Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim?

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim są stosunkowo proste i łatwe do zapamiętania, jednak niektóre wyrazy mogą sprawiać trudność, zwłaszcza osobom, które nie posługują się polskim na co dzień. Jeśli wielkie i małe litery w polskiej pisowni są dla Ciebie zagadką, sprawdź nasz krótki poradnik!

Podstawowe zasady pisowni wielką i małą literą w języku polskim

Wielką literę stosujemy na początku zdania oraz w przypadku konkretnych wyrazów. Do listy słów pisanych wielką literą należą poniższe grupy wyrazów. 

 • Imiona własne ludzi i zwierząt, a także pseudonimy i przezwiska ludzi, np. Jan Kowalski, Kajtek, Mieszko I.
 • Nazwy państw, miast i części świata, np. Polska, Warszawa, Europa.
 • Nazwy regionów i ich mieszkańców, np. Mazowsze, Mazowszanin, Pomorze, Pomorzanin.
 • Przymiotniki od nazw geograficznych, np. Ameryka Południowa, Europa Środkowa.
 • Nazwy gór, jezior, mórz i oceanów, np. Tatry, Bałtyk, Atlantyk.
 • Nazwy planet, gwiazd, gwiazdozbiorów i księżyców, np. Jowisz, Mały Wóz, Ziemia.
 • Nazwy ulic i zabytków, np. Łazienki Królewskie, Wawel, ul. Woronicza.
 • Nazwy szkół, instytucji, organizacji i urzędów, np. Szkoła Podstawowa nr 4, Uniwersytet Warszawski, Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy.
 • Tytuły czasopism, z wyjątkiem przyimków i spójników, np. Przegląd Sportowy, Wysokie Obcasy, Kobieta i Życie.

Małą literą zapisujemy wyrazy pospolite, np. autobus, książka, sweter, szafka etc. To jednak nie wszystko. Do listy wyrazów pisanych małą literą zaliczymy także:

 

 • spójniki i przyimki w nazwach wielowyrazowych, np. pomnik Bitwy pod Grunwaldem, ulica Tomasza z Akwinu,
 • rzeczowniki pospolite poprzedzające nazwy własne, np. ulica Mickiewicza, pomnik Józefa Piłsudskiego, park Skaryszewski,
 • tytuły naukowe i zawodowe oraz skróty np. prezydent Andrzej Duda, dr Jan Kowalski, prof. Jan Kowalski,
 • nazwy wyznawców religii, np. chrześcijanin, żyd,
 • pojęcia i terminy geograficzne, takie jak równik, biegun, czy południk.
zasady-pisowni-wielka-i-mala-litera

Najczęstsze błędy w używaniu małych i wielkich liter

Nieprawidłowe stosowanie wielkiej lub małej litery zdarza się również samym Polakom. Zapisy niektórych wyrazów nie są oczywiste, co widać na poniższych przykładach.

 • Nazwy świąt piszemy wielką literą, ale święta bardzo często są mylone z obrzędami. Przykładowo Boże Narodzenie i Wielkanoc zapisujemy wielką literą, a walentynki i andrzejki zapisujemy małą literą.
 • Mieszkańców planet, kontynentów i krajów zapisujemy wielką literą, ale mieszkańców miast i dzielnic zapisujemy małą literą, np. Polak, Europejczyk, warszawiak, nowojorczyk.
 • Rzeczowniki pospolite poprzedzające nazwy własne, np. wyspa Uznam, zapisujemy małą literą, ale wyrazy pospolite są niekiedy częścią nazwy własnej. Wtedy stosujemy wielką literę, np. Morze Bałtyckie, Kanał Sueski, Góra Kościuszki.

Wyrazy grzecznościowe zapisywane wielką literą

W języku polskim szczególne znaczenie mają wyrazy grzecznościowe, zapisywane wielką literą. Wielką literę stosuje się w tym przypadku, aby wyrazić szacunek do drugiej osoby.

 • Przykłady w tekstach oficjalnych: Szanowna Pani; pozdrawiam Pana; Mam wiadomość dla Pana Prezesa; Zaproszenie dla Państwa Kowalskich.
 • Przykłady w tekstach nieoficjalnych: Dziękuję Ci za ostatnią wiadomość; Jak się miewa nasz Jubilat?; Pozdrów ode mnie Mamę.

Zwiększ swoje umiejętności w pisaniu po polsku na kursie polskiego w Warszawie

Teoretyczne zasady pisania po polsku to połowa sukcesu w nauce języka. Do utrwalenia zdobytej wiedzy konieczna jest jednak praktyka, którą można zdobyć na wiele sposobów. Dobrą podstawą do nauki języka polskiego, jednego z najtrudniejszych języków na świecie, jest internetowy kurs. Szkoła BLA-BLA SCHOOL oferuje niezawodne kursy językowe online. Dostępne są także opcje stacjonarnej nauki w mieście Warszawa. Praktyczny kurs polskiego pomoże Ci w krótkim czasie opanować wiedzę i umiejętności niezbędne do swobodnego pisania i mówienia po polsku.

 Internet daje mnóstwo możliwości, dzięki którym możemy się uczyć i relaksować jednocześnie. Skorzystaj z sieci, by zawierać znajomości online z Polakami, oglądaj i czytaj treści po polsku, a Twoje umiejętności szybko wejdą na wyższy poziom, bez względu na to, gdzie aktualnie przebywasz.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Jak uczyć się języka polskiego z piosenek?

Muzyka to nieodłączny element codzienności, który może służyć zarówno do umilania czasu, jak i efektywnej nauki. Dowiedz się, jak może wyglądać nauka polskiego z piosenek i w prosty sposób wzbogać swoje umiejętności językowe!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę po angielsku?

Rozpoczynanie rozmowy nie jest łatwe, zwłaszcza gdy stajemy przed koniecznością rozmowy w obcym języku. Na szczęście istnieją praktyczne techniki, dzięki którym rozpoczynanie konwersacji po angielsku nie będzie dla Ciebie problemem!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę w języku polskim?

Kluczem do płynnego porozumiewania się w obcym języku jest przełamanie bariery przed mówieniem. Aby to zrobić, warto przygotować się do rozmowy i w ten sposób zadbać o pewność siebie, która ułatwi konwersację. Sprawdź, jak zacząć rozmowę w języku polskim i jakie możliwości daje kurs polskiego dla obcokrajowców w naszej szkole językowej.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku angielskim

Język angielski jest uznawany za jeden z najłatwiejszych na świecie, co nie oznacza, że nie może sprawiać trudności. Co więcej, angielski także ma swoje pułapki językowe, w które zdarza się wpadać nawet osobom z dobrą znajomością języka. Dowiedz się, na jakie błędy w angielskim warto zwrócić szczególną uwagę.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka angielskiego?

Swobodne posługiwanie się językiem angielskim otwiera drogę do licznych możliwości zawodowych i społecznych. Jeśli angielski nie jest Twoją mocną stroną, możesz to zmienić, rozpoczynając przyjemny i skuteczny kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL — nowoczesnej szkole...

czytaj dalej

Szkolenia językowe dla firm

Dobra znajomość języka angielskiego przynosi korzyść pracownikowi oraz firmie, w której jest zatrudniony. Współcześnie trudno wyobrazić sobie swobodne poruszanie się po świecie biznesu bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z profesjonalnych szkoleń dla firm.

czytaj dalej

Jak ćwiczyć konwersacje po angielsku?

Swobodne posługiwanie się angielskim to atut i marzenie wielu osób chcących rozwijać swoje umiejętności językowe. Nie jest tajemnicą, że w nauce mówienia po angielsku kluczowe jest regularne ćwiczenie konwersacji. Sprawdź, jak ćwiczyć, by osiągać najlepsze rezultaty.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

 • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
 • Kurs języka polskiego Bla Bla School