Jak pisać wiadomości formalne po polsku?

Jeśli mieszkasz w Polsce i planujesz zostać tu na dłużej, z czasem na pewno znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz musiała/musiał napisać oficjalny email po polsku: do pracodawcy, wykładowcy, do urzędu lub np. działu obsługi klienta sklepu internetowego. Z tego artykułu dowiesz się, jak w poprawny sposób pisać wiadomości formalne oraz poznasz kilka uniwersalnych zasad związanych z tym zagadnieniem. 

Nagłówki formalnych maili w języku polskim

Jak rozpocząć maila formalnego po polsku? Najodpowiedniejszym będzie zwrot:

Szanowny Panie (jeśli adresatem jest jeden mężczyzna)

Szanowna Pani (gdy piszemy do jednej kobiety)

Szanowni Państwo (gdy mail adresowany jest do grupy osób bądź nie znamy bliżej odbiorcy, np. obsługa klienta w sklepie)

UWAGA! Nie dodajemy po takim zwrocie nazwiska, np. Szanowny Panie Kowalski. To błąd, który może być odebrany jako arogancja ze strony autora wiadomości.

Czasem adresatem wiadomości może być osoba na wysokim stanowisku bądź z tytułem naukowym. W takim przypadku warto dodać go do nagłówka (w wołaczu):

Szanowny Panie Profesorze

Szanowny Panie Prezesie

Początek wiadomości zaadresowanej do kobiety będzie wyglądać następująco:

Szanowna Pani Doktor

Szanowna Pani Dyrektor

Choć coraz częściej feminatywy (prezeska, dyrektorka) pojawiają się w komunikacji formalnej, to bezpieczniej będzie użyć mianownika w formie męskiej.

W wiadomościach formalnych NIE używamy sformułowania Drogi/droga…,np. Droga Pani Profesor. W języku polskim przymiotnik ten zarezerwowany jest dla korespondencji nieformalnej osób, które łączy bliska więź.

Po nagłówku stawiamy przecinek, a zdanie pod nim rozpoczynamy z małej litery.

jak-pisac-formalne-maile-po-polsku

Struktury formalne w wiadomościach email

Omawiane zwroty są obowiązkową częścią zajęć na każdym kursie polskiego, jednak powtórzenie lub usystematyzowanie wiedzy zawsze może być pomocne. Zatem co napisać na początku formalnej wiadomości, po zwrocie Szanowna Pani/Szanowny Panie?

  1. Jeżeli piszemy z jakąś prośbą lub zapytaniem możemy użyć sformułowania:

piszę, aby zapytać…

zwracam się z uprzejmą prośbą o…

  1. W przypadku, gdy nasza wiadomość ma być odpowiedzią na wcześniejszy kontakt, możemy użyć zwrotu:

w nawiązaniu do naszej rozmowy telefonicznej…

w odniesieniu do wniosków z naszego ostatniego spotkania…

w odpowiedzi na Pani/Pana wiadomość…

nawiązując do naszej ostatniej rozmowy…

Jeżeli chcemy do emaila dołączyć jakiś dokument, możemy użyć sformułowania:

w załączniku znajdzie Pani/Pan ofertę

w załączeniu zamieszczam moje CV

UWAGA! W wiadomościach formalnych każdy zwrot Pani/Pan piszemy wielką literą.

Struktury zamykające – jak pisać formalne wiadomości po polsku?

Na koniec naszej korespondencji warto zapewnić adresata o naszej otwartości na dodatkowe pytania i dalszy kontakt:

W razie pytań lub wątpliwości pozostaję do dyspozycji.

Gdyby mieli Państwo jakieś pytania, proszę o kontakt.

Z chęcią odpowiem na wszelkie pytania.

Z chęcią spotkam się z Panem/Panią, aby szczegółowo omówić moją ofertę.

Dobrze jest również podziękować za oczekiwaną przez nas reakcję adresata:

Z góry dziękuję za pomoc.

Będę wdzięczna/wdzięczny za informację.

Struktury pożegnalne

Pytanie o to, w jaki sposób odpowiednio zakończyć wiadomość formalną pojawia się niezwykle często na naszym kursie polskiego. Trudności może nastręczać fakt, że podane poniżej frazy dla wielu są już przestarzałe. Jednak w świecie nauki czy biznesu nie będą one faux pas, a wręcz wyrazem uprzejmości i klasy autora wiadomości.

Wiadomość formalną możemy zakończyć w następujący sposób:

Z wyrazami szacunku

Z poważaniem

Łączę wyrazy szacunku

Jeśli wymiana wiadomości trwa już jakiś czas, możemy pozwolić sobie na nieco cieplejszy, mniej formalny zwrot (choć nadal grzeczny): Serdecznie pozdrawiam.

 

pisanie-formalnych-wiadomosci-po-polsku

Kurs polskiego w Bla-Bla School Warszawa

Jeżeli chcesz opanować podstawy lub nabrać pewności w posługiwaniu się językiem polskim, skorzystaj z oferty naszych kursów polskiego. Prowadzimy je zarówno na poziomie podstawowym, średniozaawansowanym, jak i zaawansowanym, stacjonarnie – w Warszawie oraz online. Zapewniamy szybkie efekty oraz przyjazną atmosferę. Sprawdź nas!

Social media:

Ostatnie wpisy:

Pułapki językowe w języku angielskim

Język angielski jest uznawany za jeden z najłatwiejszych na świecie, co nie oznacza, że nie może sprawiać trudności. Co więcej, angielski także ma swoje pułapki językowe, w które zdarza się wpadać nawet osobom z dobrą znajomością języka. Dowiedz się, na jakie błędy w angielskim warto zwrócić szczególną uwagę.

czytaj dalej

Jak wygląda nasz kurs języka angielskiego?

Swobodne posługiwanie się językiem angielskim otwiera drogę do licznych możliwości zawodowych i społecznych. Jeśli angielski nie jest Twoją mocną stroną, możesz to zmienić, rozpoczynając przyjemny i skuteczny kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL — nowoczesnej szkole...

czytaj dalej

Szkolenia językowe dla firm

Dobra znajomość języka angielskiego przynosi korzyść pracownikowi oraz firmie, w której jest zatrudniony. Współcześnie trudno wyobrazić sobie swobodne poruszanie się po świecie biznesu bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z profesjonalnych szkoleń dla firm.

czytaj dalej

Jak ćwiczyć konwersacje po angielsku?

Swobodne posługiwanie się angielskim to atut i marzenie wielu osób chcących rozwijać swoje umiejętności językowe. Nie jest tajemnicą, że w nauce mówienia po angielsku kluczowe jest regularne ćwiczenie konwersacji. Sprawdź, jak ćwiczyć, by osiągać najlepsze rezultaty.

czytaj dalej

Pułapki językowe w języku polskim

Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!

czytaj dalej

Nauka angielskiego z tekstów piosenek

Nauka języka obcego nie polega na zapamiętywaniu określonych formułek. Język, zwłaszcza mówiony, jest pełen emocji i potocznych sformułowań, których nie przekaże nam żaden słownik. Na szczęście sposobów na przyswajanie wiedzy jest wiele, a w nauce angielskiego świetnie sprawdza się…muzyka, a konkretniej piosenki z dobrymi tekstami.

czytaj dalej

Jak używać przyimków w języku angielskim?

Trudno wyobrazić sobie zrozumiałe posługiwanie się językiem angielskim bez przyimków, a jednak wiele osób uczących się angielskiego wolałoby pominąć ten aspekt nauki. Na pierwszy rzut oka liczba przyimków i zasad ich stosowania wydaje się nieskończona i trudna do opanowania, ale odpowiednie usystematyzowanie wiedzy pozwala rozwiązać ten problem. Zobacz wskazówki, które pomogą Ci prawidłowo używać przyimków w języku angielskim.

czytaj dalej

Odmiana nazwisk w języku polskim

Nazwiska w języku wszystkie nazwiska się odmieniają przez przypadki. Aby wiedzieć, jak robić to poprawnie, należy przyjrzeć się kwestii samogłosek i spółgłosek. Dowiedz się, jak nie popełniać rażących błędów w odmianie nazwisk i jakimi wskazówkami się kierować, by pisanie po polsku było łatwiejsze!

czytaj dalej

Kategorie wpisów:

  • Kurs języka angielskiego Bla Bla School
  • Kurs języka polskiego Bla Bla School