Odmiana nazwisk w języku polskim

Nazwiska w języku wszystkie nazwiska się odmieniają przez przypadki. Aby wiedzieć, jak robić to poprawnie, należy przyjrzeć się kwestii samogłosek i spółgłosek. Dowiedz się, jak nie popełniać rażących błędów w odmianie nazwisk i jakimi wskazówkami się kierować, by pisanie po polsku było łatwiejsze!

Ogólne zasady odmiany nazwisk w języku polskim

Na początek warto zaznaczyć, że nazwiska w Polsce dzielimy na męskie i żeńskie, a do tego niemal wszystkie nazwiska podlegają odmianie. Na szczęście odmiana nazwisk po polsku nie jest tak trudna, jak wydaje się na pierwszy rzut oka, a w razie wątpliwości wystarczy odnieść się do ogólnych zasad deklinacyjnych.

Odmiana nazwisk po polsku: nazwiska żeńskie

 • Odmianie podlegają wszystkie żeńskie nazwiska zakończone samogłoską „-a”.
 • Żeńskie nazwiska zakończone sylabami: „-ska”, „-dzka”, lub „-cka” oraz „-ewa” i „-owa” odmieniamy w formie przymiotnikowej, jak w przykładach: Wiśniewska, Wiśniewskiej, Wiśniewską; Maślakowa, Maślakowej, Maślakową.
 • Żeńskie nazwiska zakończone na: „-ówna” lub „-anka” odmieniamy w formie rzeczownikowej, np. Nowakówna, Nowakówny, Nowakównie, Nowakównę, Nowakówną, Nowakównie.
 • Pozostałe nazwiska żeńskie zakończone na „-a” odmienia się jak rzeczowniki pospolite, np. Janda, Jandę, Jandą, Jandzie.

Odmiana nazwisk po polsku: nazwiska męskie

 • Męskie nazwiska zakończone na „-a” i „-o” odmieniamy zgodnie z zasadami rzeczownikowej odmiany żeńskiej, np. Wałęsa – Wałęsę, Wałęsą, Wałęsy, Wałęsie.
 • Jeśli w nazwiskach męskich końcówka „-a” lub „-o” jest poprzedzona spółgłoską miękką, odmieniamy je jak rzeczowniki rodzaju męskiego.
 • Nazwiska męskie zakończone na: „–ski”, „-cki”, „-dzki”, „–i” oraz „–e” odmieniamy w formie przymiotnikowej, np. Vivaldi, Vivaldiego, Vivaldim, Vivaldiemu.
 • Nie odmieniamy nazwisk męskich zakończonych samogłoską „-u”.

Należy pamiętać, że nazwiska dwuczłonowe również odmieniamy i dotyczy to obu członów, jak w przykładzie: Boy-Żeleński, Boya-Żeleńskiego, Boyem-Żeleńskim, Boyu-Żeleńskim.

jak-odmieniac-nazwiska-w-jezyku-polskim

Odmiana nazwisk zagranicznych w języku polskim

Nazwiska zagraniczne w języku polskim również się odmienia, ale nie wszystkie. Szczegółowe informacje na ten temat możesz poznać na jednym z kursów, które organizuje szkoła języka polskiego BLA-BLA SCHOOL. Zajęcia odbywają się online lub w mieście Warszawa. Tymczasem ogólne zasady odmiany nazwisk zagranicznych brzmią następująco.

 • Nazwiska zakończone spółgłoską odmieniamy w formie rzeczownikowej męskiej. W tym wypadku nie używamy apostrofu, np. Scott, Scotta.
 • Nazwiska męskie zakończone niemym „-e” odmieniamy z użyciem apostrofu, np. Wilde, Wilde’a.
 • Jeśli końcówka „-y” jest wymawiana jako j, nie dodajemy apostrofu, np. Disney, Disneya. W pozostałych przypadkach dodajemy apostrof, np. Kennedy, Kennedy’ego.
 • Nie odmieniamy nazwisk zakończonych spółgłoską, jeśli noszą je kobiety.
 • Nazwiska zakończone literą „-o” także nie podlegają odmianie.

Szkoła języka polskiego receptą na pułapki językowe

Trudno zapamiętać liczne zasady pisowni języka polskiego, zwłaszcza gdy nie mamy obok osoby, która zwróci nam uwagę na błędy. W nauce poprawnych odmian wyrazów, w tym imion i nazwisk, kluczowa jest praktyka.

Jeśli nie tylko odmiana nazwisk, ale także mówienie i pisanie po polsku sprawia Ci problemy, szkoła języka polskiego BLA-BLA SCHOOL może przyjść z pomocą w postaci skutecznych i ciekawych kursów języka polskiego. Nauka polskiego odbywa się na zajęciach stacjonarnych w mieście Warszawa oraz na platformie online, dzięki czemu możesz uczyć się polskiego z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu.

Social media:

Ostatnie wpisy:

Jak uczyć się języka polskiego z piosenek?

Muzyka to nieodłączny element codzienności, który może służyć zarówno do umilania czasu, jak i efektywnej nauki. Dowiedz się, jak może wyglądać nauka polskiego z piosenek i w prosty sposób wzbogać swoje umiejętności językowe!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę po angielsku?

Rozpoczynanie rozmowy nie jest łatwe, zwłaszcza gdy stajemy przed koniecznością rozmowy w obcym języku. Na szczęście istnieją praktyczne techniki, dzięki którym rozpoczynanie konwersacji po angielsku nie będzie dla Ciebie problemem!

czytaj dalej

Jak rozpocząć rozmowę w języku polskim?

Kluczem do płynnego porozumiewania się w obcym języku jest przełamanie bariery przed mówieniem. Aby to zrobić, warto przygotować się do rozmowy i w ten sposób zadbać o pewność siebie, która ułatwi konwersację. Sprawdź, jak zacząć rozmowę w języku polskim i jakie możliwości daje kurs polskiego dla obcokrajowców w naszej szkole językowej.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku angielskim

Język angielski jest uznawany za jeden z najłatwiejszych na świecie, co nie oznacza, że nie może sprawiać trudności. Co więcej, angielski także ma swoje pułapki językowe, w które zdarza się wpadać nawet osobom z dobrą znajomością języka. Dowiedz się, na jakie błędy w angielskim warto zwrócić szczególną uwagę.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka angielskiego?

Swobodne posługiwanie się językiem angielskim otwiera drogę do licznych możliwości zawodowych i społecznych. Jeśli angielski nie jest Twoją mocną stroną, możesz to zmienić, rozpoczynając przyjemny i skuteczny kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL — nowoczesnej szkole...

czytaj dalej

Szkolenia językowe dla firm

Dobra znajomość języka angielskiego przynosi korzyść pracownikowi oraz firmie, w której jest zatrudniony. Współcześnie trudno wyobrazić sobie swobodne poruszanie się po świecie biznesu bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z profesjonalnych szkoleń dla firm.

czytaj dalej

Jak ćwiczyć konwersacje po angielsku?

Swobodne posługiwanie się angielskim to atut i marzenie wielu osób chcących rozwijać swoje umiejętności językowe. Nie jest tajemnicą, że w nauce mówienia po angielsku kluczowe jest regularne ćwiczenie konwersacji. Sprawdź, jak ćwiczyć, by osiągać najlepsze rezultaty.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

 • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
 • Kurs języka polskiego Bla Bla School