Jak pisać wiadomości formalne po polsku?
Jeśli mieszkasz w Polsce i planujesz zostać tu na dłużej, z czasem na pewno znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz musiała/musiał napisać oficjalny email po polsku: do pracodawcy, wykładowcy, do urzędu lub np. działu obsługi klienta sklepu internetowego. Z tego artykułu dowiesz się, jak w poprawny sposób pisać wiadomości formalne oraz poznasz kilka uniwersalnych zasad związanych z tym zagadnieniem.
Nagłówki formalnych maili w języku polskim
Jak rozpocząć maila formalnego po polsku? Najodpowiedniejszym będzie zwrot:
Szanowny Panie (jeśli adresatem jest jeden mężczyzna)
Szanowna Pani (gdy piszemy do jednej kobiety)
Szanowni Państwo (gdy mail adresowany jest do grupy osób bądź nie znamy bliżej odbiorcy, np. obsługa klienta w sklepie)
UWAGA! Nie dodajemy po takim zwrocie nazwiska, np. Szanowny Panie Kowalski. To błąd, który może być odebrany jako arogancja ze strony autora wiadomości.
Czasem adresatem wiadomości może być osoba na wysokim stanowisku bądź z tytułem naukowym. W takim przypadku warto dodać go do nagłówka (w wołaczu):
Szanowny Panie Profesorze
Szanowny Panie Prezesie
Początek wiadomości zaadresowanej do kobiety będzie wyglądać następująco:
Szanowna Pani Doktor
Szanowna Pani Dyrektor
Choć coraz częściej feminatywy (prezeska, dyrektorka) pojawiają się w komunikacji formalnej, to bezpieczniej będzie użyć mianownika w formie męskiej.
W wiadomościach formalnych NIE używamy sformułowania Drogi/droga…,np. Droga Pani Profesor. W języku polskim przymiotnik ten zarezerwowany jest dla korespondencji nieformalnej osób, które łączy bliska więź.
Po nagłówku stawiamy przecinek, a zdanie pod nim rozpoczynamy z małej litery.
Struktury formalne w wiadomościach email
Omawiane zwroty są obowiązkową częścią zajęć na każdym kursie polskiego, jednak powtórzenie lub usystematyzowanie wiedzy zawsze może być pomocne. Zatem co napisać na początku formalnej wiadomości, po zwrocie Szanowna Pani/Szanowny Panie?
- Jeżeli piszemy z jakąś prośbą lub zapytaniem możemy użyć sformułowania:
piszę, aby zapytać…
zwracam się z uprzejmą prośbą o…
- W przypadku, gdy nasza wiadomość ma być odpowiedzią na wcześniejszy kontakt, możemy użyć zwrotu:
w nawiązaniu do naszej rozmowy telefonicznej…
w odniesieniu do wniosków z naszego ostatniego spotkania…
w odpowiedzi na Pani/Pana wiadomość…
nawiązując do naszej ostatniej rozmowy…
Jeżeli chcemy do emaila dołączyć jakiś dokument, możemy użyć sformułowania:
w załączniku znajdzie Pani/Pan ofertę
w załączeniu zamieszczam moje CV
UWAGA! W wiadomościach formalnych każdy zwrot Pani/Pan piszemy wielką literą.
Struktury zamykające – jak pisać formalne wiadomości po polsku?
Na koniec naszej korespondencji warto zapewnić adresata o naszej otwartości na dodatkowe pytania i dalszy kontakt:
W razie pytań lub wątpliwości pozostaję do dyspozycji.
Gdyby mieli Państwo jakieś pytania, proszę o kontakt.
Z chęcią odpowiem na wszelkie pytania.
Z chęcią spotkam się z Panem/Panią, aby szczegółowo omówić moją ofertę.
Dobrze jest również podziękować za oczekiwaną przez nas reakcję adresata:
Z góry dziękuję za pomoc.
Będę wdzięczna/wdzięczny za informację.
Struktury pożegnalne
Pytanie o to, w jaki sposób odpowiednio zakończyć wiadomość formalną pojawia się niezwykle często na naszym kursie polskiego. Trudności może nastręczać fakt, że podane poniżej frazy dla wielu są już przestarzałe. Jednak w świecie nauki czy biznesu nie będą one faux pas, a wręcz wyrazem uprzejmości i klasy autora wiadomości.
Wiadomość formalną możemy zakończyć w następujący sposób:
Z wyrazami szacunku
Z poważaniem
Łączę wyrazy szacunku
Jeśli wymiana wiadomości trwa już jakiś czas, możemy pozwolić sobie na nieco cieplejszy, mniej formalny zwrot (choć nadal grzeczny): Serdecznie pozdrawiam.
Kurs polskiego w Bla-Bla School Warszawa
Jeżeli chcesz opanować podstawy lub nabrać pewności w posługiwaniu się językiem polskim, skorzystaj z oferty naszych kursów polskiego. Prowadzimy je zarówno na poziomie podstawowym, średniozaawansowanym, jak i zaawansowanym, stacjonarnie – w Warszawie oraz online. Zapewniamy szybkie efekty oraz przyjazną atmosferę. Sprawdź nas!
Social media:
Ostatnie wpisy:
Jak uczyć się języka polskiego z piosenek?
Muzyka to nieodłączny element codzienności, który może służyć zarówno do umilania czasu, jak i efektywnej nauki. Dowiedz się, jak może wyglądać nauka polskiego z piosenek i w prosty sposób wzbogać swoje umiejętności językowe!
Jak rozpocząć rozmowę po angielsku?
Rozpoczynanie rozmowy nie jest łatwe, zwłaszcza gdy stajemy przed koniecznością rozmowy w obcym języku. Na szczęście istnieją praktyczne techniki, dzięki którym rozpoczynanie konwersacji po angielsku nie będzie dla Ciebie problemem!
Jak rozpocząć rozmowę w języku polskim?
Kluczem do płynnego porozumiewania się w obcym języku jest przełamanie bariery przed mówieniem. Aby to zrobić, warto przygotować się do rozmowy i w ten sposób zadbać o pewność siebie, która ułatwi konwersację. Sprawdź, jak zacząć rozmowę w języku polskim i jakie możliwości daje kurs polskiego dla obcokrajowców w naszej szkole językowej.
Pułapki językowe w języku angielskim
Język angielski jest uznawany za jeden z najłatwiejszych na świecie, co nie oznacza, że nie może sprawiać trudności. Co więcej, angielski także ma swoje pułapki językowe, w które zdarza się wpadać nawet osobom z dobrą znajomością języka. Dowiedz się, na jakie błędy w angielskim warto zwrócić szczególną uwagę.
Od czego zacząć lekcje angielskiego dla obcokrajowców?
Rozpoczęcie lekcji angielskiego dla obcokrajowców może być wyzwaniem, ale istnieje kilka kluczowych kroków, które warto podjąć, aby zapewnić efektywny i przyjemny start, który stanie się doskonałą podstawą do rozwijania dalszych umiejętności językowych.
Jak wygląda nasz kurs języka angielskiego?
Swobodne posługiwanie się językiem angielskim otwiera drogę do licznych możliwości zawodowych i społecznych. Jeśli angielski nie jest Twoją mocną stroną, możesz to zmienić, rozpoczynając przyjemny i skuteczny kurs angielskiego w BLA-BLA SCHOOL — nowoczesnej szkole...
Szkolenia językowe dla firm
Dobra znajomość języka angielskiego przynosi korzyść pracownikowi oraz firmie, w której jest zatrudniony. Współcześnie trudno wyobrazić sobie swobodne poruszanie się po świecie biznesu bez umiejętności posługiwania się językiem angielskim, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z profesjonalnych szkoleń dla firm.
Od czego zacząć lekcje polskiego dla obcokrajowców?
Język polski może sprawiać problemy obcokrajowcom, a mimo to chętnych do nauki mówienia po polsku jest coraz więcej. Dowiedz się, od czego warto zacząć lekcje polskiego, by zdobywanie nowych umiejętności językowych stało się prostsze!
Jak ćwiczyć konwersacje po angielsku?
Swobodne posługiwanie się angielskim to atut i marzenie wielu osób chcących rozwijać swoje umiejętności językowe. Nie jest tajemnicą, że w nauce mówienia po angielsku kluczowe jest regularne ćwiczenie konwersacji. Sprawdź, jak ćwiczyć, by osiągać najlepsze rezultaty.
Pułapki językowe w języku polskim
Każdy język ma swoje pułapki językowe, problematyczne zarówno dla obcokrajowców, jak i osób posługujących się danym językiem przez całe życie. I chociaż w pułapki językowe łatwo się wpada, to równie łatwo można ich unikać. Sprawdź, na co zwracać uwagę!
Kategorie wpisów:
- Kurs języka angielskiego Bla Bla School
- Kurs języka polskiego Bla Bla School