Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

Czym są pułapki językowe?

Polskie pułapki językowe to specyficzna grupa błędów językowych, najczęściej składniowych i gramatycznych, przez które nasza wypowiedź traci powagę lub staje się niezrozumiała. Problem z tego typu błędami w języku polskim to przede wszystkim nieprawidłowa fleksja, czyli niepoprawna odmiana wyrazów. Najpopularniejszym przykładem pułapki językowej tego rodzaju jest zwrot „proszę panią”, gdy poprawna forma to „proszę pani”.

Kolejnym przykładem pułapek językowych w polskim jest nieprawidłowy dobór wyrazów w zwrotach. Trudność związana z tego rodzaju błędami polega na tym, że przeważnie brzmią poprawnie. Przykład? „Telefonować na numer” to niepoprawna forma, która nie brzmi źle, dlatego wiele osób nie zwraca na nią uwagi. Prawidłowa wypowiedź powinna brzmieć: „Telefonować pod numer”.  Podobnych pułapek w języku polskim znajdziemy mnóstwo.

  • Pułapką językową dla obcokrajowców bywa także podwójne potwierdzenie. „Tak, tak” po polsku nie zawsze oznacza zgodę. Wyrażenie to jest często stosowane ironicznie, jako oznaka bagatelizowania czyichś słów.

Najpopularniejsze polskie pułapki językowe

Najlepszym sposobem na unikanie błędów językowych jest stopniowe utrwalanie poprawnych form. Oto lista najczęstszych i najbardziej rażących polskich pułapek językowych. Unikaj ich, a Twoje wypowiedzi będą nie tylko zrozumiałe, ale również utrzymają wysoki poziom.

 

Nieprawidłowa forma

Prawidłowa forma

Wziąść

Wziąć

W cudzysłowiu

W cudzysłowie

Adres zamieszkania

Adres

Cofnąć się do tyłu

Cofnąć się

Wzajemna współpraca

Współpraca

W każdym bądź razie

W każdym razie

Dlatego, bo

Dlatego, że

Na dworzu

Na dworze

Fakt autentyczny

Fakt

Nienawidzieć

Nienawidzić

Odzyskać z powrotem

Odzyskać

Poszłem

Poszedłem

Po prawo

Na prawo/ po prawej stronie

Rozumię

Rozumiem

Schodzić w dół

Schodzić

Pod rząd

Z rzędu

Swetr

Sweter

Uspakajać

Uspokajać

Ręcami

Rękami/rękoma

Pełnić rolę

Odgrywać rolę

W porównaniu do czegoś

W porównaniu z czymś

polskie-pulapki-jezykowe

Jeśli nie wszystkie powyższe zwroty są dla Ciebie zrozumiałe, a uczenie się na pamięć nie przynosi efektów, szkoła języka polskiego może okazać się niezawodnym wsparciem. Szlifowanie praktycznych umiejętności językowych pod okiem nauczyciela przyspiesza naukę i ułatwia rozumienie specyficznych dla polskiego języka zasad gramatycznych.

Pułapki językowe na kursie językowym w BLA-BLA SCHOOL w Warszawie

Szkoła języka polskiego BLA-BLA SCHOOL pomoże Ci zadbać o umiejętność sprawnej komunikacji w języku polskim. Na zajęciach organizowanych online i offline (Warszawa) uczymy, jak płynnie porozumiewać się po polsku i jak unikać pułapek językowych, by tworzyć poprawne i spójne wypowiedzi.

Dlaczego warto dbać o jakość wypowiadanych zdań? Wbrew pozorom nie chodzi o popisywanie się umiejętnościami, a o profesjonalizm i powagę wypowiedzi. Ma to szczególne znaczenie w środowisku zawodowym, gdzie poziom naszych komentarzy wpływa na to, jak jesteśmy odbierani.

 

Polskie pułapki językowe tworzą szeroką grupę wyrazów i zwrotów, których naukę ułatwia rozumienie polskiej gramatyki. Nasza szkoła języka polskiego pomoże Ci opanować podstawy lub rozwinąć już nabyte umiejętności mówienia i pisania po polsku.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Nauka angielskiego z tekstów piosenek

Nauka języka obcego nie polega na zapamiętywaniu określonych formułek. Język, zwłaszcza mówiony, jest pełen emocji i potocznych sformułowań, których nie przekaże nam żaden słownik. Na szczęście sposobów na przyswajanie wiedzy jest wiele, a w nauce angielskiego świetnie sprawdza się…muzyka, a konkretniej piosenki z dobrymi tekstami.

czytaj dalej

Jak używać przyimków w języku angielskim?

Trudno wyobrazić sobie zrozumiałe posługiwanie się językiem angielskim bez przyimków, a jednak wiele osób uczących się angielskiego wolałoby pominąć ten aspekt nauki. Na pierwszy rzut oka liczba przyimków i zasad ich stosowania wydaje się nieskończona i trudna do opanowania, ale odpowiednie usystematyzowanie wiedzy pozwala rozwiązać ten problem. Zobacz wskazówki, które pomogą Ci prawidłowo używać przyimków w języku angielskim.

czytaj dalej

Odmiana nazwisk w języku polskim

Nazwiska w języku wszystkie nazwiska się odmieniają przez przypadki. Aby wiedzieć, jak robić to poprawnie, należy przyjrzeć się kwestii samogłosek i spółgłosek. Dowiedz się, jak nie popełniać rażących błędów w odmianie nazwisk i jakimi wskazówkami się kierować, by pisanie po polsku było łatwiejsze!

czytaj dalej

Jak uczyć się angielskiego z filmów i seriali?

Twoje ulubione filmy i seriale bez wątpienia są źródłem przyjemności i relaksu, ale mogą być także sposobem na szlifowanie umiejętności językowych. Świadome oglądanie programów w języku angielskim to doskonałe połączenie rozrywki z nauką. Sprawdź, jak skutecznie uczyć się angielskiego w wolnym czasie!

czytaj dalej

Jak napisać esej po angielsku?

Esej to dłuższa forma wypowiedzi, prezentująca punkt widzenia autora. Pisanie eseju w języku angielskim jest częścią egzaminu maturalnego, nierzadko też przed takim zadaniem stają studenci i pracownicy naukowi. Jeśli zasady poprawnego pisania eseju nie są dla Ciebie jasne, sprawdź nasz poradnik!

czytaj dalej

Jak odpowiedzieć na e-maila po angielsku?

Współcześnie trudno wyobrazić sobie pracę bez codziennego pisania wiadomości e-mail i odpowiadania na nie. W języku polskim e-maile nie są wyzwaniem, jednak formalne e-maile po angielsku mogą sprawiać trudności. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak poprawnie tworzyć tego rodzaju wiadomości.

czytaj dalej

Biznesowy angielski

Przez nieadekwatne formy wypowiedzi możemy sprawiać wrażenie osób niegrzecznych lub niekompetentnych, dlatego trudno się dziwić, że biznesowy angielski jest przedmiotem dużego zainteresowania, zwłaszcza wśród osób chcących rozwijać karierę w firmach o międzynarodowym zasięgu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym nauka zwrotów z zakresu business english będzie łatwiejsza.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka polskiego?

Nauka języka polskiego bywa frustrująca, gdyż jest to podróż pełna pułapek językowych, skomplikowanej pisowni i trudnej wymowy. Mimo to nauka polskiego nie jest tak straszna, jak może się wydawać, zwłaszcza gdy ma się profesjonalne wsparcie. W BLA-BLA SCHOOL szybko nauczysz się języka polskiego na ciekawych lekcjach, pełnych kreatywnych rozwiązań i dobrego humoru. Sprawdź, co dobrego może spotkać Cię w naszej szkole!

czytaj dalej

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim?

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim są stosunkowo proste i łatwe do zapamiętania, jednak niektóre wyrazy mogą sprawiać trudność, zwłaszcza osobom, które nie posługują się polskim na co dzień. Jeśli wielkie i małe litery w polskiej pisowni są dla Ciebie zagadką, sprawdź nasz krótki poradnik!

czytaj dalej

Zapożyczenia językowe w języku polskim

Liczne słowa uznawane za typowe dla danego kraju, są w rzeczywistości bardzo starymi zapożyczeniami. Dowiedz się więcej o interesujących zapożyczeniach językowych w języku polskim i zaskocz swoich znajomych!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

  • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
  • Kurs języka polskiego Bla Bla School