Pułapki językowe w języku angielskim

Język angielski jest uznawany za jeden z najłatwiejszych na świecie, co nie oznacza, że nie może sprawiać trudności. Co więcej, angielski także ma swoje pułapki językowe, w które zdarza się wpadać nawet osobom z dobrą znajomością języka. Dowiedz się, na jakie błędy w angielskim warto zwrócić szczególną uwagę.

False Friends, czyli podobne słowa o różnym znaczeniu

Fałszywi przyjaciele w języku angielskim to najpopularniejsze pułapki językowe, w które wpadają obcokrajowcy. Dotyczą one słów, które w różnych językach brzmią podobnie, ale mają odmienne znaczenie. To na przykład słówko antics, które aż prosi się o przetłumaczenie na antyki. Tymczasem antics po polsku to… wygłupy. Inne przykłady są równie ciekawe!

 • Data — dane (data po angielsku: date)
 • Chef — szef kuchni (szef po angielsku: boss)
 • Desk — biurko (deska po angielsku: board/plank)
 • Actual — rzeczywisty (aktualny po angielsku: current)
 • Genial — uprzejmy (genialny po angielsku: brilliant)

Skomplikowane wyrażenia frazeologiczne w języku angielskim

Idiomy i wyrażenia frazeologiczne to najzabawniejsze pułapki językowe w angielskim. Popularnych wyrażeń obecnych w danym języku nigdy nie należy tłumaczyć dosłownie — w ten sposób nie zostaniemy zrozumiani. Przykład? Angielskie wyrażenie raining cats and dogs w dosłownym tłumaczeniu to padające psy i koty. Tymczasem prawidłowe tłumaczenie to: leje jak z cebra. Poniżej inne przykłady.

 • Break a leg (dosł. złamać nogę) – powodzenia;
 • Spill the beans (dosł. rozsypać fasolki) – wygadać się;
 • Speak of the devil (dosł. mówić o diable) – o wilku mowa;
 • On the ball (dosł. na piłce) – mieć łeb na karku;

Homofony, homografy i angielskie wyrazy wieloznaczne

Homofony to angielskie słowa, które brzmią podobnie, ale mają inne znaczenie. Przykładowo wyrazy to, too i two wymawiamy jednakowo, ale wszystkie mają odmienne znaczenie. Z kolei homografy to słowa o jednakowej pisowni, ale odmiennym znaczeniu, co widać na przykładzie słowa air, tłumaczonego jako powietrze i atmosfera/nastrój. Tego rodzaju wyrazy są kopalnią błędów językowych popełnianych przez obcokrajowców.

Język angielski słynie również z wyrazów wieloznacznych, czyli takich, które zmieniają znaczenie w zależności od kontekstu. Przykład? Słowo set, które według Słownika Języka Angielskiego Oxford może mieć ponad 430 różnych znaczeń!

lekcje-angielskiego-dla-obcokrajowcow

Składnia i kolejność słów w języku angielskim

Układ słów w zdaniu może drastycznie zmienić jego znaczenie, a nieprawidłowa kolejność słów może sprawić, że nasza wypowiedź będzie trudna do zrozumienia. Warto pamiętać, że zdanie twierdzące po angielsku należy budować w następującej kolejności: podmiot + orzeczenie + dopełnienie zdania (co, jak, gdzie i kiedy).

Szyk zdań w angielskim może sprawiać szczególną trudność Polakom. Język polski dopuszcza swobodną zmianę kolejności słów w zdaniu bez szkody dla jego znaczenia.

Pułapki językowe na kursie angielskiego w BLA-BLA SCHOOL (Warszawa)

Pułapki językowe w angielskim to fascynująca i często zabawna kolekcja słów i wyrażeń sprawiających szczególną trudność osobom uczącym się języka. W szkole językowej BLA-BLA SCHOOL pomożemy Ci unikać pułapek językowych dzięki dobrej znajomości angielskiej gramatyki i poprawnej wymowy.

Kursy angielskiego w naszej szkole odbywają się stacjonarnie w siedzibie szkoły w centrum miasta Warszawa lub online, co daje możliwość uczenia się angielskiego z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie.

 

Social media:

Ostatnie wpisy:

Jak wygląda nasz kurs języka angielskiego?

Swobodne posługiwanie się językiem angielskim otwiera drogę do licznych możliwości zawodowych i społecznych. Jeśli angielski nie jest Twoją mocną stroną, możesz to zmienić, rozpoczynając przyjemny i skuteczny kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL — nowoczesnej szkole...

czytaj dalej

Szkolenia językowe dla firm

Dobra znajomość języka angielskiego przynosi korzyść pracownikowi oraz firmie, w której jest zatrudniony. Współcześnie trudno wyobrazić sobie swobodne poruszanie się po świecie biznesu bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z profesjonalnych szkoleń dla firm.

czytaj dalej

Jak ćwiczyć konwersacje po angielsku?

Swobodne posługiwanie się angielskim to atut i marzenie wielu osób chcących rozwijać swoje umiejętności językowe. Nie jest tajemnicą, że w nauce mówienia po angielsku kluczowe jest regularne ćwiczenie konwersacji. Sprawdź, jak ćwiczyć, by osiągać najlepsze rezultaty.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Nauka angielskiego z tekstów piosenek

Nauka języka obcego nie polega na zapamiętywaniu określonych formułek. Język, zwłaszcza mówiony, jest pełen emocji i potocznych sformułowań, których nie przekaże nam żaden słownik. Na szczęście sposobów na przyswajanie wiedzy jest wiele, a w nauce angielskiego świetnie sprawdza się…muzyka, a konkretniej piosenki z dobrymi tekstami.

czytaj dalej

Jak używać przyimków w języku angielskim?

Trudno wyobrazić sobie zrozumiałe posługiwanie się językiem angielskim bez przyimków, a jednak wiele osób uczących się angielskiego wolałoby pominąć ten aspekt nauki. Na pierwszy rzut oka liczba przyimków i zasad ich stosowania wydaje się nieskończona i trudna do opanowania, ale odpowiednie usystematyzowanie wiedzy pozwala rozwiązać ten problem. Zobacz wskazówki, które pomogą Ci prawidłowo używać przyimków w języku angielskim.

czytaj dalej

Odmiana nazwisk w języku polskim

Nazwiska w języku wszystkie nazwiska się odmieniają przez przypadki. Aby wiedzieć, jak robić to poprawnie, należy przyjrzeć się kwestii samogłosek i spółgłosek. Dowiedz się, jak nie popełniać rażących błędów w odmianie nazwisk i jakimi wskazówkami się kierować, by pisanie po polsku było łatwiejsze!

czytaj dalej

Jak uczyć się angielskiego z filmów i seriali?

Twoje ulubione filmy i seriale bez wątpienia są źródłem przyjemności i relaksu, ale mogą być także sposobem na szlifowanie umiejętności językowych. Świadome oglądanie programów w języku angielskim to doskonałe połączenie rozrywki z nauką. Sprawdź, jak skutecznie uczyć się angielskiego w wolnym czasie!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

 • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
 • Kurs języka polskiego Bla Bla School