Biznesowy angielski

Przez nieadekwatne formy wypowiedzi możemy sprawiać wrażenie osób niegrzecznych lub niekompetentnych, dlatego trudno się dziwić, że biznesowy angielski jest przedmiotem dużego zainteresowania, zwłaszcza wśród osób chcących rozwijać karierę w firmach o międzynarodowym zasięgu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym nauka zwrotów z zakresu business english będzie łatwiejsza.

Angielski biznesowy, czyli język korporacyjny

Język pisany i mówiony stale ewoluuje, by sprostać wyzwaniom szybko rozwijającego się świata. Dzięki mowie potocznej w języku angielskim jesteśmy w stanie porozumieć się z obcokrajowcami, natomiast praca w zagranicznej korporacji będzie wymagała od nas dodatkowych umiejętności językowych. Przede wszystkim chodzi o znajomość oficjalnych zwrotów, pozwalających na uprzejmą i profesjonalną komunikację.

Każda branża ma swój język (mówiąc potocznie — slang), który ułatwia komunikację w zespole. To charakterystyczne słówka, określenia i idiomy, których wiele znajdziemy w języku korporacyjnym. W przypadku krajów anglojęzycznych będzie to business english, czyli dosłownie biznesowy angielski. 

Słówka w biznesowym angielskim, które warto zapamiętać

Nie trzeba znać wszystkich słów w angielskim, by płynnie porozumiewać się w tym języku. Nie dotyczy to jednak mowy korporacyjnej, gdzie brak znajomości jednego słowa może utrudnić lub uniemożliwić zrozumienie całej wypowiedzi. Podpowiadamy, jakie słówka warto zapamiętać na początek:

 • to summon a meeting – zwoływać spotkanie,
 • kick-off meeting – spotkanie wdrożeniowe,
 • to issue an invoice – wystawić fakturę,
 • to keep the accounts – prowadzić księgowość,
 • to quote – podać szacunkową cenę,
 • overhead costs – koszty ogólne,
 • to chair the meeting – przewodniczyć spotkaniu,
 • sales representative – przedstawiciel handlowy.
angielski-biznesowy-bla-bla-school

Przydatne idiomy i angielski biznesowy w rozmówkach

Business english to także szereg idiomów i charakterystycznych zwrotów. To właśnie te wyrażenia najmocniej kształtują mowę biznesową w angielskim. Zapamiętanie wszystkich zwrotów może być trudne, dlatego warto podzielić naukę i codziennie utrwalać nowe informacje w krótkich ćwiczeniach. Poniżej przedstawiamy idiomy, które warto zapamiętać na początek:

 • burn the midnight oil – zarwać noc,
 • on the back burner – odłożyć na później/na dalszy plan,
 • to drum up business – rozkręcać interesy,
 • up to speed – na bieżąco,
 • to talk shop – omawiać sprawy służbowe poza godzinami pracy,
 • to go the extra mile – dołożyć wszelkich starań.

Warto zwrócić uwagę także na przydatne zwroty w angielskim biznesowym.

 • Let’s get down to business. – Przejdźmy do rzeczy.
 • May I interject? – Czy mogę coś wtrącić?
 • We’ll deal with that in a moment. – Zajmiemy się tym za chwilę.
 • I suggest to the board, that… – Proponuję, by zarząd…
 • I agree up to a point. – Zgadzam się do pewnego stopnia.
 • It isn’t relevant to our discussion. – To nie jest istotne w tej dyskusji.
 • Does anyone have any particular views on this issue? – Czy ktoś z Państwa ma jakąś opinię na ten temat?
 • Let’s go over what we’ve agreed. – Omówmy to, co zostało uzgodnione.
 • Ok, let’s call it a day. – Ok, to wszystko na dzisiaj.

Zaawansowany kurs angielskiego w Warszawie i online

Jeśli biznesowy angielski sprawia Ci trudność, a liczne zwroty wydają się niemożliwe do zapamiętania, sprawdź pomocną ofertę BLA-BLA SCHOOL. Nauka i praktyka pod okiem doświadczonego nauczyciela przyspieszy rozwój Twoich umiejętności językowych. Zapisz się na kurs angielskiego dla zaawansowanych — skorzystaj z oferty dostępnej w Warszawie lub na platformie online.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Nauka angielskiego z tekstów piosenek

Nauka języka obcego nie polega na zapamiętywaniu określonych formułek. Język, zwłaszcza mówiony, jest pełen emocji i potocznych sformułowań, których nie przekaże nam żaden słownik. Na szczęście sposobów na przyswajanie wiedzy jest wiele, a w nauce angielskiego świetnie sprawdza się…muzyka, a konkretniej piosenki z dobrymi tekstami.

czytaj dalej

Jak używać przyimków w języku angielskim?

Trudno wyobrazić sobie zrozumiałe posługiwanie się językiem angielskim bez przyimków, a jednak wiele osób uczących się angielskiego wolałoby pominąć ten aspekt nauki. Na pierwszy rzut oka liczba przyimków i zasad ich stosowania wydaje się nieskończona i trudna do opanowania, ale odpowiednie usystematyzowanie wiedzy pozwala rozwiązać ten problem. Zobacz wskazówki, które pomogą Ci prawidłowo używać przyimków w języku angielskim.

czytaj dalej

Odmiana nazwisk w języku polskim

Nazwiska w języku wszystkie nazwiska się odmieniają przez przypadki. Aby wiedzieć, jak robić to poprawnie, należy przyjrzeć się kwestii samogłosek i spółgłosek. Dowiedz się, jak nie popełniać rażących błędów w odmianie nazwisk i jakimi wskazówkami się kierować, by pisanie po polsku było łatwiejsze!

czytaj dalej

Jak uczyć się angielskiego z filmów i seriali?

Twoje ulubione filmy i seriale bez wątpienia są źródłem przyjemności i relaksu, ale mogą być także sposobem na szlifowanie umiejętności językowych. Świadome oglądanie programów w języku angielskim to doskonałe połączenie rozrywki z nauką. Sprawdź, jak skutecznie uczyć się angielskiego w wolnym czasie!

czytaj dalej

Jak napisać esej po angielsku?

Esej to dłuższa forma wypowiedzi, prezentująca punkt widzenia autora. Pisanie eseju w języku angielskim jest częścią egzaminu maturalnego, nierzadko też przed takim zadaniem stają studenci i pracownicy naukowi. Jeśli zasady poprawnego pisania eseju nie są dla Ciebie jasne, sprawdź nasz poradnik!

czytaj dalej

Jak odpowiedzieć na e-maila po angielsku?

Współcześnie trudno wyobrazić sobie pracę bez codziennego pisania wiadomości e-mail i odpowiadania na nie. W języku polskim e-maile nie są wyzwaniem, jednak formalne e-maile po angielsku mogą sprawiać trudności. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak poprawnie tworzyć tego rodzaju wiadomości.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka polskiego?

Nauka języka polskiego bywa frustrująca, gdyż jest to podróż pełna pułapek językowych, skomplikowanej pisowni i trudnej wymowy. Mimo to nauka polskiego nie jest tak straszna, jak może się wydawać, zwłaszcza gdy ma się profesjonalne wsparcie. W BLA-BLA SCHOOL szybko nauczysz się języka polskiego na ciekawych lekcjach, pełnych kreatywnych rozwiązań i dobrego humoru. Sprawdź, co dobrego może spotkać Cię w naszej szkole!

czytaj dalej

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim?

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim są stosunkowo proste i łatwe do zapamiętania, jednak niektóre wyrazy mogą sprawiać trudność, zwłaszcza osobom, które nie posługują się polskim na co dzień. Jeśli wielkie i małe litery w polskiej pisowni są dla Ciebie zagadką, sprawdź nasz krótki poradnik!

czytaj dalej

Zapożyczenia językowe w języku polskim

Liczne słowa uznawane za typowe dla danego kraju, są w rzeczywistości bardzo starymi zapożyczeniami. Dowiedz się więcej o interesujących zapożyczeniach językowych w języku polskim i zaskocz swoich znajomych!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

 • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
 • Kurs języka polskiego Bla Bla School