Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim?

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim są stosunkowo proste i łatwe do zapamiętania, jednak niektóre wyrazy mogą sprawiać trudność, zwłaszcza osobom, które nie posługują się polskim na co dzień. Jeśli wielkie i małe litery w polskiej pisowni są dla Ciebie zagadką, sprawdź nasz krótki poradnik!

Podstawowe zasady pisowni wielką i małą literą w języku polskim

Wielką literę stosujemy na początku zdania oraz w przypadku konkretnych wyrazów. Do listy słów pisanych wielką literą należą poniższe grupy wyrazów. 

 • Imiona własne ludzi i zwierząt, a także pseudonimy i przezwiska ludzi, np. Jan Kowalski, Kajtek, Mieszko I.
 • Nazwy państw, miast i części świata, np. Polska, Warszawa, Europa.
 • Nazwy regionów i ich mieszkańców, np. Mazowsze, Mazowszanin, Pomorze, Pomorzanin.
 • Przymiotniki od nazw geograficznych, np. Ameryka Południowa, Europa Środkowa.
 • Nazwy gór, jezior, mórz i oceanów, np. Tatry, Bałtyk, Atlantyk.
 • Nazwy planet, gwiazd, gwiazdozbiorów i księżyców, np. Jowisz, Mały Wóz, Ziemia.
 • Nazwy ulic i zabytków, np. Łazienki Królewskie, Wawel, ul. Woronicza.
 • Nazwy szkół, instytucji, organizacji i urzędów, np. Szkoła Podstawowa nr 4, Uniwersytet Warszawski, Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy.
 • Tytuły czasopism, z wyjątkiem przyimków i spójników, np. Przegląd Sportowy, Wysokie Obcasy, Kobieta i Życie.

Małą literą zapisujemy wyrazy pospolite, np. autobus, książka, sweter, szafka etc. To jednak nie wszystko. Do listy wyrazów pisanych małą literą zaliczymy także:

 

 • spójniki i przyimki w nazwach wielowyrazowych, np. pomnik Bitwy pod Grunwaldem, ulica Tomasza z Akwinu,
 • rzeczowniki pospolite poprzedzające nazwy własne, np. ulica Mickiewicza, pomnik Józefa Piłsudskiego, park Skaryszewski,
 • tytuły naukowe i zawodowe oraz skróty np. prezydent Andrzej Duda, dr Jan Kowalski, prof. Jan Kowalski,
 • nazwy wyznawców religii, np. chrześcijanin, żyd,
 • pojęcia i terminy geograficzne, takie jak równik, biegun, czy południk.
zasady-pisowni-wielka-i-mala-litera

Najczęstsze błędy w używaniu małych i wielkich liter

Nieprawidłowe stosowanie wielkiej lub małej litery zdarza się również samym Polakom. Zapisy niektórych wyrazów nie są oczywiste, co widać na poniższych przykładach.

 • Nazwy świąt piszemy wielką literą, ale święta bardzo często są mylone z obrzędami. Przykładowo Boże Narodzenie i Wielkanoc zapisujemy wielką literą, a walentynki i andrzejki zapisujemy małą literą.
 • Mieszkańców planet, kontynentów i krajów zapisujemy wielką literą, ale mieszkańców miast i dzielnic zapisujemy małą literą, np. Polak, Europejczyk, warszawiak, nowojorczyk.
 • Rzeczowniki pospolite poprzedzające nazwy własne, np. wyspa Uznam, zapisujemy małą literą, ale wyrazy pospolite są niekiedy częścią nazwy własnej. Wtedy stosujemy wielką literę, np. Morze Bałtyckie, Kanał Sueski, Góra Kościuszki.

Wyrazy grzecznościowe zapisywane wielką literą

W języku polskim szczególne znaczenie mają wyrazy grzecznościowe, zapisywane wielką literą. Wielką literę stosuje się w tym przypadku, aby wyrazić szacunek do drugiej osoby.

 • Przykłady w tekstach oficjalnych: Szanowna Pani; pozdrawiam Pana; Mam wiadomość dla Pana Prezesa; Zaproszenie dla Państwa Kowalskich.
 • Przykłady w tekstach nieoficjalnych: Dziękuję Ci za ostatnią wiadomość; Jak się miewa nasz Jubilat?; Pozdrów ode mnie Mamę.

Zwiększ swoje umiejętności w pisaniu po polsku na kursie polskiego w Warszawie

Teoretyczne zasady pisania po polsku to połowa sukcesu w nauce języka. Do utrwalenia zdobytej wiedzy konieczna jest jednak praktyka, którą można zdobyć na wiele sposobów. Dobrą podstawą do nauki języka polskiego, jednego z najtrudniejszych języków na świecie, jest internetowy kurs. Szkoła BLA-BLA SCHOOL oferuje niezawodne kursy językowe online. Dostępne są także opcje stacjonarnej nauki w mieście Warszawa. Praktyczny kurs polskiego pomoże Ci w krótkim czasie opanować wiedzę i umiejętności niezbędne do swobodnego pisania i mówienia po polsku.

 Internet daje mnóstwo możliwości, dzięki którym możemy się uczyć i relaksować jednocześnie. Skorzystaj z sieci, by zawierać znajomości online z Polakami, oglądaj i czytaj treści po polsku, a Twoje umiejętności szybko wejdą na wyższy poziom, bez względu na to, gdzie aktualnie przebywasz.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Nauka angielskiego z tekstów piosenek

Nauka języka obcego nie polega na zapamiętywaniu określonych formułek. Język, zwłaszcza mówiony, jest pełen emocji i potocznych sformułowań, których nie przekaże nam żaden słownik. Na szczęście sposobów na przyswajanie wiedzy jest wiele, a w nauce angielskiego świetnie sprawdza się…muzyka, a konkretniej piosenki z dobrymi tekstami.

czytaj dalej

Jak używać przyimków w języku angielskim?

Trudno wyobrazić sobie zrozumiałe posługiwanie się językiem angielskim bez przyimków, a jednak wiele osób uczących się angielskiego wolałoby pominąć ten aspekt nauki. Na pierwszy rzut oka liczba przyimków i zasad ich stosowania wydaje się nieskończona i trudna do opanowania, ale odpowiednie usystematyzowanie wiedzy pozwala rozwiązać ten problem. Zobacz wskazówki, które pomogą Ci prawidłowo używać przyimków w języku angielskim.

czytaj dalej

Odmiana nazwisk w języku polskim

Nazwiska w języku wszystkie nazwiska się odmieniają przez przypadki. Aby wiedzieć, jak robić to poprawnie, należy przyjrzeć się kwestii samogłosek i spółgłosek. Dowiedz się, jak nie popełniać rażących błędów w odmianie nazwisk i jakimi wskazówkami się kierować, by pisanie po polsku było łatwiejsze!

czytaj dalej

Jak uczyć się angielskiego z filmów i seriali?

Twoje ulubione filmy i seriale bez wątpienia są źródłem przyjemności i relaksu, ale mogą być także sposobem na szlifowanie umiejętności językowych. Świadome oglądanie programów w języku angielskim to doskonałe połączenie rozrywki z nauką. Sprawdź, jak skutecznie uczyć się angielskiego w wolnym czasie!

czytaj dalej

Jak napisać esej po angielsku?

Esej to dłuższa forma wypowiedzi, prezentująca punkt widzenia autora. Pisanie eseju w języku angielskim jest częścią egzaminu maturalnego, nierzadko też przed takim zadaniem stają studenci i pracownicy naukowi. Jeśli zasady poprawnego pisania eseju nie są dla Ciebie jasne, sprawdź nasz poradnik!

czytaj dalej

Jak odpowiedzieć na e-maila po angielsku?

Współcześnie trudno wyobrazić sobie pracę bez codziennego pisania wiadomości e-mail i odpowiadania na nie. W języku polskim e-maile nie są wyzwaniem, jednak formalne e-maile po angielsku mogą sprawiać trudności. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak poprawnie tworzyć tego rodzaju wiadomości.

czytaj dalej

Biznesowy angielski

Przez nieadekwatne formy wypowiedzi możemy sprawiać wrażenie osób niegrzecznych lub niekompetentnych, dlatego trudno się dziwić, że biznesowy angielski jest przedmiotem dużego zainteresowania, zwłaszcza wśród osób chcących rozwijać karierę w firmach o międzynarodowym zasięgu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym nauka zwrotów z zakresu business english będzie łatwiejsza.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka polskiego?

Nauka języka polskiego bywa frustrująca, gdyż jest to podróż pełna pułapek językowych, skomplikowanej pisowni i trudnej wymowy. Mimo to nauka polskiego nie jest tak straszna, jak może się wydawać, zwłaszcza gdy ma się profesjonalne wsparcie. W BLA-BLA SCHOOL szybko nauczysz się języka polskiego na ciekawych lekcjach, pełnych kreatywnych rozwiązań i dobrego humoru. Sprawdź, co dobrego może spotkać Cię w naszej szkole!

czytaj dalej

Zapożyczenia językowe w języku polskim

Liczne słowa uznawane za typowe dla danego kraju, są w rzeczywistości bardzo starymi zapożyczeniami. Dowiedz się więcej o interesujących zapożyczeniach językowych w języku polskim i zaskocz swoich znajomych!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

 • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
 • Kurs języka polskiego Bla Bla School