Jak używać przyimków w języku angielskim?

Trudno wyobrazić sobie zrozumiałe posługiwanie się językiem angielskim bez przyimków, a jednak wiele osób uczących się angielskiego wolałoby pominąć ten aspekt nauki. Na pierwszy rzut oka liczba przyimków i zasad ich stosowania wydaje się nieskończona i trudna do opanowania, ale odpowiednie usystematyzowanie wiedzy pozwala rozwiązać ten problem. Zobacz wskazówki, które pomogą Ci prawidłowo używać przyimków w języku angielskim.

Czym są przyimki i kiedy używamy przyimków w języku angielskim?

Przyimki w angielskim łączą wyrazy i służą do określania miejsca, czasu lub stanu. Pełnią taką samą funkcję, jak przyimki w języku polskim, chociaż zasady ich stosowania mogą wydawać się daleko bardziej skomplikowane. Takie wrażenie powodują liczne przypadki, w których użycie danego przyimka nie wynika z konkretnej zasady i jedynym sposobem na ich przyswojenie jest nauczenie się ich na pamięć. Przykłady takich wyrażeń to np. „after all”, „for good”, czy „off duty”.

Przytłaczająca wydaje się również liczba przyimków jednowyrazowych i złożonych. Przyimki w angielskim tworzą grupę aż 257 krótkich wyrazów. Na szczęście do sprawnego komunikowania się wystarczy znajomość około 50 przyimków i podstawowych zasad stosowania najpopularniejszych łączników, do których zaliczamy przyimki „on”, „in”, „at”, „to”, „from”, „into”. 

 

 • Dobrym sposobem na uporządkowanie wiedzy o przyimkach i sprawną naukę ich praktycznego zastosowania jest kurs języka angielskiego pod okiem doświadczonego nauczyciela, na przykład w BLA-BLA SCHOOL.
 • Pomocne będzie również częste mówienie po angielsku i słuchanie wypowiedzi innych, na przykład poprzez oglądanie filmów i seriali.

 

zasady-uzywania-przyimkow-w-angielskim

Podstawowe zasady używania przyimków w języku angielskim

 1. Przyimki miejsca:
 • In: używane, gdy mówimy o przestrzeni zamkniętej lub ogólnie o obszarze.

Przykład: I am in the room (Jestem w pokoju).

 • On: używane, gdy mówimy o powierzchni lub płaszczyźnie.

Przykład: The book is on the table (Książka jest na stole).

 • At: używane, gdy mówimy o konkretnym punkcie lub miejscu.

Przykład: I am at the bus stop (Jestem na przystanku autobusowym).

 

 1. Przyimki czasu:
 • In: używane, gdy mówimy o okresie czasu.

Przykład: I will see you in the evening (Zobaczę cię wieczorem).

 • On: używane, gdy mówimy o dniu tygodnia lub konkretnej dacie.

Przykład: We have a meeting on Monday (Mamy spotkanie w poniedziałek).

 • At: używane, gdy mówimy o konkretnym punkcie czasowym.

Przykład: The party is at 8 PM (Impreza jest o godzinie 20:00).

 

 1. Przyimki kierunku:
 • To: używane, aby wyrazić kierunek ruchu.

Przykład: I am going to the store (Idę do sklepu).

 • From: używane, aby wskazać miejsce początkowe.

Przykład: She comes from France (Ona pochodzi z Francji).

 • Into: używane, aby wskazać zmianę stanu.

Przykład: He turned into a successful businessman (On stał się poważanym biznesmenem).

Kurs języka angielskiego w mieście Warszawa i na platformach online

Prawidłowe posługiwanie się angielskimi przyimkami to kwestia systematycznej nauki i bieżącego weryfikowania błędów, by nie utrwalać w głowie niepoprawnych form wypowiedzi. Najskuteczniejszym sposobem na przyswajanie przyimków w angielskim jest kurs języka angielskiego uzupełniony o samodzielną naukę. 

Szkoła językowa BLA-BLA SCHOOL oferuje liczne kursy językowe dostosowane do indywidualnych umiejętności. Zajęcia odbywają się na platformach online lub stacjonarnie w mieście Warszawa, dzięki czemu możesz dopasować czas nauki do prywatnych zobowiązań.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Jak uczyć się języka polskiego z piosenek?

Muzyka to nieodłączny element codzienności, który może służyć zarówno do umilania czasu, jak i efektywnej nauki. Dowiedz się, jak może wyglądać nauka polskiego z piosenek i w prosty sposób wzbogać swoje umiejętności językowe!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę po angielsku?

Rozpoczynanie rozmowy nie jest łatwe, zwłaszcza gdy stajemy przed koniecznością rozmowy w obcym języku. Na szczęście istnieją praktyczne techniki, dzięki którym rozpoczynanie konwersacji po angielsku nie będzie dla Ciebie problemem!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę w języku polskim?

Kluczem do płynnego porozumiewania się w obcym języku jest przełamanie bariery przed mówieniem. Aby to zrobić, warto przygotować się do rozmowy i w ten sposób zadbać o pewność siebie, która ułatwi konwersację. Sprawdź, jak zacząć rozmowę w języku polskim i jakie możliwości daje kurs polskiego dla obcokrajowców w naszej szkole językowej.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku angielskim

Język angielski jest uznawany za jeden z najłatwiejszych na świecie, co nie oznacza, że nie może sprawiać trudności. Co więcej, angielski także ma swoje pułapki językowe, w które zdarza się wpadać nawet osobom z dobrą znajomością języka. Dowiedz się, na jakie błędy w angielskim warto zwrócić szczególną uwagę.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka angielskiego?

Swobodne posługiwanie się językiem angielskim otwiera drogę do licznych możliwości zawodowych i społecznych. Jeśli angielski nie jest Twoją mocną stroną, możesz to zmienić, rozpoczynając przyjemny i skuteczny kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL — nowoczesnej szkole...

czytaj dalej

Szkolenia językowe dla firm

Dobra znajomość języka angielskiego przynosi korzyść pracownikowi oraz firmie, w której jest zatrudniony. Współcześnie trudno wyobrazić sobie swobodne poruszanie się po świecie biznesu bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z profesjonalnych szkoleń dla firm.

czytaj dalej

Jak ćwiczyć konwersacje po angielsku?

Swobodne posługiwanie się angielskim to atut i marzenie wielu osób chcących rozwijać swoje umiejętności językowe. Nie jest tajemnicą, że w nauce mówienia po angielsku kluczowe jest regularne ćwiczenie konwersacji. Sprawdź, jak ćwiczyć, by osiągać najlepsze rezultaty.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

 • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
 • Kurs języka polskiego Bla Bla School