Jak używać przyimków w języku angielskim?

Trudno wyobrazić sobie zrozumiałe posługiwanie się językiem angielskim bez przyimków, a jednak wiele osób uczących się angielskiego wolałoby pominąć ten aspekt nauki. Na pierwszy rzut oka liczba przyimków i zasad ich stosowania wydaje się nieskończona i trudna do opanowania, ale odpowiednie usystematyzowanie wiedzy pozwala rozwiązać ten problem. Zobacz wskazówki, które pomogą Ci prawidłowo używać przyimków w języku angielskim.

Czym są przyimki i kiedy używamy przyimków w języku angielskim?

Przyimki w angielskim łączą wyrazy i służą do określania miejsca, czasu lub stanu. Pełnią taką samą funkcję, jak przyimki w języku polskim, chociaż zasady ich stosowania mogą wydawać się daleko bardziej skomplikowane. Takie wrażenie powodują liczne przypadki, w których użycie danego przyimka nie wynika z konkretnej zasady i jedynym sposobem na ich przyswojenie jest nauczenie się ich na pamięć. Przykłady takich wyrażeń to np. „after all”, „for good”, czy „off duty”.

Przytłaczająca wydaje się również liczba przyimków jednowyrazowych i złożonych. Przyimki w angielskim tworzą grupę aż 257 krótkich wyrazów. Na szczęście do sprawnego komunikowania się wystarczy znajomość około 50 przyimków i podstawowych zasad stosowania najpopularniejszych łączników, do których zaliczamy przyimki „on”, „in”, „at”, „to”, „from”, „into”. 

 

 • Dobrym sposobem na uporządkowanie wiedzy o przyimkach i sprawną naukę ich praktycznego zastosowania jest kurs języka angielskiego pod okiem doświadczonego nauczyciela, na przykład w BLA-BLA SCHOOL.
 • Pomocne będzie również częste mówienie po angielsku i słuchanie wypowiedzi innych, na przykład poprzez oglądanie filmów i seriali.

 

zasady-uzywania-przyimkow-w-angielskim

Podstawowe zasady używania przyimków w języku angielskim

 1. Przyimki miejsca:
 • In: używane, gdy mówimy o przestrzeni zamkniętej lub ogólnie o obszarze.

Przykład: I am in the room (Jestem w pokoju).

 • On: używane, gdy mówimy o powierzchni lub płaszczyźnie.

Przykład: The book is on the table (Książka jest na stole).

 • At: używane, gdy mówimy o konkretnym punkcie lub miejscu.

Przykład: I am at the bus stop (Jestem na przystanku autobusowym).

 

 1. Przyimki czasu:
 • In: używane, gdy mówimy o okresie czasu.

Przykład: I will see you in the evening (Zobaczę cię wieczorem).

 • On: używane, gdy mówimy o dniu tygodnia lub konkretnej dacie.

Przykład: We have a meeting on Monday (Mamy spotkanie w poniedziałek).

 • At: używane, gdy mówimy o konkretnym punkcie czasowym.

Przykład: The party is at 8 PM (Impreza jest o godzinie 20:00).

 

 1. Przyimki kierunku:
 • To: używane, aby wyrazić kierunek ruchu.

Przykład: I am going to the store (Idę do sklepu).

 • From: używane, aby wskazać miejsce początkowe.

Przykład: She comes from France (Ona pochodzi z Francji).

 • Into: używane, aby wskazać zmianę stanu.

Przykład: He turned into a successful businessman (On stał się poważanym biznesmenem).

Kurs języka angielskiego w mieście Warszawa i na platformach online

Prawidłowe posługiwanie się angielskimi przyimkami to kwestia systematycznej nauki i bieżącego weryfikowania błędów, by nie utrwalać w głowie niepoprawnych form wypowiedzi. Najskuteczniejszym sposobem na przyswajanie przyimków w angielskim jest kurs języka angielskiego uzupełniony o samodzielną naukę. 

Szkoła językowa BLA-BLA SCHOOL oferuje liczne kursy językowe dostosowane do indywidualnych umiejętności. Zajęcia odbywają się na platformach online lub stacjonarnie w mieście Warszawa, dzięki czemu możesz dopasować czas nauki do prywatnych zobowiązań.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Nauka angielskiego z tekstów piosenek

Nauka języka obcego nie polega na zapamiętywaniu określonych formułek. Język, zwłaszcza mówiony, jest pełen emocji i potocznych sformułowań, których nie przekaże nam żaden słownik. Na szczęście sposobów na przyswajanie wiedzy jest wiele, a w nauce angielskiego świetnie sprawdza się…muzyka, a konkretniej piosenki z dobrymi tekstami.

czytaj dalej

Odmiana nazwisk w języku polskim

Nazwiska w języku wszystkie nazwiska się odmieniają przez przypadki. Aby wiedzieć, jak robić to poprawnie, należy przyjrzeć się kwestii samogłosek i spółgłosek. Dowiedz się, jak nie popełniać rażących błędów w odmianie nazwisk i jakimi wskazówkami się kierować, by pisanie po polsku było łatwiejsze!

czytaj dalej

Jak uczyć się angielskiego z filmów i seriali?

Twoje ulubione filmy i seriale bez wątpienia są źródłem przyjemności i relaksu, ale mogą być także sposobem na szlifowanie umiejętności językowych. Świadome oglądanie programów w języku angielskim to doskonałe połączenie rozrywki z nauką. Sprawdź, jak skutecznie uczyć się angielskiego w wolnym czasie!

czytaj dalej

Jak napisać esej po angielsku?

Esej to dłuższa forma wypowiedzi, prezentująca punkt widzenia autora. Pisanie eseju w języku angielskim jest częścią egzaminu maturalnego, nierzadko też przed takim zadaniem stają studenci i pracownicy naukowi. Jeśli zasady poprawnego pisania eseju nie są dla Ciebie jasne, sprawdź nasz poradnik!

czytaj dalej

Jak odpowiedzieć na e-maila po angielsku?

Współcześnie trudno wyobrazić sobie pracę bez codziennego pisania wiadomości e-mail i odpowiadania na nie. W języku polskim e-maile nie są wyzwaniem, jednak formalne e-maile po angielsku mogą sprawiać trudności. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak poprawnie tworzyć tego rodzaju wiadomości.

czytaj dalej

Biznesowy angielski

Przez nieadekwatne formy wypowiedzi możemy sprawiać wrażenie osób niegrzecznych lub niekompetentnych, dlatego trudno się dziwić, że biznesowy angielski jest przedmiotem dużego zainteresowania, zwłaszcza wśród osób chcących rozwijać karierę w firmach o międzynarodowym zasięgu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym nauka zwrotów z zakresu business english będzie łatwiejsza.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka polskiego?

Nauka języka polskiego bywa frustrująca, gdyż jest to podróż pełna pułapek językowych, skomplikowanej pisowni i trudnej wymowy. Mimo to nauka polskiego nie jest tak straszna, jak może się wydawać, zwłaszcza gdy ma się profesjonalne wsparcie. W BLA-BLA SCHOOL szybko nauczysz się języka polskiego na ciekawych lekcjach, pełnych kreatywnych rozwiązań i dobrego humoru. Sprawdź, co dobrego może spotkać Cię w naszej szkole!

czytaj dalej

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim?

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim są stosunkowo proste i łatwe do zapamiętania, jednak niektóre wyrazy mogą sprawiać trudność, zwłaszcza osobom, które nie posługują się polskim na co dzień. Jeśli wielkie i małe litery w polskiej pisowni są dla Ciebie zagadką, sprawdź nasz krótki poradnik!

czytaj dalej

Zapożyczenia językowe w języku polskim

Liczne słowa uznawane za typowe dla danego kraju, są w rzeczywistości bardzo starymi zapożyczeniami. Dowiedz się więcej o interesujących zapożyczeniach językowych w języku polskim i zaskocz swoich znajomych!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

 • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
 • Kurs języka polskiego Bla Bla School