Odmiana nazwisk w języku polskim

Nazwiska w języku wszystkie nazwiska się odmieniają przez przypadki. Aby wiedzieć, jak robić to poprawnie, należy przyjrzeć się kwestii samogłosek i spółgłosek. Dowiedz się, jak nie popełniać rażących błędów w odmianie nazwisk i jakimi wskazówkami się kierować, by pisanie po polsku było łatwiejsze!

Ogólne zasady odmiany nazwisk w języku polskim

Na początek warto zaznaczyć, że nazwiska w Polsce dzielimy na męskie i żeńskie, a do tego niemal wszystkie nazwiska podlegają odmianie. Na szczęście odmiana nazwisk po polsku nie jest tak trudna, jak wydaje się na pierwszy rzut oka, a w razie wątpliwości wystarczy odnieść się do ogólnych zasad deklinacyjnych.

Odmiana nazwisk po polsku: nazwiska żeńskie

 • Odmianie podlegają wszystkie żeńskie nazwiska zakończone samogłoską „-a”.
 • Żeńskie nazwiska zakończone sylabami: „-ska”, „-dzka”, lub „-cka” oraz „-ewa” i „-owa” odmieniamy w formie przymiotnikowej, jak w przykładach: Wiśniewska, Wiśniewskiej, Wiśniewską; Maślakowa, Maślakowej, Maślakową.
 • Żeńskie nazwiska zakończone na: „-ówna” lub „-anka” odmieniamy w formie rzeczownikowej, np. Nowakówna, Nowakówny, Nowakównie, Nowakównę, Nowakówną, Nowakównie.
 • Pozostałe nazwiska żeńskie zakończone na „-a” odmienia się jak rzeczowniki pospolite, np. Janda, Jandę, Jandą, Jandzie.

Odmiana nazwisk po polsku: nazwiska męskie

 • Męskie nazwiska zakończone na „-a” i „-o” odmieniamy zgodnie z zasadami rzeczownikowej odmiany żeńskiej, np. Wałęsa – Wałęsę, Wałęsą, Wałęsy, Wałęsie.
 • Jeśli w nazwiskach męskich końcówka „-a” lub „-o” jest poprzedzona spółgłoską miękką, odmieniamy je jak rzeczowniki rodzaju męskiego.
 • Nazwiska męskie zakończone na: „–ski”, „-cki”, „-dzki”, „–i” oraz „–e” odmieniamy w formie przymiotnikowej, np. Vivaldi, Vivaldiego, Vivaldim, Vivaldiemu.
 • Nie odmieniamy nazwisk męskich zakończonych samogłoską „-u”.

Należy pamiętać, że nazwiska dwuczłonowe również odmieniamy i dotyczy to obu członów, jak w przykładzie: Boy-Żeleński, Boya-Żeleńskiego, Boyem-Żeleńskim, Boyu-Żeleńskim.

jak-odmieniac-nazwiska-w-jezyku-polskim

Odmiana nazwisk zagranicznych w języku polskim

Nazwiska zagraniczne w języku polskim również się odmienia, ale nie wszystkie. Szczegółowe informacje na ten temat możesz poznać na jednym z kursów, które organizuje szkoła języka polskiego BLA-BLA SCHOOL. Zajęcia odbywają się online lub w mieście Warszawa. Tymczasem ogólne zasady odmiany nazwisk zagranicznych brzmią następująco.

 • Nazwiska zakończone spółgłoską odmieniamy w formie rzeczownikowej męskiej. W tym wypadku nie używamy apostrofu, np. Scott, Scotta.
 • Nazwiska męskie zakończone niemym „-e” odmieniamy z użyciem apostrofu, np. Wilde, Wilde’a.
 • Jeśli końcówka „-y” jest wymawiana jako j, nie dodajemy apostrofu, np. Disney, Disneya. W pozostałych przypadkach dodajemy apostrof, np. Kennedy, Kennedy’ego.
 • Nie odmieniamy nazwisk zakończonych spółgłoską, jeśli noszą je kobiety.
 • Nazwiska zakończone literą „-o” także nie podlegają odmianie.

Szkoła języka polskiego receptą na pułapki językowe

Trudno zapamiętać liczne zasady pisowni języka polskiego, zwłaszcza gdy nie mamy obok osoby, która zwróci nam uwagę na błędy. W nauce poprawnych odmian wyrazów, w tym imion i nazwisk, kluczowa jest praktyka.

Jeśli nie tylko odmiana nazwisk, ale także mówienie i pisanie po polsku sprawia Ci problemy, szkoła języka polskiego BLA-BLA SCHOOL może przyjść z pomocą w postaci skutecznych i ciekawych kursów języka polskiego. Nauka polskiego odbywa się na zajęciach stacjonarnych w mieście Warszawa oraz na platformie online, dzięki czemu możesz uczyć się polskiego z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Nauka angielskiego z tekstów piosenek

Nauka języka obcego nie polega na zapamiętywaniu określonych formułek. Język, zwłaszcza mówiony, jest pełen emocji i potocznych sformułowań, których nie przekaże nam żaden słownik. Na szczęście sposobów na przyswajanie wiedzy jest wiele, a w nauce angielskiego świetnie sprawdza się…muzyka, a konkretniej piosenki z dobrymi tekstami.

czytaj dalej

Jak używać przyimków w języku angielskim?

Trudno wyobrazić sobie zrozumiałe posługiwanie się językiem angielskim bez przyimków, a jednak wiele osób uczących się angielskiego wolałoby pominąć ten aspekt nauki. Na pierwszy rzut oka liczba przyimków i zasad ich stosowania wydaje się nieskończona i trudna do opanowania, ale odpowiednie usystematyzowanie wiedzy pozwala rozwiązać ten problem. Zobacz wskazówki, które pomogą Ci prawidłowo używać przyimków w języku angielskim.

czytaj dalej

Jak uczyć się angielskiego z filmów i seriali?

Twoje ulubione filmy i seriale bez wątpienia są źródłem przyjemności i relaksu, ale mogą być także sposobem na szlifowanie umiejętności językowych. Świadome oglądanie programów w języku angielskim to doskonałe połączenie rozrywki z nauką. Sprawdź, jak skutecznie uczyć się angielskiego w wolnym czasie!

czytaj dalej

Jak napisać esej po angielsku?

Esej to dłuższa forma wypowiedzi, prezentująca punkt widzenia autora. Pisanie eseju w języku angielskim jest częścią egzaminu maturalnego, nierzadko też przed takim zadaniem stają studenci i pracownicy naukowi. Jeśli zasady poprawnego pisania eseju nie są dla Ciebie jasne, sprawdź nasz poradnik!

czytaj dalej

Jak odpowiedzieć na e-maila po angielsku?

Współcześnie trudno wyobrazić sobie pracę bez codziennego pisania wiadomości e-mail i odpowiadania na nie. W języku polskim e-maile nie są wyzwaniem, jednak formalne e-maile po angielsku mogą sprawiać trudności. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak poprawnie tworzyć tego rodzaju wiadomości.

czytaj dalej

Biznesowy angielski

Przez nieadekwatne formy wypowiedzi możemy sprawiać wrażenie osób niegrzecznych lub niekompetentnych, dlatego trudno się dziwić, że biznesowy angielski jest przedmiotem dużego zainteresowania, zwłaszcza wśród osób chcących rozwijać karierę w firmach o międzynarodowym zasięgu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym nauka zwrotów z zakresu business english będzie łatwiejsza.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka polskiego?

Nauka języka polskiego bywa frustrująca, gdyż jest to podróż pełna pułapek językowych, skomplikowanej pisowni i trudnej wymowy. Mimo to nauka polskiego nie jest tak straszna, jak może się wydawać, zwłaszcza gdy ma się profesjonalne wsparcie. W BLA-BLA SCHOOL szybko nauczysz się języka polskiego na ciekawych lekcjach, pełnych kreatywnych rozwiązań i dobrego humoru. Sprawdź, co dobrego może spotkać Cię w naszej szkole!

czytaj dalej

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim?

Zasady użycia wielkiej i małej litery w języku polskim są stosunkowo proste i łatwe do zapamiętania, jednak niektóre wyrazy mogą sprawiać trudność, zwłaszcza osobom, które nie posługują się polskim na co dzień. Jeśli wielkie i małe litery w polskiej pisowni są dla Ciebie zagadką, sprawdź nasz krótki poradnik!

czytaj dalej

Zapożyczenia językowe w języku polskim

Liczne słowa uznawane za typowe dla danego kraju, są w rzeczywistości bardzo starymi zapożyczeniami. Dowiedz się więcej o interesujących zapożyczeniach językowych w języku polskim i zaskocz swoich znajomych!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

 • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
 • Kurs języka polskiego Bla Bla School