Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

Czym są pułapki językowe?

Polskie pułapki językowe to specyficzna grupa błędów językowych, najczęściej składniowych i gramatycznych, przez które nasza wypowiedź traci powagę lub staje się niezrozumiała. Problem z tego typu błędami w języku polskim to przede wszystkim nieprawidłowa fleksja, czyli niepoprawna odmiana wyrazów. Najpopularniejszym przykładem pułapki językowej tego rodzaju jest zwrot „proszę panią”, gdy poprawna forma to „proszę pani”.

Kolejnym przykładem pułapek językowych w polskim jest nieprawidłowy dobór wyrazów w zwrotach. Trudność związana z tego rodzaju błędami polega na tym, że przeważnie brzmią poprawnie. Przykład? „Telefonować na numer” to niepoprawna forma, która nie brzmi źle, dlatego wiele osób nie zwraca na nią uwagi. Prawidłowa wypowiedź powinna brzmieć: „Telefonować pod numer”.  Podobnych pułapek w języku polskim znajdziemy mnóstwo.

  • Pułapką językową dla obcokrajowców bywa także podwójne potwierdzenie. „Tak, tak” po polsku nie zawsze oznacza zgodę. Wyrażenie to jest często stosowane ironicznie, jako oznaka bagatelizowania czyichś słów.

Najpopularniejsze polskie pułapki językowe

Najlepszym sposobem na unikanie błędów językowych jest stopniowe utrwalanie poprawnych form. Oto lista najczęstszych i najbardziej rażących polskich pułapek językowych. Unikaj ich, a Twoje wypowiedzi będą nie tylko zrozumiałe, ale również utrzymają wysoki poziom.

 

Nieprawidłowa forma

Prawidłowa forma

Wziąść

Wziąć

W cudzysłowiu

W cudzysłowie

Adres zamieszkania

Adres

Cofnąć się do tyłu

Cofnąć się

Wzajemna współpraca

Współpraca

W każdym bądź razie

W każdym razie

Dlatego, bo

Dlatego, że

Na dworzu

Na dworze

Fakt autentyczny

Fakt

Nienawidzieć

Nienawidzić

Odzyskać z powrotem

Odzyskać

Poszłem

Poszedłem

Po prawo

Na prawo/ po prawej stronie

Rozumię

Rozumiem

Schodzić w dół

Schodzić

Pod rząd

Z rzędu

Swetr

Sweter

Uspakajać

Uspokajać

Ręcami

Rękami/rękoma

Pełnić rolę

Odgrywać rolę

W porównaniu do czegoś

W porównaniu z czymś

polskie-pulapki-jezykowe

Jeśli nie wszystkie powyższe zwroty są dla Ciebie zrozumiałe, a uczenie się na pamięć nie przynosi efektów, szkoła języka polskiego może okazać się niezawodnym wsparciem. Szlifowanie praktycznych umiejętności językowych pod okiem nauczyciela przyspiesza naukę i ułatwia rozumienie specyficznych dla polskiego języka zasad gramatycznych.

Pułapki językowe na kursie językowym w BLA-BLA SCHOOL w Warszawie

Szkoła języka polskiego BLA-BLA SCHOOL pomoże Ci zadbać o umiejętność sprawnej komunikacji w języku polskim. Na zajęciach organizowanych online i offline (Warszawa) uczymy, jak płynnie porozumiewać się po polsku i jak unikać pułapek językowych, by tworzyć poprawne i spójne wypowiedzi.

Dlaczego warto dbać o jakość wypowiadanych zdań? Wbrew pozorom nie chodzi o popisywanie się umiejętnościami, a o profesjonalizm i powagę wypowiedzi. Ma to szczególne znaczenie w środowisku zawodowym, gdzie poziom naszych komentarzy wpływa na to, jak jesteśmy odbierani.

 

Polskie pułapki językowe tworzą szeroką grupę wyrazów i zwrotów, których naukę ułatwia rozumienie polskiej gramatyki. Nasza szkoła języka polskiego pomoże Ci opanować podstawy lub rozwinąć już nabyte umiejętności mówienia i pisania po polsku.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Jak uczyć się języka polskiego z piosenek?

Muzyka to nieodłączny element codzienności, który może służyć zarówno do umilania czasu, jak i efektywnej nauki. Dowiedz się, jak może wyglądać nauka polskiego z piosenek i w prosty sposób wzbogać swoje umiejętności językowe!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę po angielsku?

Rozpoczynanie rozmowy nie jest łatwe, zwłaszcza gdy stajemy przed koniecznością rozmowy w obcym języku. Na szczęście istnieją praktyczne techniki, dzięki którym rozpoczynanie konwersacji po angielsku nie będzie dla Ciebie problemem!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę w języku polskim?

Kluczem do płynnego porozumiewania się w obcym języku jest przełamanie bariery przed mówieniem. Aby to zrobić, warto przygotować się do rozmowy i w ten sposób zadbać o pewność siebie, która ułatwi konwersację. Sprawdź, jak zacząć rozmowę w języku polskim i jakie możliwości daje kurs polskiego dla obcokrajowców w naszej szkole językowej.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku angielskim

Język angielski jest uznawany za jeden z najłatwiejszych na świecie, co nie oznacza, że nie może sprawiać trudności. Co więcej, angielski także ma swoje pułapki językowe, w które zdarza się wpadać nawet osobom z dobrą znajomością języka. Dowiedz się, na jakie błędy w angielskim warto zwrócić szczególną uwagę.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka angielskiego?

Swobodne posługiwanie się językiem angielskim otwiera drogę do licznych możliwości zawodowych i społecznych. Jeśli angielski nie jest Twoją mocną stroną, możesz to zmienić, rozpoczynając przyjemny i skuteczny kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL — nowoczesnej szkole...

czytaj dalej

Szkolenia językowe dla firm

Dobra znajomość języka angielskiego przynosi korzyść pracownikowi oraz firmie, w której jest zatrudniony. Współcześnie trudno wyobrazić sobie swobodne poruszanie się po świecie biznesu bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z profesjonalnych szkoleń dla firm.

czytaj dalej

Jak ćwiczyć konwersacje po angielsku?

Swobodne posługiwanie się angielskim to atut i marzenie wielu osób chcących rozwijać swoje umiejętności językowe. Nie jest tajemnicą, że w nauce mówienia po angielsku kluczowe jest regularne ćwiczenie konwersacji. Sprawdź, jak ćwiczyć, by osiągać najlepsze rezultaty.

czytaj dalej

Nauka angielskiego z tekstów piosenek

Nauka języka obcego nie polega na zapamiętywaniu określonych formułek. Język, zwłaszcza mówiony, jest pełen emocji i potocznych sformułowań, których nie przekaże nam żaden słownik. Na szczęście sposobów na przyswajanie wiedzy jest wiele, a w nauce angielskiego świetnie sprawdza się…muzyka, a konkretniej piosenki z dobrymi tekstami.

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

  • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
  • Kurs języka polskiego Bla Bla School