Od czego zacząć lekcje polskiego dla obcokrajowców?

Język polski może sprawiać problemy obcokrajowcom, a mimo to chętnych do nauki mówienia po polsku jest coraz więcej. Dowiedz się, od czego warto zacząć lekcje polskiego, by zdobywanie nowych umiejętności językowych stało się prostsze!

Nauka polskiego dla obcokrajowców — od czego warto zacząć?

Nauka polskiego nie przyniesie oczekiwanych efektów, gdy metody dydaktyczne nie będą dopasowane do poziomu umiejętności obcokrajowców. Przed rozpoczęciem lekcji należy sprawdzić językowy poziom uczestników i na tej podstawie określić cele oraz przygotować scenariusze zajęć.

 • Lekcje polskiego dla obcokrajowców rozpocznij od testu wiedzy lub krótkiej rozmowy, dzięki którym ocenisz stopień znajomości języka.
 • Przygotuj odpowiednie materiały do nauki, w tym podręczniki opracowane specjalnie dla obcokrajowców uczących się polskiego.
 • W przypadku osób uczących się polskiego od podstaw, lekcje warto rozpocząć od nauki alfabetu, prostych zwrotów, podstawowych zdań i słów.
 • Niezależnie od poziomu umiejętności kursantów, warto kłaść nacisk na praktyczne aspekty nauczania, takie jak ćwiczenia pisemne, rozmówki, słuchanie nagrań audio oraz czytanie.
 • Modyfikuj scenariusze zajęć, dopasowując je do potrzeb uczestników. Skupiaj się na obszarach, które sprawiają uczącym się najwięcej trudności.
 • Zachęcaj do samodzielnej nauki, na przykład za pomocą ciekawych zadań do zrobienia w domu.

Jak utrzymać motywację do nauki polskiego?

Do efektywnej nauki języków obcych potrzebna jest motywacja lub samodyscyplina, ponieważ systematyczne ćwiczenia to główny klucz do sukcesu. Dobry nauczyciel potrafi utrzymać motywację w grupie, dzięki czemu osoby uczące się języka polskiego stopniowo osiągają kolejne cele i coraz lepiej posługują się polskim w mowie i piśmie. Sprawdź, jak utrzymać motywację do nauki polskiego wśród obcokrajowców.

 • Różnorodność zajęć. Lekcje polskiego dla obcokrajowców powinny być ciekawe, angażujące i zróżnicowane. Możesz sięgać po quizy, piosenki, gry językowe, czy zajęcia grupowe.
 • Cele. Stawianie krótko- i długoterminowych celów motywuje do działania, zwłaszcza gdy pojawiają się pierwsze sukcesy w nauce.
 • Wyzwania. Od czasu do czasu warto zaskakiwać uczniów trudniejszymi zadaniami, których rozwiązanie przynosi satysfakcję.
 • Pozytywne wzmacnianie. Doceniaj wysiłki osób uczących się polskiego. Poprawiaj błędy, a jednocześnie zwracaj uwagę na postępy w nauce.
jak-utrzymac-motywacje-do-nauki-polskiego

Co w języku polskim sprawia najwięcej trudności obcokrajowcom?

Skuteczna nauka polskiego powinna uwzględniać zagadnienia, z którymi obcokrajowcy mają najwięcej problemów. To na przykład wymowa polskich słów, bardzo trudna dla przedstawicieli wielu narodowości. Nie mniej problematyczna jest ortografia i deklinacja — język polski słynie z wielu pułapek i skomplikowanych odmian. Pewne zagubienie mogą powodować także synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

Każdy człowiek ma własne zasoby i ograniczenia, które warto brać pod uwagę podczas prowadzenia zajęć, by wzmocnić rezultaty nauczania.

Lekcje polskiego dla obcokrajowców w BLA-BLA SCHOOL (Warszawa lub online)

Jeśli jesteś obcokrajowcem, który chce rozwinąć swoje umiejętności mówienia po polsku lub szukasz szkoły języka polskiego dla przyjaciela, lub osoby z rodziny, sprawdź ofertę BLA-BLA SCHOOL. Nasi doświadczeni nauczyciele prowadzą zajęcia offline w mieście Warszawa i online dla osób spoza miasta. Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia, by szybko opanować tajniki języka polskiego.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Jak uczyć się języka polskiego z piosenek?

Muzyka to nieodłączny element codzienności, który może służyć zarówno do umilania czasu, jak i efektywnej nauki. Dowiedz się, jak może wyglądać nauka polskiego z piosenek i w prosty sposób wzbogać swoje umiejętności językowe!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę po angielsku?

Rozpoczynanie rozmowy nie jest łatwe, zwłaszcza gdy stajemy przed koniecznością rozmowy w obcym języku. Na szczęście istnieją praktyczne techniki, dzięki którym rozpoczynanie konwersacji po angielsku nie będzie dla Ciebie problemem!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę w języku polskim?

Kluczem do płynnego porozumiewania się w obcym języku jest przełamanie bariery przed mówieniem. Aby to zrobić, warto przygotować się do rozmowy i w ten sposób zadbać o pewność siebie, która ułatwi konwersację. Sprawdź, jak zacząć rozmowę w języku polskim i jakie możliwości daje kurs polskiego dla obcokrajowców w naszej szkole językowej.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku angielskim

Język angielski jest uznawany za jeden z najłatwiejszych na świecie, co nie oznacza, że nie może sprawiać trudności. Co więcej, angielski także ma swoje pułapki językowe, w które zdarza się wpadać nawet osobom z dobrą znajomością języka. Dowiedz się, na jakie błędy w angielskim warto zwrócić szczególną uwagę.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka angielskiego?

Swobodne posługiwanie się językiem angielskim otwiera drogę do licznych możliwości zawodowych i społecznych. Jeśli angielski nie jest Twoją mocną stroną, możesz to zmienić, rozpoczynając przyjemny i skuteczny kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL — nowoczesnej szkole...

czytaj dalej

Szkolenia językowe dla firm

Dobra znajomość języka angielskiego przynosi korzyść pracownikowi oraz firmie, w której jest zatrudniony. Współcześnie trudno wyobrazić sobie swobodne poruszanie się po świecie biznesu bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z profesjonalnych szkoleń dla firm.

czytaj dalej

Jak ćwiczyć konwersacje po angielsku?

Swobodne posługiwanie się angielskim to atut i marzenie wielu osób chcących rozwijać swoje umiejętności językowe. Nie jest tajemnicą, że w nauce mówienia po angielsku kluczowe jest regularne ćwiczenie konwersacji. Sprawdź, jak ćwiczyć, by osiągać najlepsze rezultaty.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Nauka angielskiego z tekstów piosenek

Nauka języka obcego nie polega na zapamiętywaniu określonych formułek. Język, zwłaszcza mówiony, jest pełen emocji i potocznych sformułowań, których nie przekaże nam żaden słownik. Na szczęście sposobów na przyswajanie wiedzy jest wiele, a w nauce angielskiego świetnie sprawdza się…muzyka, a konkretniej piosenki z dobrymi tekstami.

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

 • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
 • Kurs języka polskiego Bla Bla School