaj krótszych wypowiedzi: rób pauzy, które dają Ci czas na zastanowienie się nad tym, co właśnie usłyszałaś/usłyszałeś. W trakcie rozmowy po angielsku, zadawaj pytania swojemu rozmówcy, np. poproś o więcej szczegółów lub podsumuj w pytaniu dotychczasowe wnioski. Dzięki temu podzielisz długą wypowiedź rozmówcy na krótsze fragmenty i lepiej ją zrozumiesz.
 • Ćwiczenia interaktywne: Korzystaj z dostępnych online ćwiczeń i testów do rozumienia ze słuchu. To świetny sposób na doskonalenie tej umiejętności w kontrolowanym środowisku.
 • Zróżnicowane źródła treści: Wybieraj różnorodne materiały, takie jak filmy, wywiady, rozmowy, reportaże czy nawet wykłady. Dzięki temu będziesz bardziej osłuchana/osłuchany w różnych kontekstach komunikacyjnych.
 • Powtarzaj materiał: zaglądaj często do notatek i odświeżaj w głowie wiedzę, którą nabyłaś/nabyłeś.

Podsumowanie

Rozumienie ze słuchu to nieodzowny element efektywnej nauki języka angielskiego. Dzięki tej umiejętności otwierają się przed nami liczne możliwości komunikacyjne i edukacyjne. Regularne słuchanie różnorodnych anglojęzycznych materiałów, korzystanie z dodatkowych narzędzi i ćwiczeń to klucz do sukcesu w rozwijaniu tej umiejętności. W procesie uczenia dobrze jest zachować regularność oraz cierpliwość.

Jeśli chcesz w szybki i efektywny sposób podnieść swoje kompetencje językowe, zgłoś się do BLA-BLA SCHOOL. Prowadzimy kursy języka angielskiego dla obcokrajowców i Polaków stacjonarnie – w Warszawie oraz online.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Jak uczyć się języka polskiego z piosenek?

Muzyka to nieodłączny element codzienności, który może służyć zarówno do umilania czasu, jak i efektywnej nauki. Dowiedz się, jak może wyglądać nauka polskiego z piosenek i w prosty sposób wzbogać swoje umiejętności językowe!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę po angielsku?

Rozpoczynanie rozmowy nie jest łatwe, zwłaszcza gdy stajemy przed koniecznością rozmowy w obcym języku. Na szczęście istnieją praktyczne techniki, dzięki którym rozpoczynanie konwersacji po angielsku nie będzie dla Ciebie problemem!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę w języku polskim?

Kluczem do płynnego porozumiewania się w obcym języku jest przełamanie bariery przed mówieniem. Aby to zrobić, warto przygotować się do rozmowy i w ten sposób zadbać o pewność siebie, która ułatwi konwersację. Sprawdź, jak zacząć rozmowę w języku polskim i jakie możliwości daje kurs polskiego dla obcokrajowców w naszej szkole językowej.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku angielskim

Język angielski jest uznawany za jeden z najłatwiejszych na świecie, co nie oznacza, że nie może sprawiać trudności. Co więcej, angielski także ma swoje pułapki językowe, w które zdarza się wpadać nawet osobom z dobrą znajomością języka. Dowiedz się, na jakie błędy w angielskim warto zwrócić szczególną uwagę.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka angielskiego?

Swobodne posługiwanie się językiem angielskim otwiera drogę do licznych możliwości zawodowych i społecznych. Jeśli angielski nie jest Twoją mocną stroną, możesz to zmienić, rozpoczynając przyjemny i skuteczny kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL — nowoczesnej szkole...

czytaj dalej

Szkolenia językowe dla firm

Dobra znajomość języka angielskiego przynosi korzyść pracownikowi oraz firmie, w której jest zatrudniony. Współcześnie trudno wyobrazić sobie swobodne poruszanie się po świecie biznesu bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z profesjonalnych szkoleń dla firm.

czytaj dalej

Jak ćwiczyć konwersacje po angielsku?

Swobodne posługiwanie się angielskim to atut i marzenie wielu osób chcących rozwijać swoje umiejętności językowe. Nie jest tajemnicą, że w nauce mówienia po angielsku kluczowe jest regularne ćwiczenie konwersacji. Sprawdź, jak ćwiczyć, by osiągać najlepsze rezultaty.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

 • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
 • Kurs języka polskiego Bla Bla School