Jak nauczyć obcokrajowca mówienia po polsku?

Każda osoba posiada inne preferencje i style uczenia się, dlatego nie ma jednej drogi do skutecznego opanowania języka obcego. Jedno jest jednak pewne: warto wykorzystywać naturalne predyspozycje (np. pamięć słuchowa), zainteresowania, a do całego procesu zaprosić profesjonalnego lektora. Nauczanie obcokrajowca mówienia po polsku wymaga planu i systematycznego podejścia. Oto kilka sugestii, które z pewnością przyczynią się do sukcesu.

Sprawna nauka mówienia po polsku – 10 wskazówek do wdrożenia od zaraz!

1. Uczęszczanie na kurs polskiego w dobrej szkole językowej.

Usystematyzowany program nauki, prowadzony pod przewodnictwem doświadczonego lektora, znacznie przyspieszy naukę mówienia po polsku. Wybierając odpowiednią szkołę warto rozważyć, czy kurs ma być online, czy stacjonarnie, czy uczeń woli lekcje indywidualne, czy grupowe.

2. Utrzymywanie relacji z rodowitymi użytkownikami języka polskiego.

Im więcej znajdzie się okazji do słuchania i używania żywego języka w prawdziwych sytuacjach, tym efekty będą szybsze. Znajomości można zawrzeć dołączając do grup językowych, korzystając z platform internetowych, które pozwalają na wymianę językową bądź służą szukaniu partnera do tandemu językowego.

3. Oglądanie filmów i słuchanie muzyki po polsku.

W przyswajaniu obcego języka bardzo pomaga metoda otoczenia się nim z wielu stron. W wolnych chwilach warto zatem skorzystać z zasobów polskiej kinematografii, produkcji telewizyjnej i radiowej, słuchać polskich piosenek lub podcastów. Zasłyszane kwestie dobrze jest samodzielnie wypowiadać na głos tak, aby wyćwiczyć aparat mowy do posługiwania się językiem polskim. Uczeń powinien również pracować nad wymową poszczególnych dźwięków i ćwiczyć akcent.

4. Czytanie gazet, książek i podręczników po polsku.

Jak nauczyć obcokrajowca mówienia po polsku? Uczęszczanie na kurs języka polskiego dla obcokrajowców to połowa sukcesu. Wymagana jest jeszcze praca indywidualna, np. przyswajanie tekstów opublikowanych w prasie, a potem również prostej literatury.

5. Codzienna praktyka słownictwa i gramatyki.

Jeśli osoba chcąca nauczyć się mówienia po polsku przebywa w Polsce, może podnosić swoje umiejętności niemal w każdym momencie dnia:

  • Pytanie o drogę po polsku;
  • Proszenie sprzedawcy o zakupy;
  • Pisanie wiadomości mailowych i sms-owych po polsku;
  • Przypominanie sobie w myślach materiału, który był przedstawiony na ostatnich zajęciach w szkole językowej;
  • Rozmawianie z polskimi współpracownikami;
  • Obsługiwanie telefonu komórkowego z polskim menu;
  • Korzystanie z social mediów po polsku;
  • Powtarzanie polskiego słownictwa na platformie internetowej.
jak-uczyc-polskiego-obcokrajowca

Jak uczyć się polskich słówek?

Nauka mówienia po polsku nie może obyć się bez ćwiczenia słówek. Oto kilka sposobów, jak można ułatwić sobie to zadanie:

1. Korzystanie z fiszek i karteczek samoprzylepnych.

Nazwy rzeczy z najbliższego otoczenia można zapisać na karteczkach samoprzylepnych, a następnie umieścić je na poszczególnych elementach (np. biurko, lodówka, weranda, doniczka itp.)

2. Uczenie się dwóch rzeczy jednocześnie: danego słówka oraz jego zastosowania w kontekście (zdaniu).

Warto do każdego słówka stworzyć zdania z nowymi słowami, aby zapamiętać ich znaczenie i sposób użycia.

3. Prowadzenie notatnika

W nauce mówienia po polsku i nauce słówek pomocne będzie prowadzenie zeszytu służącego do  zapisywania nowych słów wraz z ich tłumaczeniem. Pisanie ręcznie pomaga w zapamiętaniu słów, ponieważ angażuje zarówno wzrok, jak i ruchy ręki.

4. Rymowanie

Dobrym pomysłem na szybkie zapamiętanie słówka jest zrymowanie go z innym (niekoniecznie polskim!).

5. Korzystanie z obrazów i grafik

W nauczaniu obcokrajowca mówienia po polsku wskazane jest wprowadzenie materiałów wizualnych: jako załączniki do notatek bądź obrazy lub grafiki ukazujące poszczególne aspekty konwersacji. To szczególnie istotne w przypadku wzrokowców oraz na samym początku nauki, gdy uczeń niewiele jeszcze rozumie.

6. Tworzenie zestawów i skojarzeń, historii

Tworzenie skojarzeń lub zestawów słów powiązanych tematycznie pomaga w grupowaniu słów i tworzeniu związku między nimi, co ułatwia zapamiętanie. Podobnie rzecz się ma z tworzeniem historii. Uczeń może wymyślić krótką historyjkę, w której użyje wybranych słówek. Wyrazy będące elementem większej części pozostaną w pamięci na dłużej niż pojedyncze słowa bez kontekstu.

 

Regularność i systematyczność są kluczowe w nauczaniu obcokrajowca mówienia po polsku. Warto stosować różnorodne metody, aby znaleźć te, które najlepiej pasują do stylu nauki oraz preferencji ucznia. Co istotne, aby szybko nauczyć się języka polskiego, należy się nim otoczyć, sprawić, by stał się on częścią codzienności.

 

Social media:

Ostatnie wpisy:

Jak uczyć się języka polskiego z piosenek?

Muzyka to nieodłączny element codzienności, który może służyć zarówno do umilania czasu, jak i efektywnej nauki. Dowiedz się, jak może wyglądać nauka polskiego z piosenek i w prosty sposób wzbogać swoje umiejętności językowe!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę po angielsku?

Rozpoczynanie rozmowy nie jest łatwe, zwłaszcza gdy stajemy przed koniecznością rozmowy w obcym języku. Na szczęście istnieją praktyczne techniki, dzięki którym rozpoczynanie konwersacji po angielsku nie będzie dla Ciebie problemem!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę w języku polskim?

Kluczem do płynnego porozumiewania się w obcym języku jest przełamanie bariery przed mówieniem. Aby to zrobić, warto przygotować się do rozmowy i w ten sposób zadbać o pewność siebie, która ułatwi konwersację. Sprawdź, jak zacząć rozmowę w języku polskim i jakie możliwości daje kurs polskiego dla obcokrajowców w naszej szkole językowej.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku angielskim

Język angielski jest uznawany za jeden z najłatwiejszych na świecie, co nie oznacza, że nie może sprawiać trudności. Co więcej, angielski także ma swoje pułapki językowe, w które zdarza się wpadać nawet osobom z dobrą znajomością języka. Dowiedz się, na jakie błędy w angielskim warto zwrócić szczególną uwagę.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka angielskiego?

Swobodne posługiwanie się językiem angielskim otwiera drogę do licznych możliwości zawodowych i społecznych. Jeśli angielski nie jest Twoją mocną stroną, możesz to zmienić, rozpoczynając przyjemny i skuteczny kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL — nowoczesnej szkole...

czytaj dalej

Szkolenia językowe dla firm

Dobra znajomość języka angielskiego przynosi korzyść pracownikowi oraz firmie, w której jest zatrudniony. Współcześnie trudno wyobrazić sobie swobodne poruszanie się po świecie biznesu bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z profesjonalnych szkoleń dla firm.

czytaj dalej

Jak ćwiczyć konwersacje po angielsku?

Swobodne posługiwanie się angielskim to atut i marzenie wielu osób chcących rozwijać swoje umiejętności językowe. Nie jest tajemnicą, że w nauce mówienia po angielsku kluczowe jest regularne ćwiczenie konwersacji. Sprawdź, jak ćwiczyć, by osiągać najlepsze rezultaty.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

  • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
  • Kurs języka polskiego Bla Bla School